Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Češi na Euru: patří k nejstarším, nejurostlejším a hrají Evropskou ligu

ČESKÁ REPREZENTACE. Čeští fotbalisté poslouchají státní hymnu před přípravným utkáním proti Koreji. | foto:  Michal Šula, MAFRA

7 2016
Jejich postavy patří k nejurostlejším, jejich věk k nejvyšším. Jak si stojí česká fotbalová reprezentace v některých statistikách ve srovnání s ostatními účastníky mistrovství Evropy?

V české nominaci je jediný hráč ve veteránském věku nad 35 let. Kapitán Tomáš Rosický však zdaleka nepatří k nejstarším na turnaji.

Vždyť gólmani Gábor Király z Maďarska a Shey Given z Irska se mohou stát prvními čtyřicátníky, kteří na evropském šampionátu nastoupí. Čtyřicet oběma bylo v dubnu. Z hráčů v poli je nejstarší Ricardo Carvalho, portugalský stoper oslavil 18. května osmatřicátiny.

Dosud nejstarším hráčem, který kdy na Euru nastoupil, je Lothar Matthäus. Německé legendě na Euru 2000 bylo 39 let a 91 dnů.

Právě Givenovo mužstvo je vůbec nejstarší na celém turnaji, průměrný věk reprezentace Irska je 29,39 let. Druhý nejstarší tým mají Rusové (28,73) a třetí Češi. Na výsledném čísle 28,70 se podílí především to, že v třiadvacetičlenné nominaci je jedenáct hráčů starších třiceti let. Stejně jsou na tom Slováci (28,43) a i Irové, nikdo víc třicátníků v kádru nemá.

Nejmladší mužstvo do Francie přivezla Anglie s průměrným věkem 25,39, následuje Německo (25,43), Švýcarsko (25,57), Belgie (25,91), Turecko (26,31).

Český tým je dobrá parta, mladí i staří si rozumějí, chválil si po soustředění Pavel Kadeřábek:

Anglie má v kádru nejmladšího hráče celého turnaje, Marcusi Rashfordovi z Manchesteru United bude devatenáct až 31. října. O dva měsíce starší je další teenager Renato Sánches, který reprezentuje Portugalsko. Osmnáct je také tureckému útočníkovi Emre Morovi, který ještě před Eurem přestoupil z dánského Nordsjaellandu do Dortmundu.

Brankáři jsou nejen nejstaršími hráči na turnaji, ale také nejvyššími. Costel Pantimillion z Rumunska měří dva metry a tři centimetry. O dva centimetry nižší výšku udali anglický gólman Fraser Foster a Lovre Kalinič z Chorvatska. Na rovné dva metry narostl Andreas Isaksson ze Švédska. Petr Čech měří 196 centimetrů.

K nejmenším hráčům patří italský záložník Lorenzo Insigne se 163 centimetry, Jamie Ward ze Severního Irska (165 cm) a španělský útočník Pedro Rodriguez (167 cm).

Z českého kádru má na oficiální soupisce Vladimír Darida 171 centrimetrů, pod 180 má už jen Jiří Skalák (177). Češi totiž patří k nejvyšším na turnaji s průměrnou výškou 184 centimetrů. Nejvyšší jsou Švédové se 186 centimetry, o centimetry nižší průměr vyšel Rakušanům, Belgičanům, Chorvatům, Němcům, Maďarům a Islanďanům.

Naopak nejmenší mužstvo má první soupeř Čechů, Španělé v průměru měří 180 centimetrů. Využijí Češi výškovou převahu při standardkách?

I v důrazu při osobních soubojích by měli mít proti Španělům navrch, průměrná váha třiadvaceti českých hráčů je 78,35, u Španělů přesně o čtyři kila nižší. Nejtěžší jsou Němci (80,30 kg) a Švédové (80,17 kg). Před Čechy jsou v této statistice ještě Švýcaři (79,90), Maďaři (79,49), Rakušané (79,17), Chorvaté (78,87) a Islanďané (78,52).

Ještě jedno zajímavé číslo: dvanáct českých fotbalistů, kteří jsou v nominaci na Euro, nastoupilo v posledním ročníku Evropské ligy. Víc - patnáct - jich v kádru mají jen Turci, poslední soupeř Čechů ve skupině.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze