Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Straka: Chtěl bych, aby na Maltu dorazil i Nedvěd. A budu mluvit s Řepkou

13 2009
Nový kouč fotbalové reprezentace František Straka zavolá Pavlu Nedvědovi. "Chci, aby dorazil na červnový přípravný zápas s Maltou. I kdyby v něm neměl nastoupit," prohlásil trenér národního mužstva.

Nedvědovi bude v srpnu sedmatřicet a sám říká, že v létě končí s profesionální kariérou. S reprezentací se oficiálně rozloučil v srpnu 2006.

"Nemám v úmyslu ho přemlouvat. I kdyby nehrál, tak bych ho u mužstva chtěl mít. Taková osobnost udělá atmosféru, zvýší respekt, pro mladé hráče by byl přínosem. A i když hrát nebude, tak mu poděkovat a třeba jeho dres s číslem jedenáct vyřadit z kolekce," řekl Straka.

Osloví i sparťana Tomáše Řepku, který za národní mužstvo hrál naposled na podzim 2001 v baráži o MS v Belgii. "Mě zajímají jeho fotbalové kvality. Chci s ním mluvit, ale nejen s Tomášem. Třeba i s Erichem Brabcem ze Slavie," podotkl Straka.

František Straka

Rozjede se i za fotbalisty, které svaz  vyloučil z reprezentace. Je to trest za to, že po dubnové kvalifikační porážce se Slovenskem (1:2) Svěrkoš, Matějovský, Kováč, Baroš, Fenin a Ujfaluši zamířili do restaurace a prohýřili noc. Ujfaluši se ještě před vynesením trestu národního týmu vzdal.

"V tomhle má trenér volnou ruku. Je na něm, koho si vybere," prohlásil svazový šéf Pavel Mokrý.

"Odpouštět je lidské," dodal Straka.

"Je důležité promluvit se všemi hráči, s kterými budu počítat. Pojedu do zahraničí, abych od každého slyšel, jestli chce reprezentatovat. I s těmi potrestanými, i s Ujfalušim. Chci znát jeho názor na celou věc a proč skončil," řekl Straka. "Musím si s nimi vyjasnit, jak si to vůbec představují. Mně připadá, že si sem přijedou zahrát fotbal a pak odjedou zpátky ke klubu."

ON-LINE ROZHOVOR

Reprezentační trenér Straka si povídal se čtenáři iDNES.cz. Odpovědi najdete ZDE.

Zatím neprozradil, jaké bude mít asistenty. "Budou to Češi," řekl na otázku, jestli počítá s italským odborníkem Massimo Moralesem.

"Už jsem je oslovil, ale jména zatím nechci říkat. Čekám na jejich souhlas, nebo na souhlas klubů, jestli mi je pro Maltu uvolní."

Podle spekulací by prvním asistentem měl být Jakub Dovalil, kouč jedenadvacítky. Dalšími asistenty Petr Vrabec a trenérem brankářů Pavel Srníček.

Straku jako nového kouče fotbalové reprezentace vybral výkonný výbor na včerejším jednání. Bylo to překvapení. Výkonný výbor ČMFS nedal na doporučení expertní skupiny a odmítl Dušana Uhrina staršího a vybral si právě Straku. Padesátiletý kouč dostal sedm hlasů, ve výkonném výboru sedí dvanáct členů.

Dále čtěte: Proč právě Straka?

Mužstvo nastartuje a hráči ho vezmou, řekl Mokrý

Straka povede tým zatím v přípravném utkání s Maltou 5. června v Jablonci. 27. června se totiž koná valná hromada svazu, na které bude zvoleno nového vedení. A to rozhodne, jestli Straka zůstane koučem národního týmu i pro podzimní kvalifikaci o postup na mistrovství světa, nebo vybere jiného trenéra.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze