Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stop za tři žluté místo dvou? FIFA to zvažuje

4 2006
Berlín - Mezinárodní fotbalové federace uvažuje o změně trestu za žluté karty. Dosud platí: pokud hráč v zápasech dostane dvě, příští utkání nastoupit nesmí. "Na turnajích, jako je mistrovství světa, by postihl mohl následovat až po třech žlutých kartách," prohlásil předseda federace Sepp Blatter.

"Je to rozumný nápad a my se jím budeme zabývat," řekl na tiskové konferenci v Berlíně.

Letošní mistrovství světa drží rekord v počtu udělených žlutých (293) i červených (27) karet. Vliv na to má přísnější posuzování chování hráčů na hřišti, především u ostřejších faulů a zdržování hry.

"V dlouhodobém měřítku by rozhodčí měli být důslednější, co se týká žlutých karet. To je něco, na co musíme dohlédnout," řekl Blatter.

Žluté karty by tak se zavedením systému tří karet a následného zastavení činnosti na jeden zápas sloužily především jako varování na hřišti, nikoli jako hrozba, že by hráč nemohl nastoupit do dalšího utkání.

"Hráči nyní mohou vstoupit do semifinále s jednou žlutou, a pokud dostanou druhou, přijdou o finále. To by se mohlo změnit," objasnil Blatter důvod uvažované změny.

Na minulém šampionátu přišel kvůli dvěma žlutým kartám o finále německý kapitán Michael Ballack a Němci prohráli s Brazílií 0:2.

Podobný zážitek má za sebou také český záložník Pavel Nedvěd, který kvůli žlutým kartám nemohl nastoupit do finále Ligy mistrů za Juventus, který také nakonec prohrál. V Lize mistrů však hráč pyká právě až za třetí žlutou kartu.

Rozhodně se podle Blattera nebudou měnit pravidla samotné hry. Nadále tak bude platit, že za dvě žluté karty v jednom utkání bude automaticky následovat karta červená.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze