Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Suchý může narozeniny oslavit debutem v reprezentaci

Marek Suchý | foto: www.slavia.cz - Martin Malý

19 2009
Jeden den by mohl debutovat v národním mužstvu, druhý den mu bude jedenadvacet. Dvě významné události očekává fotbalista Marek Suchý o příštím víkendu. První z nich je nejistá. "Už jen to, že mám šanci hrát za reprezentaci, je pro mě krásný dárek k narozeninám."

Suchý byl nominován na nejdůležitější zápasy národního mužstva na jaře. Má šanci nastoupit v kvalifikačních zápasech ve Slovinsku a se Slovenskem. Jde o postup na mistrovství světa.

"Samozřejmě se moc těším, jsem strašně rád, že jsem se do národního mužstva dostal," svěřil. Ve čtvrtek dopoledne se Slavií normálně trénoval. Novinku se dozvěděl, když trénink skončil. "Všichni spoluhráči mi gratulovali."

"Podává kvalitní výkony. A vzali jsme ho taky proto, že ho můžeme využít v obraně i na místě defenzivního záložníka," vysvětlil reprezentační kouč Petr Rada.

Suchý na podzim hrál stopera, ale na jaře ve středu obrany ještě nenastoupil. Jeden zápas odehrál na místě pravého krajního obránce a dva v záloze. "Hrál jsem tam, kde mě trenér potřeboval," poznamenal Suchý. "Ale zranění hráči se nám vracejí, takže to vypadá, že půjdu zpátky do obrany."

Suchý je slávistickým odchovancem, v lize začínal už v sedmnácti. Když na jaře 2005 debutoval, v Příbrami odehrál zápas ve středu zálohy. Postupně se však posunul do obrany. "Tam se cítím nejlíp."

Střídání postů v sestavě ho provází v posledních letech pořád. V létě 2007 na mistrovství světa dvacetiletých v Kanadě pomáhal českému týmu ke stříbru právě ze středu zálohy.

Před šampionátem prožil také jedny z těžkých chvil v kariéře. Nejdřív si v ligovém zápase s Mladou Boleslaví zlomil jařmovou kost. Když mu vyrobili speciální masku, s níž mohl v Kanadě hrát, rozptylovaly ho spory v souvislosti s prodloužením smlouvy ve Slavii. Hrozilo mu, že ho klub vyřadí z kádru.

Nakonec všechno dobře dopadlo. Z Kanady přiletěl se stříbrnou medailí, poté hned podepsal novou smlouvu.

Ve Slavii je služebně nejstarším hráčem, i když patří mezi nejmladší. A po lednovém odchodu Tomáše Necida do CSKA Moskva je také nejžádanější.

S Necidem se teď sejde v národním mužstvu. Dobře se zná i s Martinem Feninem, s nímž prožil stříbrnou radost v Kanadě. "Asi budu s Martinem i na pokoji," předpovídal.

I Fenin už je v zahraničí. Hrát mimo Česko mohl i Suchý. Loni v létě už vypadal vážně zájem Glasgow Rangers a Evertonu, v zimě se mluvilo o jeho odchodu do Hamburku. Současná nominace do reprezentace zájem zahraničních klubů ještě zvýší.

"Pozvánka má svoji váhu. Kdyby se šance jít do ciziny naskytla, rád bych ji využil," říká Suchý.

Zůstal však a v lednu podepsal nový kontrakt se Slavií, vyprší mu až v létě 2012. A teď se dostal do národního mužstva. "Je to důkaz, že se Slavii daří," poznamenal. "Být v reprezentaci je další krok nahoru."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze