Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Střelcům svědčí Španělsko a číslo 9

27 2000
B r u s e l (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Góly jsou kořením fotbalu a cesty k nim často klikaté. Stačí vzpomenout na sobotní koncert Nizozemce Kluiverta, lahůdkovou ránu Španěla Alfonsa či mazaný oblouček vybíhajícímu Schmeichelovi v podání Vladimíra Šmicra. To všechno jsou důkazy, že letošní EURO 2000 nabízí divákům skvělé lahůdky. A pohled do statistik to jenom potvrzuje: už nyní, kdy na programu šampionátu zbývají ještě tři nejdůležitější utkání, viděli fanoušci více gólů než před čtyřmi roky v Anglii za celý turnaj.

Čísla mluví jasnou řečí. Zatímco na EURO 96 padlo v kolébce fotbalu jen  64 branek, dosavadní průběh šampionátu v Belgii a Nizozemsku jich přinesl již rovných 79. Trefilo se zatím 53 hráčů z patnácti zemí - dopravit míč do sítě soupeře nedokázali najít jenom Dánové.

Bohatá gólová úroda znovu přiživuje věčné debaty, která národní liga je na světě nejlepší - italská Seria A, ostrovní Premier League, nebo snad  španělská Primera Division? EURO 2000 je důkazem, že střelcům nejvíce svědčí španělské slunce. Hráči ve službách klubů z Pyrenejského poloostrova nastříleli zatím 24 branek, tedy více než třetinu z celkového počtu. Přesně jedenáctkrát skórovali hvězdy FC Barcelona - paradoxně ovšem ani jednou pro mateřské Španělsko (5x Kluivert, 2x Frank de Boer a Boudewijn Zenden, 1x Ronald de Boer - všichni Nizozemsko, a 1x Portugalec Figo). Také z dalších branek hráčů působících ve Španělsku se radovaly převážně jiné reprezentace: zásluhou Miloševiče (Real Zaragoza) pětkrát Jugoslávie a díky McManamanovi (Real Madrid) jednou také Anglie. Znáte lepší důkaz internacionalizace fotbalové scény?

Italská Serie A ve střelecké potenci výrazně zaostává, její hráči se zatím na EURO 2000 postarali o 13 branek (nejvíce Juventus Turín - 5), nemluvě o anglické Premier League (11 branek, z toho 7 cizinci) či německé Bundeslize (8 branek, z toho 7 cizinci).

EURO 2000 je také nejlepším důkazem, že módní zmatek kolem čísel dresů, kdy si hvězdy záložních řad berou třeba čtyřku (Pavel Nedvěd), bek pobíhá s jedenáctkou (Jugoslávec Mihajlovič) a útočník naopak s osmnáctkou (Turek Sükür) či dokonce dvacítkou (Němec Bierhoff), je úplně zbytečný. Dres s magickou devítkou, odpradávna vyhrazený nejlepším kanonýrům mužstva, totiž prokazuje svou moc.

Přesně dvacet branek, téměř čtvrtinu z celkové počtu, zatím nastříleli
útočnící, kteří respektovali tuto starou modrost. Vedle již zmiňovaného Nizozemce Kluiverta oslavovali s devítkou na zádech také Jugoslávec Miloševič (oba 5x), Angličan Shearer (2x), Turek Sükür, Ital Inzaghi (oba 2x), Rumun Moldovan, Belgičan E. Mpenza a Španěl Munitis (všichni 1x). Druhým nejčastějším číslem na zádech střelce je 11 (10 branek).

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze