Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Strážci se diví, co si fanoušci dovolí

Brazilští fanoušci před utkáním s Japonskem. | foto: Reuters

24 2006
Berlín - (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Fanoušci pobíhají po hřišti i se účastní tiskových konferencí pouze pro akreditované novináře. Na tribuně stojí Francouz se živým kohoutem a Švýcaři s obrovskými kravskými zvony. Bezpečnostní složky na fotbalovém mistrovství světa v Německu se nestačí divit, co všechno navzdory stovkám policistů a strážců pořádku a třem kontrolám pronikne do zakázaných míst.

Dvěma fanouškům se podařilo dostat přímo na trávník na stadionech v Berlíně a Mnichově a hrozí jim nejenom zákaz vstupu na tribuny, ale také vysoká pokuta přesahující tisíc eur.

"Nechápeme to. Nechali jsme vyhloubit jámu hlubokou 2,7 metru a širokou 1,8 metru mezi tribunou a vnitřním okruhem. Na stadionu máme přes dva tisíce strážců pořádku, přesto se fanouškům podařilo dostat se přes tyto překážky," řekl šéf bezpečnostního týmu Helmut Spahn.

Ukázalo se také, že osobní kontroly na stadionech, při nichž se mají porovnávat jména na vstupenkách s doklady majitelů, zdaleka nejsou tak přísné.

Při zápase na vyprodaných stadionech s desetitisícovou kapacitou je prováděno 500, maximálně 1000 kontrol totožnosti.

To jenom nahrává černému trhu s lístky. Občas je rozruch také na tiskových konferencích. Tak například na rozhovorech s brazilským kouzelníkem Ronaldinhem se ze seriózních reportérů stávají lovci autogramů.

Na tiskovku se španělským mužstvem se díky zfalšovanému novinářskému průkazu dostal fanoušek.

K údivu všech pouze přinesl hráčům obrovský kus luxusní uzené šunky v hodnotě asi 600 eur.

Bezpečnostní systém není neprodyšný, přesto jsou pořadatelé s prvním poločasem šampionátu velmi spokojení.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze