Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rozhodčí pro Euro 2016: Atkinson, Clattenburg, Rizzoli i Královec

ŽLUTÁ KARTA. Český sudí Pavel Královec trestá v osmifinále Ligy mistrů Gonzala Castra z Leverkusenu. | foto: AP

15 2015
Pravidelně řídí Ligu mistrů, příští rok se dočká také zápasů na nejvyšší reprezentační úrovni. Český fotbalový rozhodčí Pavel Královec se dostal mezi vyvolené na mistrovství Evropy 2016. Elitní domácí sudí je na seznamu pro šampionát společně s dalšími sedmnácti arbitry.

Pro osmatřicetiletého sudího to je druhý evropský šampionát, ale na turnaji v roce 2012, který hostilo Polsko a Ukrajina, plnil roli jen čtvrtého rozhodčího. Do Francie cestuje jako jeden z hlavních.

Královec se tak od éry Václava Krondla stane prvním českým rozhodčím, který bude řídit zápasy mistrovství Evropy. Krondl byl na Euru 1996.

„Je to splněný sen. Jsem šťastný i za své kolegy asistenty a brankové rozhodčí, se kterými objíždíme mezinárodní scénu. Jde o týmový úspěch,“ uvedl v rozhovoru pro fotbal.cz Královec, který na mezinárodní scéně spolupracuje se slovenským asistentem Romanem Slyškem a dalšími čtyřmi Čechy Martinem Wilczekem, Petrem Ardeleánuem, Michalem Patákem a Tomášem Mokruschem.

„Snad se mistrovství především všichni ve zdraví dožijeme a nepřihodí se nic nepředpokládaného. Pomalu tu informaci vstřebávám, je velmi potěšující a beru ji jako ten nejlepší dárek k nadcházejícím vánočním svátkům,“ prohlásil Královec.

„Každý rozhodčí sní o tom, že se jednou takové akce zúčastní. Bojoval jsem o to celou kariéru a snad se šampionátu s kolegy opravdu dočkáme. Je to obrovský úspěch a vrchol kariéry. Uvidíme, co přinese čas, jestli se třeba ještě naskytne šance bojovat o mistrovství světa, na nějž bychom se také rádi podívali,“ dodal.

Kompletní týmy rozhodčích oznámí UEFA v únoru, většina asistentů by měla být ze stejné země jako hlavní.

Královec mezinárodní zápasy rozhoduje od roku 2005, od té doby se zúčastnil například olympijských her 2012 v Londýně, mistrovství světa do 17 let v letech 2011 a 2013 a pískal i semifinále Evropské ligy či čtvrtfinále Ligy mistrů.

„Musíme teď jít krůček po krůčku, čekají nás povinnosti na přípravných seminářích a důležité bude, abychom do června vydrželi zdraví. Až na místě v dějišti turnaje třeba budeme moci začít snít o tom, v jakém zápase se objevíme,“ konstatoval Královec.

Zároveň ví, že podobně jako fotbalisté i on musí nyní udělat vše pro to, aby byl na šampionátu v co největší formě. „Po informaci, kterou jsem dostal od pana Colliny (šéf rozhodčích UEFA), Vánoce asi nebudou jen o řízkách, salátu a pohodičce jako dřív. Příprava teď bude náročnější než v minulosti, musíme stanovit její jasnou koncepci. V prvním únorovém týdnu je také seminář pro rozhodčí kategorie Elite a vybrané rozhodčí z první skupiny. Důležité bude se teď nezranit a zůstat fit, všeobecná kontrola naší připravenosti před ME bude náročnější než dřív,“ popsal sudí z Domažlic.

Posledním českým zástupcem na mužské vrcholné akci byl na MS 2002 v Japonsku a Koreji Evžen Amler v roli asistenta. V ženským soutěžích se výrazně prosadila Dagmar Damková, jež řídila finále ME 2009 i OH 2008.

Ve Francii se představí známí sudí z evropských pohárů, jen Anglie má víc než jednoho zástupce - Atkinsona a Clattenburga. Nechybí ani Nicola Rizzoli, který loni řídil finále mistrovství světa.

Seznam hlavních rozhodčích pro ME 2016 ve Francii: Martin Atkinson, Mark Clattenburg (oba Anglie), Felix Brych (Německo), Cüneyt Cakir (Turecko), William Collum (Skotsko), Jonas Eriksson (Švédsko), Ovidiu Hategan (Rumunsko), Sergej Karasov (Rusko), Viktor Kassai (Maďarsko), Pavel Královec (ČR), Björn Kuipers (Nizozemsko), Szymon Marciniak (Polsko), Milorad Mažič (Srbsko), Svein Moen (Norsko), Nicola Rizzoli (Itálie), Damir Skomina (Slovinsko), Clément Turpin (Francie), Carlos Velasco (Španělsko).

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze