Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Střelec Koller znamená pro fotbalovou reprezentaci naději

Jan Koller na tréninku fotbalové reprezentace. | foto: Michal Šula, MF DNES

2 2009
Jen se na něj pozorně podívejte. Z toho chlapa prostě musí jít strach, i když poslední měsíce malinko zhubnul a je mu už 36 let. Fotbalové Česko nikdy v historii nemělo úspěšnějšího kanonýra. Jan Koller je zpátky.

"A taky je ve formě, to se dá z jeho výkonů snadno poznat," říká reprezentační trenér Ivan Hašek. "Honza je prostě pro každý tým velmi platný. I když vím, že jeden hráč nikdy celé mužstvo nedělá, jsem hodně rád, že právě on je s námi."

Nejen Hašek, ale všichni by měli být nadšení, protože Koller je výjimečná fotbalová zbraň. Dvoumetrová, silná, nezištná, gólová. Čtrnáct měsíců byla schovaná v ruské Samaře, teď se sama oprášila a bude znovu pálit v českém dresu. Snad. "Nechci si připouštět, že se o mně mluví jako o spasiteli. Jsem jen jeden z mnoha," brání se.

Naopak, Koller je jeden z mála hráčů, kteří by mohli zachránit situaci a ještě získat šanci na mistrovství světa 2010. Česko potřebuje čtyři výhry ve čtyřech posledních zápasech, pak naděje ožije.

Kdo jiný by k tomu měl vlastně pomoci? Kapitán Rosický, jenž se před federální bitvou vrátil taky, nehrál už 19 měsíců jedinou ostrou minutu a zdaleka není jisté, že v Bratislavě nastoupí. Bývalý hvězdný střelec Baroš sice válí v turecké lize, jenže v reprezentaci se trefil pouze dvakrát za poslední dva a půl roku.

Proto je tu Koller. Fenomén, který během 90 startů za Česko nastřílel rekordních 55 gólů. Nebo snad máte pochyby, protože jste útočného terminátora už dlouho neviděli naživo? Pak vězte, že Kollera pasují ruští novináři za elitního hráče Samary a navíc je šestým nejlepším střelcem ruské ligy, vstřelil 7 gólů.

Slovensko v. Koller

Jan Koller

1. díl: dva góly a pohoda
21. srpna 2002, přátelák v Olomouci. Výhru 4:1 orámovaly dvě trefy Kollera i Rosického, tehdy sehraných parťáků z Dortmundu.


2. díl: pomocník u koncertu Sionka
6. září 2006, nažhavení Slováci dostali při kvalifikaci v Bratislavě facku, až to mlasklo. Výhru 3:0 režíroval báječný Sionko, Koller skóroval po originálním signálu.


3. díl: výhra, ale pokopali ho
17. listopadu 2007, kvalifikace v Praze. I při výhře 3:1 Kollera roztrpčilo, jak se pokopali se slovenským stoperem Škrtelem. Ve vyhecovaném souboji gól nedal.


4. díl: blíží se bitva o všechno
5. září 2009, kvalifikace v Bratislavě. Koller se vrací po 14 měsících a připraven je i Škrtel.

Ještě nedávno ho chtěl koupit ruský mistr z Kazaně, aby Koller pomohl v Lize mistrů. Kdyby obchod neztroskotal, čekaly by českého veterána velké bitvy třeba proti Barceloně nebo Interu Milán.

"Vídám každý Kollerův zápas na internetu a klobouk dolů. V šestnáctce je stále skoro neudržitelný. On nehraje obtížnou ruskou ligu jen pro své hezké modré oči," poklonil se slovenský kouč Vladimír Weiss.

Tato trenérova slova mají Slováky varovat, protože v Kollerovi se stále skrývá mimořádná síla. Pro české fanoušky je proto lákavé představit si, že právě spolu s Barošem a Rosickým za tři dny roznesou Slovensko. "Je to zápas o všechno, to mám rád," říká bojovně Koller.

Jestli má v sobotní kvalifikační vřavě v Bratislavě někdo jisté místo v sestavě, je to právě Koller, přestože naposledy za reprezentaci hrál loni 15. června. Teď se vrátil, aby pomohl a vyhrál. Aby ještě jednou, na závěr kariéry, postoupil na mistrovství světa.

K tomu je nejprve potřeba porazit Slováky, a to přece Koller umí. Třikrát proti nim nastoupil, třikrát vyhrál a vstřelil tři góly. Vítězná kapitola číslo 4 by byla ta nejsladší.

Obr má formu. Teď ještě Rosického

Jan Koller Hrát s Janem Kollerem – a bez něho, to je propastný rozdíl. Už jen podle čísel. Z posledních šesti mistrovských zápasů bez Kollera získala česká reprezentace pouhé dvě výhry a měla bodovou úspěšnost 44,4 procenta. To v posledních patnácti ostrých zápasech s Kollerem vyhrála desetkrát s úspěšností 71 procent.


Teď je blanický rytíř českého fotbalu zpátky. Ve špatných časech vyjel 36letý útočník do boje. Kolem sebe potřebuje mít schopnou družinu a několik dalších předpokladů, jinak jeho mise nebude úspěšná.


O co především jde?


1. Forma.
Zdá se, že základní předpoklad je splněn. "V poslední době se mi daří, jinak bych do toho nešel," líčí střelec ruské Samary. "Forma byla i podmínkou, abych Ivanu Haškovi na návrat kývl, ze stejného důvodu jsem musel odmítnout jeho předchůdce Petra Radu. Tehdy jsem formu neměl." Kdyby se Koller trápil, těžko by jej chtěl Petrohrad či mistr z Kazaně.


2. Přesné centry.
Musí létat ze stran, aby je mohl dvoumetrový habán v šestnáctce využít. Je to práce pro krajní beky Jankulovského a Grygeru, případně Pospěcha či Kadlece, pokud nastoupí. Při dostatečném množství přesných pasů nestojí otázka, zda se Koller prosadí, lze se pouze ptát kdy.


Česko: Koller a Rosický2. Tomáš Rosický.
Zasáhne-li špílmachr do hry, automaticky se zvýší šance, že vyjde bod číslo 2. Právě Rosický by mohl být z velké míry nositelem dobrých přihrávek (a to nejen na Kollera). Je však ošidné tak spoléhat na muže, který kvůli zranění rok a půl nehrál. Na druhou stranu mu to s Kollerem vždy klapalo.


3. Taktika.
Koller v sestavě není jen figurou, která dává gólovým úderem soupeřimat. On je i důležitou postavou pro tahy, jež k matu vedou. Vybojuje míč, sklepne ho hrudí, hlavou, přihraje do strany. Možná taktika dlouhých nakopávaných míčů na Kollera vypadá primitivně, ale copak je fotbal sofistikovaná věda? I snadno čitelné schéma může být účinné. Koller ho umí.


5. Milan Baroš.
Právě taktiku sklepávaných míčů by měl nejvíc využít z druhé vlny nabíhající Baroš. Znáte snad z posledních let v reprezentaci lepší útočné duo než K&B? Ale pozor, Baroš zatím zůstává v Istanbulu, s těhotnou manželkou odjel do porodnice.


Česko - Skotsko: Koller (vpravo) a Naysmith6. Nedůslední obránci.
Ten bod je z kategorie přání. Těžko spoléhat, že by Škrtel a spol. útočníka podcenili. "Jsou dobří a tvrdí," říká o slovenských becích Koller. Ale i tak platí, že se urostlý pořízek v jistých situacích pořádně ubránit nedá. "Z Kollera jde strach, už když se k němu přiblížíte. Musel bych si pořídit třímetrové basketbalisty, abych ho ubránil," řekl jednou kouč Andrej Kobelev z Dynama Moskva.


7. Psychika.
Na Kollera bude vyvíjen enormní tlak, protože se na něj pohlíží jako na spasitele. "Není to vděčná role, ale snažím se ji nevnímat. Soustředím se jen na tréninky a zápas," řekne Koller a pak se usměje: "Bude to v Bratislavě hodně vyhecované utkání, ale spí se mi před ním dobře."

Jaká bude role Tomáše Rosického v kvalifikačním zápase na Slovensku?

celkem hlasů: 5613

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 5. září 2009. Anketa je uzavřena.

nastoupí jako střídající hráč 3075
nenastoupí vůbec 1462
nastoupí v základní sestavě 1076


Najdete na iDNES.czmobilní verze