Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sto dní do turnaje: Němci jsou připraveni

1 2006
Praha - Přesně sto dní zbývá do začátku fotbalového mistrovství světa. V Německu, kam se závěrečný turnaj vrátí po 32 letech, finišují přípravy. Podle poslední zprávy Mezinárodní fotbalové federace je zajištěna absolutní bezpečnost na všech 12 stadionech. A šéf organizačního výboru Franz Beckenbauer říká: "Šampionát může začít klidně zítra."

Mezi elitou bude po šestnácti letech i česká reprezentace.

Pro Německo má mistrovství zvláštní význam: skvěle zorganizovaný šampionát, během kterého budou přijata nejpřísnější opatření proti hrozbě teroristických útoků, má nechat definitivně zapomenout na předloňskou korupční aféru kolem sudího Roberta Hoyzra.

Právě přehlídka nejlepších reprezentačních mužstev má Německu vrátit všeobecný respekt.

Pořadatele uklidnila zpráva Mezinárodní fotbalové federace, podle které je zajištěna absolutní bezpečnost na všech 12 stadionech, kde se od 9. června bude mistrovství hrát.

Přitom ještě v lednu studie německé nadace na ochranu spotřebitelů tvrdila, že stánky v Berlíně, Lipsku, Gelsenkirchenu a Kaiserslauternu mají vážné bezpečnostní nedostatky. Výzkum se zaměřil na schopnost konstrukcí stadionů odolat tlaku davu v případě, že by v ochozech vypukla panika.

Neštěstí by prý v tom případě hrozilo především na Olympijském stadionu v Berlíně, který bude hostit finále šampionátu, v Gelsenkirchenu a Lipsku. Problémy tam mají i s protipožárními opatřeními a únikovými východy, což je vážným nedostatkem také v Kaiserslauternu.

Nadace shledala nedostatky také v arénách v Hamburku, Frankfurtu nad Mohanem,  Stuttgartu a Dortmundu. Přitom rekonstrukce stadionů určených pro mistrovství si vyžádala náklady ve výši 1,5 miliardy eur.

Pořadatelé nepolevují

I přes poslední povzbudivé zprávy ale organizátoři mistrovství prý ani na okamžik nepoleví v maximálním nasazení. Stále před nimi je dost práce. Už nyní se chystají na to, že po skončení bundesligy v polovině května mimo jiné musejí připravit stadiony na finální úpravu.

Organizátoři například rozšíří prostory na tribunách a pracovní místnosti v útrobách stadionů pro zástupce médií, kterých se na šampionát chystá deset tisícovek. Zvětší se i parkovací plochy. O hladký chod mistrovství se mají starat i čtyři tisíce speciálně vyškolených dobrovolníků.

Problémoví fanoušci ze zahraničí a rozmáhající se rasismus na stadionech nyní možná nejvíc ze všeho straší německé hostitele.

Organizátory děsí rasismus

Na mistrovství se prý chystá například až na 100 tisíc obávaných anglických fanoušků a přestože policie zakázala během mistrovství výjezd ze země třem tisícovkám nejobávanějších rowdies a na hranicích budou zpřísněné kontroly, obavy na německé straně zůstávají.

Především z toho, že se početné tábory znesvářených stran, jejichž fanoušci nezískají lístky na utkání, mohou střetnout u velkoplošných obrazovek. Němci věří, že se jim během mistrovství podaří vymýtit i násilí na stadionech a především rasistické výpady diváků.

Mementem zůstává příběh kamerunského útočníka španělské Barcelony Samuela Eto'a, který o víkendu během duelu v Zaragoze musel snášet urážlivé hučení. Rasismus prý nebude mít během německého mistrovství na tamních stadionech místo.

Pohár pro mistry světa.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze