Plzeň - Jablonec 2:3, drama o Superpohár se rozhodlo v závěru

Fotbalisté Jablonce jako vítězové českého Superpoháru. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

12 2013
Pět gólů, spousta šancí, parádní akce i tvrdé souboje. A také nečekaný výsledek. Superpohár, kterým počtvrté v historii začal v Česku nový fotbalový ročník, získali jablonečtí fotbalisté. Vítěz Poháru Českého pošty zdolal mistrovskou Plzeň 3:2 na jejím hřišti.

Do konce chyběla minuta, když plzeňský Wágner dal svůj druhý gól v utkání a vyrovnal na 2:2. Ale radost jeho i spoluhráčů byla předčasná. Sudí sice branku nejdřív uznali, ale pak zpětně posoudili Rajtoralův ofsajd. Domácí se zlobili, trenér Vrba kroutil hlavou. A v nastavení ještě padly dva góly, ale jablonecké vítězství už výrazně ohroženo nebylo.

"Jsem spokojený s vítězstvím, i když ve hře máme ještě rezervy, byl to přece jen první zápas po přípravě. Potěšilo mě, jak jsme zvládli druhý poločas, měli jsme dobrou organizaci hry a myslím si, že jsme vyhráli zaslouženě," řekl jablonecký trenér Roman Skuhravý.

Jablonec je čtvrtým klubem, který získal Superpohár. Má ho už Sparta, Plzeň a Olomouc. Přitom k triumfu líp vykročila Plzeň. První gól zařídily nové tváře. Už v 5. minutě Petržela na hranici pokutového území jemně podkopl míč přes obránce, Hořava ho na poslední chvíli stihl ve hřišti a do jeho tečovaného centru před brankářem Špitem vložil špičku kopačky Wágner.

Soupeře to nerozhodilo, byl pořád nebezpečný a Piták trefil tyč. A během pár minut v úvodu druhé půle skóre otočil.

Pro Plzeň to byla generálka na úvodní duel 2. předkola Ligy mistrů, k němuž nastoupí v úterý proti Željezničaru Sarajevo. I proto nepostavila to nejsilnější. Až za nepříznivého stavu šli do hry Darida a Rajtoral, ale ani s nimi zvrat nepřišel.

"Někteří hráči, kteří dostali příležitost, to nezvládli. Ukázalo se, s kterými můžeme počítat víc a s kterými míň. Pro Sarajevu mohou z dnešní základní sestavy zůstat tak tři čtyři," poznamenal plzeňský kouč Pavel Vrba.

Zápas měl náboj, šťávu, nepostrádal vzrušující okamžiky. Jaký rozdíl proti mdlé hře Sparty ze čtvrteční přípravy s Bohemians 1905. Po zisku míče Plzeň i Jablonec hrály rychle dopředu, oddechu si nedopřály, a tak přibývaly šance i střely. Hosté prokázali šikovnost, kombinačně se byli schopní dostat až k zakončení.

K vyrovnání jim pomohla chyba brankáře Pavlíka, který podběhl centr z rohu. Vzápětí po nedůrazu na malém vápně otočil duel Hubník. Pak nastal bláznivý závěr. Nejdřív neuznaný gól, pak Jablonec zvýšil na 3:1 a pár vteřin před koncem páté minuty nastavení snížil Wágner.

1. Slezský FC Opava 11 6 4 1 30:16 22
2. Dynamo České Budějovice 11 6 4 1 21:7 22
3. FK Pardubice 11 7 0 4 16:8 21
4. Fotbal Třinec 11 6 2 3 16:10 20
5. FK Olympia Praha 10 5 4 1 16:11 19
6. 1.SC Znojmo 11 5 3 3 14:16 18
7. 1. FK Příbram 11 5 2 4 15:12 17
8. FC Hradec Králové 10 4 4 2 14:12 16