Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejtěžší zápas kariéry byl pro mě Ajax s Barcelonou, říká sudí Královec

NEJKTĚŽŠÍ ZÁPAS Pavel Královec ukazuje červenou kartu Veltmanovi z Ajaxu v podzimní utkání Ligy mistrů proti Barceloně. | foto: Reuters

30 2014
Před dvěma lety zažil mistrovství Evropy, na letošní světový šampionát se však Pavel Královec jako fotbalový rozhodčí nepodívá. "Beru to sportovně. Když vzali jen devět sudích z Evropy, tak ani nemůžete být zklamaný," říká.

Přední český rozhodčí patří na mezinárodní scéně k uznávaným arbitrům, řídí Ligu mistrů či kvalifikace národních mužstev. Na světový šampionát do Brazílie však vybrali jiné. "Co chybělo, abych tam byl i já? Štěstí," říká s úsměvem šestatřicetiletý sudí.

Opravdu jen štěstí?
S kolegy asistenty Martinem Wilczekem a Romanem Slyškem jsme si dávali maximálně jen pětiprocentní šanci. A když se pak řeklo, že z Evropy tam bude jen devět rozhodčích, tak naděje vyhasla úplně.

Vedle vás se nedostalo ani na známé sudí jako je Lannoy z Francie či Kassai z Maďarska. I proto nejste zklamaný?
Je lepší s něčím takovým nepočítat a pak být mile překvapen. Takže opravdu zklamaný nejsem.

Víte, kdo poletí místo vás? Který ze sudích dostal přednost?
To se říct nedá. Komise rozhodčích vám konkrétní důvody výběru neřekne. Poslední zápasy kvalifikace o postup na mistrovství světa jsem měl bez problémů, v pohodě to bylo i na turnaji sedmnáctek v Emirátech. Myslím si, že jsme nechybovali, ale důvody, proč nebudeme v Brazílii, nevím.

Nemohl vám uškodit výkon v utkání Ligy mistrů mezi Ajaxem a Barcelonou, který vyhráli domácí 2:1?
Já byl spíš překvapený, jak mě kritizovala média v Česku.

Zástupci Ajaxu ani Barcelony vám nic nevyčítali?
Nic, to byly jen spekulace novinářů. Nevím, kde se to vzalo. Že prý jsem ovlivnil zápas. Vždyť po utkání mi oba týmy přišly poděkovat. Každopádně to pro mě byl nejtěžší zápas kariéry.

Proč? Že jste domácím vyloučil hráče a odpískal penaltu? Že jste nechtěně na polovině hřiště zastavil kombinaci Barcelony a následně dal Ajax gól?
Gól jsem opravdu nezařídil, jak mi v Česku bylo vyčítáno. Vždyť padl až po určité době. Byl to důležitý zápas pro oba kluby. Ajax potřeboval vyhrát, aby měl naději na postup. Barcelona si zase chtěla pojistit první místo ve skupině. Pak se stala ta nepředvídatelná situace a chyba domácího hráče, z čehož pak vyplynula penalta a vyloučení. Bylo to opravdu hodně náročné.

Během oslav gólu Ajaxu v prvním poločase spadl z ochozu fanoušek a těžce se zranil. Mohlo vás to ovlivnit?
My rozhodčí jsme o tom nevěděli. Dozvěděli jsme se to až po utkání od delegáta, když to dával do zápisu.

Těžkým zápasem pro vás muselo být i úvodní semifinále Evropské ligy loni na jaře mezi Basilejí a Chelsea, které vám příliš nevyšlo. Souhlasíte?
Na rovinu vám řeknu, že to byl jeden z nejhůř odpískaných zápasů v kariéře. Opravdu se mi to nepovedlo. Měl jsem vyloučit Davida Luize z Chelsea a neměl pro Basilej nařídit penaltu.

Vážné chyby jste rozdělil na obě strany. Basilej sice v závěru vyrovnala na 1:1, ale v nastavení pak David Luiz dal gól na 2:1 pro Chelsea.
Abych byl upřímný, tak se mi ulevilo, že to Chelsea zvládla a po výhře v odvetě postoupila do finále.

Je složitější řídit zápas na mezinárodní scéně, nebo doma v lize?
V Evropě se k vám nedostanou novináři, u nás tu možnost mají, což je pro rozhodčí problematičtější, tlak je větší. Ale zodpovědnost je stejná. Když něco zkazíte, tak trest vás nemine nikde.

Jak snášíte kritiku?
Kdybych tu tíhu neunesl, ať už mě kritizují média nebo fanoušci, tak bych rozhodčím být nemohl.

Když uděláte chybu a víte to, co to s vámi během zápasu dělá?
Musíte to vstřebat. Ale nebudu si hrát na hrdinu, někdy je to složitější.Najdete na iDNES.czmobilní verze