Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sudí si chválí hladký průběh. Ale bude hůř, říkají

Rozhodčí Toru Kamikawa dává žlutou kartu Aurtisi Whitleyovi z Trinidadu a Tobaga. | foto: Oleg PopovReuters

16 2006
Frankfurt - Fotbaloví rozhodčí jsou spokojeni s průběhem šampionátu i svými výkony. V zápasech se zatím prý neobjevují složité situace, které by museli řešit a jež by zároveň vyvolaly spory. Na průběh utkání má podle sudích pozitivní vliv kampaň proti brutální hře a filmování. Vše se ale může časem změnit, protože zápasy budou stále důležitější.

"Jsme šťastní, že zatím vše probíhá hladce, ale jsme jenom ve čtvrtině cesty, která nás čeká," řekl zkušený německý rozhodčí Markus Merk. "Ve skupinách se začíná bojovat o postup. Pak přijdou vyřazovací boje. Podle mých zkušeností to budou mnohem obtížnější zápasy."

Před šampionátem vedení mezinárodní federace FIFA řeklo rozhodčím, za co mají nekompromisně hráče trestat, a poslalo delegace, které týmům tlumočily, co v žádném případě nebude tolerováno.

Co například?

Červenou kartu by měl okamžitě dostat fotbalista, který strčí do protihráče nebo ho udeří loktem, za zákroky zezadu a také za protesty.

Žluté karty by se měly dávat za filmování a zdržování.

Zdá se, že fotbalisté zatím pravidla dodržují. Mají strach ze zbytečných karet, které je mohou připravit o důležité zápasy.

"Obvykle jsou rozhodčí vděčným tématem pro média, když se objeví nějaká chyba, ale já zatím nic takového nezaznamenal," řekl jejich mluvčí Andreas Wer. Podle něj pomáhá rozhodčím i mikrofon, díky němuž mohou komunikovat s asistenty, a mají tak lepší přehled o hře.

Ale sudí nepískají úplně bez chyb. Hned v úvodním zápase šampionátu dal kostarický útočníkWanchope dva góly z ofsajdu.

Rus Ivanov neodpískal jasnou penaltu za ruku švýcarského obránce v utkání s Francií a pokutový kop byl upřen i Japoncům při utkání s Austrálií.

Velice přísná penalta, první na turnaji, byla naopak odpískána proti Ukrajině, jejíž obránce Vaščuk byl asi neprávem vyloučen.

Macela: Dál rozhoduje lidský faktor

P r a h a (ton) - Jako při sledování jiného světa si musí připadat při hodnocení sudích na šampionátu Luděk Macela, nový šéf české komise rozhodčích a delegátů. "Vždycky se říkalo, že nejlepší jsou, když se o nich nemluví. A to teď platí," souhlasí. Jak hodnotí hlavní rozhodcovská témata?

Žluté karty za nesportovní chování po odpískání.
Někdy se mohou zdát přísné, protože v jiné podobné situaci rozhodčí stejný prohřešek nevidí. Ale je dobře, že se nové pravidlo zavedlo. Hráči si na něj určitě brzy zvyknou.

Komunikační zařízení.
Hra se opět zrychlila a technika pomáhá komunikaci hlavního s asistenty. Ti mohou napovídat, aby hlavní lépe reagoval. Pamatuji, že u nás podobné vysílačky zkoušel před lety asistent Amler. Myslím, že dnes už nejsou tak nákladné, aby se u nás zavedly co nejdřív. Já budu určitě pro.

Ofsajdy.
Stále rozhoduje lidský faktor. I vědecká měření prokázala, že v ideálním případě někdy lidské oko přesný moment přihrávky stejně nezachytí. Možná se časem využije čip v míči pro posouzení, zda přešel brankovu čáru nebo ne.

Penalty.
Dvakrát se nepískala ruka ve vápně. Ale byla nastřelená, i v případě Švýcara, který ji měl od těla. Penalta je ve fotbale tak přísný trest, že by se měla pískat jasná. Ale nevím, jaké mají přesně pokyny.

Chyby.
Dělají je i rozhodčí, stejně jako hráči. Ale myslím, že je rozdělují na obě strany a pískají podle nejlepšího vědomí a svědomí. Uvidíme, až půjde do tuhého. Zatím nejlepší týmy spíš vyčkávají, o mnoho jim ještě nejde.

Styl řízení.
Jsou vidět rozdíly ve způsobu řízení mezi rozhodčími z různých kontinentů. Ale postupně se podle výkonů ve skupinách budou určitě vybírat ti nejkvalitnější.

Vyhodnocení.
S kandidáty nové komise rozhodčích a delegátů zápasy i s výkony rozhodčích sledujeme. Koncem července se ve Stuttgartu koná seminář šéfů komisí rozhodčích, kde se určitě dozvíme další zajímavé poznatky, které použijeme u nás už na podzim.

Autoři:


Témata: FIFA
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze