Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sudí musí umět být velkorysý, míní Puček

26 2006
Praha - Možná měl být ruský fotbalový rozhodčí Ivanov v úvodu zápasu velkorysejší a nezačít svou nevídanou karetní partii dvěma osobními tresty během necelých osmi minut. To si mimo jiné myslí nedávný český špičkový sudí Lubomír Puček. "Podle mého názoru se prostě Ivanovovi nepovedl vstup do utkání. A pak už to měl složité," míní Puček.


Rozhodčí Ivanov řídil v neděli zápas osmifinále mistrovství světa Portugalsko - Nizozemsko 1:0, v němž udělil devět žlutých karet Portugalcům a sedm Nizozemcům. Přičemž na každé straně po dvou žlutých následovaly automaticky karty červené.

"Předem bych chtěl zdůraznit, že se mi výkon Ivanova hodnotí strašně těžko, nerad bych, aby si někdo myslel, že od televizní obrazovky je mi všechno jasné," říká Puček. "A před Ivanovem klobouk dolů, protože kdo píská na mistrovství světa, tak ten už opravdu patří k elitě. To já na světovém šampionátu nikdy nepískal, takže mu nemůžu radit."

Ivanov si ale všechny karty jistě obhájí.
"Samozřejmě, pravidlově v každém případě. Jenže dobrého rozhodčího dělá taky cit pro hru, nejen úzkostlivé ctění pravidel.

Co tím chcete říct?
To, že sudí by měl dokázat být v některých momentech taky velkorysý. Jistě, dal dvě karty během osmi minut a pak už v tom trendu pokračoval. Ale kdyby v tom úvodu přimhouřil oči, jistě by mu nikdo nic nevyčítal, protože pak by se zápas samými kartami hemžit nemusel.

Ale kdyby Ivanov nizozemské fotbalisty van Bommela a Bolahrouze nepotrestal, mohlo se utkání třeba zvrhnout.
No, to právě záleží na rozhodčím. Hráči dobře odhadnou, kam až můžou zajít. Když na hřišti vycítí opravdovou autoritu, podle toho se pak chovají a mají k rozhodčímu respekt. A já jsem přesvědčený, že přehnaným rozdáváním karet si člověk respekt nezíská. Už náš bývalý vynikající federální rozhodčí Christov ze Slovenska mi říkával, že rozdat v každém zápase deset karet není žádné umění.

Počínal si tedy Ivanov dobře, nebo spíš špatně.
Já nechci říkat, co měl, nebo neměl dělat. Jen obecně konstatuju, že rozhodčí by měl být v pravý moment velkorysý. Ale když tenhle moment promešká, musí už pokračovat v trendu, v jakém pískat začal. A Ivanov se těmi dvěma rychlými kartami dostal do situace, že ty další osobní tresty pak dávat musel. Ale rozděloval je poctivě na obě strany, nic postranního v tom nebylo.

Myslíte si, že něco podobného, co se přihodilo Ivanovovi, se bude v dalším průběhu mistrovství opakovat?
To asi ne, ale jak se bude blížit závěr, budou to mít rozhodčí těžší a těžší. Ve skupinách je ještě byla docela pohoda, ale jak přišla vyřazovací část šampionátu, kde jde v jediném zápase o všechno, musí se mít sudí sakra na pozoru, aby to zvládl.

Jak to myslíte?
Myslím tím, aby to zvládl lépe než Ivanov. Řekl bych, že je to otázka odvahy a osobní statečnosti každého jednotlivého rozhodčího. Samozřejmě, že kartami se hráči na řetězu udržet dají taky, ale všechno by mělo mít nějaké mantinely. A zápas Portugalska s Holanďany z těch mantinelů hodně vybočoval. To je ostatně jasné i šéfovi FIFA panu Blatterovi, který Ivanova kritizoval.

Rozhodčí Ivanov ukazuje červenou kartu Portugalci Decovi.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze