Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Případ Suárez: Uruguay ho zuřivě brání, Liverpool se soudem čeká

DVA MUŽI NA TRÁVNÍKU. Giorgio Chiellini i Luis Suárez kontrolují svoje tělo. Ale obětí je jednoznačně italský bek. | foto: AP

25 2014
Vedení fotbalistů Liverpoolu se ve středu mimořádně sešlo, aby řešilo incident svého útočníka Luise Suáreze na mistrovství světa, kde reprezentuje Uruguay. Podle britských médií už ho nikdo nechce hájit. To Uruguay se svého reprezentanta zastává.

Jeho spoluhráči se drželi kolem ramen a skákali radostí. Luis Suárez stál stranou, nepřítomně se díval přes celé hřiště a pak si dal ruce v bok. Proč neslavil s nimi?

Když po vítězném zápase s Itálií (1:0), který Uruguay poslal do osmifinále mistrovství světa, procházel Suárez mezi novináři, měl ve tváři zamyšlený výraz, ani stopy radosti. Jaký to rozdíl po předchozím vítězství nad Anglií...

To jsou indicie, že Luis Suárez si uvědomil, že provedl něco hodně špatného. Je v průšvihu.

V souboji kousl do ramena italského protihráče Chielliniho. I když ho rozhodčí nevyloučil, ani nenapomenul, disciplinární komise na základě videozáznamu s ním zahájila řízení. Sedmadvacetiletému útočníkovi Liverpoolu hrozí tvrdý trest.

PRAŠTIL MĚ. Jen co Luis Suárez dokončil svůj zubatý atak, svalil se na zem a...
PODÍVEJTE, KOUSL MĚ! Italský obránce Giorgio Chiellini si stěžuje na...

Přitom dosud se během šampionátu mluvilo o jeho zázračném uzdravení po operaci kolene. O jeho fyzioterapeutovi, který má zázrak na svědomí. Jak mu pomáhal a zároveň podstupoval chemoterapii při léčbě rakoviny lymfatických uzlin. Dojemný příběh pokračoval, když Suárez dvěma góly skolil Anglii a poslal ji ze šampionátu domů.

V zápase s Itálii však všechno zkazil. "To se mi snad jen zdá. Opravdu někoho zase kousnul?“ divil se Michael Owen, bývalý útočník Liverpoolu či Manchesteru United. "Jsem opravdu zničený. Strašně rád se na něj dívám, jak hraje."

Incident se odehrál před bránou Itálie deset minut před koncem. Chiellini se snažil protivníka nepustit do zakončení. Suárez se mu zakousl na ramena, pak se svalil na zem a držel se za zuby. Chiellini otisk zubů ukazoval sudímu, který nereagoval. Vzápětí padl rozhodující gól.

OTISK ZUBŮ. Poznáte ho na rameně Giorgia Chielliniho?
NETEČE KREV? MÁM ZUBY? Luis Suárez si kontroluje ústa.

"Nechápu, proč nebyl vyloučený," divil se Chiellini. "Kousnutí jsem neviděl, ale viděl jsem Chielliniho rameno," poznamenal diplomaticky italský kouč Cesare Prandelli.

Kapitán Lugano: Chiellini mě jako člověk naprosto zklamal

Televizní záznam i fotografie odhalily Suárezovo provinění. Tady jsou reakce z druhé strany.

"Soustředil jsem se na zápas, na svůj výkon. Nevybavuju si, že bych někoho kousnul. Narazil jsem mu do ramene, protože jsem běžel k němu. To se ve fotbale stává," tvrdil Suárez.

"Nemohl jsi nic vidět, protože se nic nestalo. Chiellini mě jako člověk totálně zklamal, jak všude brečel," řekl uruguayský kapitán Diego Lugano rozrušeným hlasem na otázku novináře.

"Já jsem nic neviděl," prohodil slavný uruguayský záložník Diego Forlán. On i Lugano zápas proseděli na lavičce.

Skutečně si toho všimnout nemuseli, incident se odehrál rychle. Ani fanoušci na tribunách nic nepostřehli a po zápase se divili, co se odehrává na internetu.

Kouč: Spiknutí britských médií, píší o něm jen špatně

"Je to hon na Luise. Jsou lidé, kteří číhají za stromem a jen čekají na jeho chybu, aby na něj mohli vytáhnout špínu. Je to spiknutí britských médií," šokoval na tiskové konferenci uruguayský kouč Oscar Tabarez.

Když svou řeč dokončil, jeden z uruguayský novinářů vstal a zatleskal mu. "Britská média se k Suárezovi chovají velmi špatně," řekl Leonardo Goyen Sena, reportér z La Tribune.

"Útok, útok a zase útok. Nevidíte jeho góly, ale jen špatné věci," přidal se Didier Bernardoni Müller z El Guichonese. "Nechcete se bavit o zápase, o důležitém vítězství pro Uruguay."

Pro malou zemi v Jižní Americe a její obyvatele je Suárez modlou. Všichni znají příběh chlapce z chudé rodiny, který už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodinného rozpočtu, když se rodiče rozešli.

"Potřebovali jsme vyhrát, takže když musíte rozdat rány, tak je rozdáte. Když musíte kousnout, tak kousnete," řekla Barbara Giordanová, šestadvacetiletá studentka z Montevidea.

Zazněl však i opačný názor. "Tento chlapec nedokáže kontrolovat své chování, je jako dítě," řekl dvaapadesátiletý obchodník Luis Lara. "To, co udělal, vrhá na Uruguay špatné světlo."

Ostuda je to i pro Liverpool. Suárez se totiž podobného zkratu nedopustil poprvé. Před čtyřmi lety se ještě jako hráč Ajaxu zakousl do ucha Otmana Bakkaly z Eindhovenu. Dostal trest na sedm zápasů. Loni v dubnu se zahryzl do ruky Branislava Ivanoviče z Chelsea, nesměl nastoupit v deseti zápasech.

Ani tenkrát hlavní rozhodčí incident neviděl a otisk Suárezových zubů na Ivanovičově paži mu jako důkaz nestačil.

Tenkrát ho Ivanovič nepustil k míči a frustrovaný Suárez se mu "pomstil". "To, co provedl, je nepřijatelné," zlobil se tehdy liverpoolský trenér Brendan Rodgers. "Je jedno, o koho jde, všichni hráči jsou nahraditelní a nezáleží na tom, jak dobří si myslí, že jsou."

Fotogalerie

Suáreze v posledním ročníku hráči i novináři zvolili nejlepším fotbalistou Premier League, dal 31 gólů a Liverpool dotáhl na druhou příčku. Do svého týmu ho chtěly Barcelona i Real Madrid, ale Liverpool se nabídkám bránil, o svého klíčového hráče nechtěl přijít.

Po jeho opětovném kázeňském selhání vedení Liverpoolu rozhoduje, jestli se vynikajícího, ale zároveň problémového fotbalisty přece jen nezbavit. A ještě za slušnou sumu. Podle některých spekulací však Barcelona svou nabídku může stáhnout, protože by jeho angažováním porušila svůj vnitřní etický kodex. Real Madrid se zatím nevyslovil.

To zatím neudělal ani Liverpool. Chce se nejdřív seznámit se všemi detaily případu, pak si počká i na verdikt disciplinární komise FIFA.  Maximální trest je zastavení činnosti na 24 zápasů nebo na dva roky. FIFA trest může rozšířit i na klubové zápasy.

Disciplinárka zahájila řízení na základě televizního záznamu a obvinila Suáreze z nesportovního a násilného chování. Uruguayští zástupci mají do 22.00 středoevropského času přednést argumenty na obhajobu.

Nejvyšší trest udělila disciplinární komise FIFA v roce 1994, osm zápasů nesměl hrát italský obránce Mauro Tasotti, který udeřil loktem španělského protihráče Luise Enriqueho. Tenkrát rovněž zahájila řízení až po shlédnutí videa.Najdete na iDNES.czmobilní verze