Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Straka nejspíš na dobu neurčitou, ale s měsíční výpovědní lhůtou

12 2009
František Straka, který se stal trenérem fotbalové reprezentace, by měl podepsat smlouvu ve středu dopoledne. Ale na jak dlouho? Názory šéfů českého fotbalu se rozcházejí.

Svazový místopředseda Jiří Kubíček, který v tajné volbě hlasoval pro Dušana Uhrina staršího, chce dát Strakovi mandát pouze do červnové volební valné hromady.

"Proto říkám, že Straka je trenérem jen na červnový přátelský zápas s Maltou. Současné svazové vedení mu nemůže dát smlouvu na delší dobu než do valné hromady. Protože potom o kouči rozhodne nové fotbalové vedení."

Nový výkonný výbor pak buď může Strakovo působení u národního mužstva prodloužit, nebo zvolit někoho jiného.

Člen výkonného výboru Václav Chvála, který hlasoval pro Františka Straku, však Strakovu situaci vidí jinak.

"V téhle chvíli se nedá říct, že Straka u reprezentace po Maltě automaticky skončí," uvedl Chvála, který byl přítomen na tiskové konferenci svolané svazovým místopředsedou Jiřím Kubíčkem.

Ten tiskovku zorganizoval proto, že ta původně plánovaná byla zrušena.

Chvála: Chci vyloučit zlatý padák

"Jako člověk, který ve výkonném výboru zodpovídá za ekonomiku, jsem svazovému předsedovi Mokrému navrhl, aby se se Strakou uzavřela smlouva na dobu neurčitou s jednoměsíční výpovědní lhůtou," dodal Chvála.

Zda je tedy Straka pouze tzv. překlenovacím trenérem, nebo zda bude mít smlouvu podle Chválova návrhu, se rozhodne ve středu dopoledne.

"Můj návrh zároveň vylučuje možnost, že by případně odvolaný trenér měl nárok na nějaký zlatý padák."

Podle vyjádření člena fotbalové exekutivy, který si nepřál být jmenován, nešlo v úterý ani tak o jméno trenéra, jako spíš o střet dvou zájmových skupin.

O jméno trenéra ani tak nešlo...

Křídlo předsedy Pavla Mokrého a Jaroslava Vacka jmenování Straky pochopitelně předjednalo. Podobně jako se loni v červenci domluvilo na Radovi, když se všeobecně čekalo jmenování Chovance.

Tentokrát pro Uhrina hlasovali Kubíček, Vrzáček, Votík, Kučera a Blažej, naopak pro Straku se v tajné volbě vyslovili Mokrý, Vacek, Hrdlička, Starka, Chvála, Haškovec a Bělák.

"Jakékoli vyjádření Kubíčka nás nastartuje tak, že se všichni semkneme proti němu," přiznal nejmenovaný činovník.

Přesto v prvním kole jeden člověk z protikubíčkovské frakce hlasoval pro Hřebíka. Teprve ve druhém kole volby projevil loajalitu, a tak Straka vyhrál poměrem hlasů 7:5.

"Výsledek tajné volby mě ani tak nepřekvapil, jako spíš postoj Jardy Vacka, který do poslední chvíle tvrdil, že proti Uhrinovi nic nemá, a navíc se podepsal se pod závěry expertní komise, která Uhrina doporučila," poznamenal Kubíček.

Chvála poté vysvětlil, proč hlasoval pro Straku.

"Debatoval jsem o tom se zástupci ligových klubů, nejvíc s panem Starkou z Příbrami a s teplickým Hrdličkou. Takže jsem se nakonec přiklonil k jejich názoru," uvedl Chvála.

Tyhle experty neuznávám, prohlásil Starka

Příbramský šéf Jaroslav Starka, rovněž člen výkonného výboru, na okraj úterní volby reprezentačního trenéra podotkl:

"Že jsme nedali na doporučení expertní skupiny? Já prostě většinu těch takzvaných expertů neuznávám, pro mě to žádní odborníci nejsou. A jen takt mi nedovolí být konkrétní a jejich údajnou odbornost rozebírat."

"A proč jsem byl pro Straku? Umí mužstvo perfektně namotivovat a to bude národní mužstvo v závěru kvalifikace moc potřebovat. Proto bych mu reprezentaci klidně svěřil i pro podzim," dodal Starka.

expertní skupina

Expertní skupinu tvoří předseda svazové technické komise Ladislav Valášek, předseda svazové trenérské rady Jozef Chovanec, předseda Unie českých fotbalových trenérů Verner Lička, slávistický šéf Petr Doležal, první muž budějovického klubu Karel Poborský a svazoví místopředsedové Jiří Kubíček s Jaroslavem Vackem.

Tisková konference měla chvílemi vyhrocený, chvílemi úsměvný, chvílemi zmatečný a nakonec i komický průběh. Sice usilovně, ale krajně nedůstojně se ji totiž snažil narušit právník Julius Kramarič.

Reportáž z průběhu tiskové konference najdete ve středečním vydání MF DNES.Najdete na iDNES.czmobilní verze