Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


STATISTIKY: Sparta vyslala o 25 střel víc než Plzeň, ale ztrácí 13 gólů

Plzeňští fotbalisté se radují z druhého gólu v bráně Sparty.Hlavou se prosadil Roman Hubník (uprostřed). | foto:  Michal Růžička, MAFRA

31 2015
Mezi ligové střelce se zapsalo osmnáct plzeňských hráčů; jen dva muži z pole gól nedali. V lize přibývá zahraničních hráčů, cizí pas má už každý čtvrtý hráč. A cizinci letos především tvrdili muziku, což dokazují bilance trestů. Pojďte s námi na procházku ligovými statistikami.

Fotbalová liga je od soboty minulostí, pohár byl předán a nejslabší týmy už oplakaly sestup. Nad výsledky 240 zápasů se však dá sedět celé hodiny a hledat ve statistikách zajímavé souvislosti.

Třeba střelecká efektivita. Plzeň potřebovala na gól v průměru pět a půl střely, zatímco Sparta 7,3. Měla o 25 střeleckých pokusů víc než Plzeň, ale dala o 13 gólů méně.

Loni tým z Letné lize zcela dominoval, což vystihl i titulek tehdejšího statistického souhrnu: Sparta, Sparta, Sparta. Prvoligové statistiky ovládli mistři z Letné. Plzeň letos převzala po Spartě nejen mistrovský pohár, ale i dominanci ve světě čísel.

Nabízíme vám velkou exkurzi.

HráčiHráči: Plzni stačilo 22 hráčů, Příbram jich protočila 36

Do první ligy letos zasáhlo 447 hráčů, to je o pět víc než loni a stejně jako v předloňské sezoně. Největší díl náleží Příbrami, která nasadila 36 různých fotbalistů, naopak mistrovská Plzeň si vystačila jen s 22 jmény.

Kolik kluby nasadily hráčů, kolik jich zůstalo na lavičce.

Kolik kluby nasadily hráčů, kolik jich zůstalo na lavičce.

Do všech třiceti zápasů zasáhlo jedenáct mužů. Mezi pět hráčů, kteří nechyběli ani minutu, se dostal i obránce Luděk Pernica, jenž navázal na svůj stejný výkon z loňského roku. Obdivuhodné je, že loni odehrál plných 2700 ligových minut za Brno a letos zvládl totéž v dresu Jablonce.

Bez střídání ligu odehráli také Milan Heča (Slovácko), Tomáš Grigar (Teplice), Tomáš Holeš (Hradec Kr.) a Jiří Pavlenka (Ostrava). Do všech třiceti zápasů zasáhli ještě Jakub Rada (Bohemians), Jan Kopic, Martin Pospíšil (oba Jablonec), Václav Procházka (Plzeň) a David Lafata (Sparta).

Na opačném konci dlouhého seznamu je 35 hráčů s jediným startem. Dokonce jen jedinou minutu absovovalo pět z nich: Tomáš Duba (Jihlava), Jan Sedlák (Brno), Michal Hubínek (Bohemians), Levon Hajrapetjan (Příbram) a při symbolickém loučení s kariérou také Petr Malý z Dukly.

Padesát hráčů si nezahrálo ani tu jednu minutu, jen vysedávali na lavičkách náhradníků, ale zápasovou nominaci neproměnili v žádný start. Někteří okusili i lavičky ve více klubech, například brankář Miroslav Miller byl ve všech 16 podzimních zápasech náhradníkem v Boleslavi a na jaře pokaždé seděl na lavičce Sparty.
PŘEHLED: POČET ZÁPASŮ x POČET MINUT

BrankyBranky: Loňský rekord odolal, letos padlo 645 gólů

Počtvrté v kariéře se králem ligových střelců stal David Lafata. Kapitán Sparty nastřílel 20 gólů, tedy stejný počet, s nímž vyhrál i předloni. O jeden gól porazil slávistu Milana Škodu a stanul na čele pelotonu, v němž je 209 hráčů, kteří dali aspoň jeden gól.

Loňský ročník byl s 673 góly nejbohatší v celé české historii, nynější sezona se zařadila hned na druhé místo. Jásalo i smutnilo se po 645 brankách.

Počty vstřelených branek od sezony 2009-10 až po letošní ročník.

Počty vstřelených branek od sezony 2009-10 až po letošní ročník.

Téma vlastních gólů bylo letos hodně žhavé, posouzení jedné sporné situace málem rozhodlo o koruně krále ligových střelců. Jako vlastní nakonec evidujeme 17 branek. Smolařem roku je Lukáš Štetina z Dukly, který vlastní branku nechtěně trefil dvakrát.

PŘEHLED: TABULKA STŘELCŮ x VLASTNÍ GÓLY

Střelci branek

Kolik hráčů dalo gól

18 - Plzeň, 16 - Jablonec, Č. Budějovice, 15 - Příbram, Teplice, Brno, 14 - Jihlava, Liberec, Ostrava, 13 - Ml. Boleslav, 12 - Bohemians, Slavia, 11 - Sparta, 10 - Dukla, Slovácko, Hradec Kr.

Z klubů nejvíce gólů vstřelila Plzeň (70) a inkasovaly České Budějovice (72), nejméně se střelecky dařilo Ostravě (23) a nejlepší obranu měli sparťané (20 inkasovaných branek).

V Plzni se o góly podělilo 18 hráčů, kromě Jana Baránka a Patrika Hrošovského úplně všichni hráči z pole, které za tým nastoupili. Sparta si vystačila jen s jedenácti střelci, další tři týmy dokonce jen s desítkou.

Střely a rohyStřely a rohy: Nejefektivnější byla Plzeň, nejvíc se nadřel Hradec

Podle evidence zpravodajů MF DNES a iDNES.cz byli střelecky nejpilnější fotbalisté Sparty, kteří vyslali celkem ke 415 střel. Z toho šlo 225 ran na bránu a 190 mimo. To Plzeň střelami šetřila (390 celkem, 221 na branku a 169 mimo), ale zato byla efektivnější. Na jeden gól potřebovala v průměru jen 5,6 střely. Druhý byl v efektivitě Jablonec (6,5), Spartě patří až 10. místo (7,3) a pořadí uzavírají Ostrava (10,5) s Hradcem Králové (11,2).

O útočné snaze mužstev hodně napoví také statistika rohových kopů, jíž kralují Sparta (217), Plzeň (214) a překvapivě také Liberec (205). Pouze 123 rohů kopaly poslední České Budějovice.

Pro zajímavost, pojďme se podívat na poměr rohů a vstřelených branek. Plzeň skončila na pověstné bilanci tři rohy na jeden gól. Hradec Králové a Ostrava potřebovaly dvojnásobek. Do výpočtů však zahrnujeme všechny vstřelené branky, nejen ty dosažené po rozích...

Počty střel a rohů na vstřelený gól.

Počty střel a rohů na vstřelený gól.

PŘEHLED: TÝMOVÉ STATISTIKY

BrankářiNejvíc nul vychytal Kozáčik

První dva týmy ligy odehrály shodně po patnácti zápasech bez inkasované branky. Ve Spartě se téměř rovným dílem podělili Bičík (7) a Štěch (8). Za Plzeň udržel nulu při svém jediném startu Bolek, ostatních 14 čistých kont patří Kozáčikovi, který byl v této disciplíně v celé lize nejlepší.

Plzeňský brankář Matúš Kozáčik se chystá na pohárové utkání s rumunskou...

Plzeňský brankář Matúš Kozáčik.

Brankáři s čistým kontem: 14 - Kozáčik (Plzeň), 13 - V. Hrubý (Jablonec), 10 - Pavlenka (Ostrava), Grigar (Teplice), 8 - Boháč (Příbram), Štěch (Sparta), T. Koubek (Hradec Králové), Hruška (Mladá Boleslav), 7 - Bičík (Sparta), Hanuš (Jihlava), 6 - F. Rada (Dukla), 5 - Švenger (Bohemians 1905), Heča (Slovácko), Křížek (České Budějovice), 4 - Chudý (Dukla), O. Kolář (Liberec), Hladký, Melichárek (oba Brno), 3 - Kelemen (Příbram), Hroššo (Liberec), Zlámal (Bohemians 1905), Berkovec (Slavia), 2 - Jaromír Blažek (Jihlava), 1 - Bolek (Plzeň), Hrubeš, Rakovan (oba Slavia), Šeda (Mladá Boleslav), Špit (Jablonec).

CizinciUž čtvrtina hráčů! Třetí největší legie byla z Francie

Počet cizinců v lize stále narůstá, letos jich bylo 121 z 33 různých zemí. To znamená, že už více než čtvrtina ligových hráčů nemá české občanství, přesně 27,07 procenta!

Zastoupení zemí

326 - Česko, 46 - Slovensko, 11 - Bosna, 6 - Francie, 5 - Chorvatsko, Srbsko, 3 - Brazílie, Pobřeží Slonoviny, Kongo, Španělsko, Ghana, Senegal, 2 - Albánie, Kolumbie, Kapverdy, Estonsko, Maďarsko, Makedonie, Nigérie, Rusko, 1 - Argentina, Arménie, Kamerun, Konžská DR, Německo, Ekvádor, Gruzie, Lotyšsko, Nizozemsko, Portugalsko, Slovinsko, Turkmenistán, Ukrajina, Zimbabwe.

Zhruba čtvrtinovým podílem se cizinci podíleli i počtu odehraných zápasů a vstřelených gólech, naopak vybočují v trestech. Žlutých karet pobrali 29 procent a červených rovnou třetinu.

Nejsilnější zastoupení má samozřejmě Slovensko (46 hráčů), druhé místo dlouhodobě drží Bosna (11), ale na třetí se tentokrát dostala se šesti muži Francie. Zajímavé je, že vyjma dominantního Slovenska v české lize nehrají fotbalisté ze sousedních zemí. Němec Jan Koch v Mladé Boleslavi byl jedinou výjimkou.

Nejlepším zahraničním střelcem byl Bosňan Mahmutovič (Teplice/Plzeň) s 12 góly, žlutým kartám vládnou cizinci i v absolutním pořadí ligy: Bosňan Ljevakovič (Teplice) byl napomínám dvanáctkrát, Argentinec Baéz (Slavia) jedenáctkrát. Dvě červené dostal Slovák Kukol (Jihlava), zajímavostí také je, že ze šesti Srbů v lize tři viděli červenou kartu.


Odkud pocházeli prvoligoví fotbalisté. Mapa: douweosinga.com

TrestyTresty: Ljevakovič znovu vyrovnal rekord - 12 žlutých karet

Rozhodčí rozdali celkem 954 žlutých karet a 45 červených. Bez vyloučeného hráče prošla sezonou Plzeň, naopak Teplice dohrávaly v oslabení šestkrát. Nejvíce žlutých karet posbírali fotbalisté Liberce (80), nejslušnější byl sousední Jablonec (34).

Pověst zlého muže potvrdil Admir Ljevakovič z Teplic, který už podruhé v kariéře vyrovnal rekord ligy - 12 žlutých karet. Překonal tak výtečníky jakými byli Tomáš Řepka či Petr Holota, kteří nasbírali 12 žlutých karet v sezoně za kariéru jen jednou.

Dvě červené a osm žlutých karet, to je bilance, se kterou se do klubu hříšníků hlásí Vladimír Kukol z Jihlavy. Dalšími členy by mohli být slávista Aldo Baéz (11 žlutých) a Tomáš Rada ze Slovácka (9 žlutých a jedna červená).
PŘEHLEDY: ŽLUTÉ KARTY x VYLOUČENÍ

Tresty v sezoně 2014-15.

Tresty v sezoně 2014-15.

Nejvíce pokutových kopů zahrávala Plzeň a z 11 příležitostí dala 9 gólů. Následují Bohemians (9 kopů-6 gólů) a Sparta (7-5). Jen po jedné penaltě kopaly Dukla, Ostrava a Slovácko, jejichž střelci byli všichni úspěšní. Proti Plzni ani proti Spartě se nekopala penalta ani jednou, Jablonec čelil jedné. Naopak proti Č. Budějovicím, Hradci Králové a Příbrami se zahrávalo šestkrát.

RozhodčíNejvíc hráčů vyloučil Kovařík

Nejvíc ligových zápasů odřídil sudí Michal Paták, který byl v akci dvacetkrát. Přitom stačil napomenout 88 fotbalistů (nejvíce ze všech) a čtyři muže vyloučil. Nejčastěji sáhl po červené kartě Libor Kovařík - sedmkrát.

Liga po letech zažila návštěvu zahraničních arbitrů, utkání Sparta - Plzeň řídili Španělé v čele s Davidem Fernándezem Borbalánem.

Na pomezí byl nejžádanější Jiří Jiřík (25), dále Martin Wilczek (24) a Jiří Moláček (22).

DOHRÁLS. Rozhodčí Michal Paták vylučuje Jakuba Mareše. Plzeň otočila zápas s...

Jedním ze čtyř hráčů, které letos vyloučil sudí Michal Paták, byl Jakub Mareš z Dukly v utkání s Plzní.

DiváciPo třech letech růstu návštěvy poklesly

Celkový počet prvoligových diváků se pořád drží nad milionovou hranicí, ale po třech letech růstu jsme letos zaznamenali pokles. Na stadiony dorazilo celkem 1 137 131 diváků, což činí průměr 4738 na zápas.

Nejvíce táhla Plzeň, která o 11 tisíc překonala Spartu v úhrnu návštěv na všech 30 jejích zápasech. Vyhrála soutěž o nejnavštěvovanější stadion, kde jako jediná měla průměr přes 10 000 diváků. Na Spartu se nejvíc chodilo na soupeřových hřištích.

Nejméně diváků vidělo Příbram, na domácích zápasech měla nejchladnější atmosféru Dukla, venku nejvíň vábilo Slovácko.

Počty diváků od sezony 2009-10 až po letošní ročník.

Počty diváků od sezony 2009-10 až po letošní ročník.

Na dvou zápasech přesáhla návštěva 18 tisíc návštěvníků. Na souboj o titul mezi Spartou a Plzní jich bylo 18 632, na derby pražských „S“ přišlo na Letnou ještě o 33 více, rekord sezony tak činil 18 665.

Čtyřikrát se sešla jen necelá tisícovka fanoušků, vždy na pražské Julisce. Šlo o zápasy Dukly s Příbramí (734), Ml. Boleslaví (782), Č. Budějovicemi (823) a Slováckem (924).
PŘEHLED: DIVÁCKÉ STATISTIKY

VýsledkyVýsledky: Třikrát 6:0, nejčastěji 1:0 pro domácí

Prvoligové zápasy skončily 28 různými variantami celkového skóre. Nejčastěji, celkem v 31 případech, to bylo 1:0 pro domácí, dalších 25 duelů skončilo 1:1, výsledek 0:0 a 2:0 byl dosažen jednadvacetkrát.

Nejvýraznějším výsledkem 6:0 skončily tři zápasy: Liberec - Ostrava, Jablonec - Dukla a Plzeň - Č. Budějovice. Zápas týmů, které jsou v konečné tabulce na opačných půlí přinesl i největší propadák domácího týmu. Na jihu Čech vyhrála Plzeň 4:0.

Sedm gólů vidělo publikum na třech zápasech. Sparta se Slováckem a Plzeň s Příbramí hrály 5:2, utkání Ostrava - Č. Budějovice mělo výsledek 4:3.

Téměř polovinu z 240 zápasů vyhrály domácí týmy, přesně 115 utkání. Hosté vyhráli 67 duelů a v 58 případech se soupeři rozešli remízou. Domácí mužstva dala 393 gólů, hosté 252.

Bilance domácí - hosté.

TabulkyBudějovice na jaře získaly jen 4 body, propadl i Baník

Čelo tabulky bylo po podzimu stejné jako na konci: vedla Plzeň před Spartou, Jabloncem a Mladou Boleslaví. Zato ve spodních patrech se mnohé změnilo.

České Budějovice přezimovaly na 12. místě, ale na jaře získaly pouhé čtyři body a spadly z posledního místa. Bídné jaro prožila také Ostrava, která z pátého místa klesla až na hranici sestupového pásma. Na jaře byla druhé nejslabší. Skokanem jara je Příbram, která obsadila v jarní tabulce čtvrté místo.

Podzimní tabulka (1. - 16. kolo)

1. FC Viktoria Plzeň 16 12 2 2 33:12 38
2. AC Sparta Praha 16 12 1 3 26:7 37
3. FK Baumit Jablonec 16 10 3 3 30:14 33
4. FK Mladá Boleslav 16 8 2 6 21:12 26
5. FC Baník Ostrava 16 6 4 6 12:20 22
6. FK Teplice 16 5 6 5 24:20 21
7. 1. FC Slovácko 16 6 3 7 25:24 21
8. Dukla Praha 16 5 5 6 18:24 20
9. SK Slavia Praha 16 5 5 6 21:22 20
10. 1. FK Příbram 16 5 4 7 19:24 19
11. FC Vysočina Jihlava 16 5 3 8 15:22 18
12. Dynamo České Budějovice 16 4 6 6 15:30 18
13. Bohemians Praha 1905 16 5 2 9 20:26 17
14. Zbrojovka Brno 16 4 4 8 17:24 16
15. FC Slovan Liberec 16 2 9 5 19:18 15
16. FC Hradec Králové 16 2 5 9 12:28 11

Jarní tabulka (17. - 30. kolo)

1. FC Viktoria Plzeň 14 11 1 2 37:12 34
2. FK Baumit Jablonec 14 9 4 1 28:8 31
3. AC Sparta Praha 14 9 3 2 31:13 30
4. 1. FK Příbram 14 7 3 4 21:21 24
5. Dukla Praha 14 6 3 5 16:16 21
6. Bohemians Praha 1905 14 5 6 3 15:15 21
7. FK Mladá Boleslav 14 5 5 4 22:22 20
8. FC Vysočina Jihlava 14 5 3 6 18:16 18
9. FC Slovan Liberec 14 5 3 6 20:25 18
10. FK Teplice 14 4 5 5 17:17 17
11. Zbrojovka Brno 14 5 2 7 17:21 17
12. 1. FC Slovácko 14 4 4 6 18:22 16
13. SK Slavia Praha 14 4 2 8 19:23 14
14. FC Hradec Králové 14 4 2 8 14:24 14
15. FC Baník Ostrava 14 2 5 7 11:21 11
16. Dynamo České Budějovice 14 1 1 12 14:42 4

Zajímavý je pohled na tabulku vypočítanou ze zápasů posledních pěti kol. O čtvrté místo se dělí vršovičtí sousedé Bohemians a Slavia, naopak na takové Jihlavě je vidět, jak ve finiši už zvolnila.

Ligový finiš (26. - 30. kolo)

1. FC Viktoria Plzeň 5 4 0 1 15:5 12
2. FK Baumit Jablonec 5 3 2 0 11:4 11
3. AC Sparta Praha 5 3 1 1 12:8 10
4. Bohemians Praha 1905 5 2 3 0 7:5 9
SK Slavia Praha 5 3 0 2 7:5 9
6. 1. FK Příbram 5 2 2 1 8:9 8
7. Dukla Praha 5 2 1 2 7:5 7
8. FC Slovan Liberec 5 2 1 2 8:8 7
9. FK Mladá Boleslav 5 1 3 1 8:6 6
10. FC Hradec Králové 5 2 0 3 4:5 6
11. FK Teplice 5 1 2 2 5:10 5
12. 1. FC Slovácko 5 1 2 2 7:12 5
13. FC Baník Ostrava 5 1 2 2 5:9 5
14. Zbrojovka Brno 5 1 1 3 8:10 4
15. FC Vysočina Jihlava 5 1 0 4 6:9 3
16. Dynamo České Budějovice 5 1 0 4 6:14 3


Králi hlavního města jsou sparťané. Kromě klíče od hlavního města za vyhrané derby se Slavií jsou první i v minitabulce vzájemných zápasů všech pražských týmů.

Pražská derby

1. Sparta 6 4 1 1 10:4 13
2. Bohemians 6 2 3 1 6:4 9
3. Dukla 6 1 2 3 3:8 5
4. Slavia 6 1 2 3 6:9 5


O neoficiálního mistra Moravy a Slezska hrály po loňském sestupu Olomouce se Znojmem už jen čtyři týmy. První místo obhájilo Slovácko.

Morava a Slezsko

1. Slovácko 6 4 1 1 8:3 13
2. Ostrava 6 2 2 2 3:5 8
3. Jihlava 6 2 1 3 6:6 7
4. Brno 6 1 2 3 4:7 5

Historická tabulkaJablonec postoupil o dvě místa, už je čtvrtý

Pořadí v historické tabulce se obvykle mě ní jen ve spodních patrech, kde se výrazněji projevují sestupy a postupy nepravidelných účastníků ligy. Letos tu máme změnu v popředí, Jablonec poskočil z šestého místa na čtvrté. Severočeši využili absence Olomouce a bídné seszony Ostravy, takže si polepšili hned o dvě příčky.

Příbram přeskočila České Budějovice a v příštím roce bude mít šanci vzdálit se jim ještě víc, protože Jihočeši ligu hrát nebudou. Drnovice a Kladno se ataku Bohemians resp. Jihlavy už bránit nemohly, liga je pro ně dávnou minulostí.

ČESKÁ LIGA 1993 - 2015

1. Sparta 660 420 135 105 1242:509 1377
2. Slavia 660 326 177 157 1031:652 1139
3. Liberec 660 290 188 182 897:704 1041
4. Jablonec (6.) 630 245 175 210 824:731 910
5. Olomouc (4.) 630 248 173 209 803:712 894
6. Ostrava (5.) 660 234 202 224 865:809 890
7. Teplice 570 220 168 182 735:641 828
8. Brno 630 216 161 253 751:822 799
9. Plzeň 540 220 141 179 754:649 790
10. Příbram (11.) 510 156 138 216 545:679 606
11. České Budějovice (10.) 540 151 153 236 551:798 595
12. Žižkov 420 144 106 170 478:539 526
13. Mladá Boleslav 330 138 86 106 476:402 500
14. Slovácko 390 125 103 162 436:483 466
15. Bohemians 1905 (16.) 390 105 105 180 376:559 412
16. Drnovice (15.) 300 115 67 118 395:395 398
17. Hradec Králové 390 97 110 183 345:550 392
18. Zlín 300 84 87 129 271:388 329
19. Blšany 240 67 63 110 255:350 264
20. Opava 240 63 64 113 260:354 247
21. Dukla Praha 150 44 46 60 180:217 177
22. Jihlava (23.) 120 33 39 48 134:166 138
23. Kladno (22.) 120 28 30 62 99:173 114
24. Cheb 90 29 26 35 95:121 100
25. Most 90 19 30 41 96:140 87
26. Karviná 60 12 12 36 53:105 48
27. Bohemians/Střížkov 60 14 8 38 60:111 35
28. Znojmo 30 6 9 15 32:49 27
29. Ústí nad Labem 30 4 7 19 22:67 19
30. Uherské Hradiště 30 3 8 19 19:65 17
31. Vítkovice 30 3 7 20 22:64 13
32. Benešov 30 3 3 24 23:78 12
33. Lázně Bohdaneč 30 2 5 23 18:61 11

Pozn.: V závorkách je umístění před tímto ligovým ročníkem. V sezoně 1993-94 byly udělovány za výhru 2 body. Klubům jsou také odpočteny body, které jim odebrala disciplinárka: Bohemians/Střížkov -15, Slovácko -12, Olomouc -9, Opava -6, Liberec -6.Tabulka ligy

Známky

1,71

Šimon Falta

Olomouc

1,93

Jan Kopic

Plzeň

1,93

Jan Laštůvka

Slavia

Góly

6

Michael Krmenčík

Plzeň

5

Stanislav Tecl

Jablonec

4

Jan Holenda

Dukla

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 8 8 0 0 18:2 24
2. SK Sigma Olomouc 8 5 2 1 16:7 17
3. SK Slavia Praha 8 4 4 0 11:2 16
4. FK Jablonec 8 3 4 1 14:7 13
5. FC Slovan Liberec 7 4 1 2 9:7 13
6. AC Sparta Praha 7 3 2 2 6:6 11
7. Fastav Zlín 8 3 1 4 7:8 10
8. Bohemians Praha 1905 8 2 4 2 4:5 10
9. Dukla Praha 8 3 1 4 10:15 10
10. FK Teplice 7 2 3 2 10:9 9
11. FK Mladá Boleslav 8 2 1 5 6:13 7
12. 1. FC Slovácko 7 1 3 3 6:6 6
13. FC Baník Ostrava 7 1 3 3 10:16 6
14. MFK Karviná 7 1 1 5 7:12 4
15. Zbrojovka Brno 7 1 1 5 5:13 4
16. FC Vysočina Jihlava 7 1 1 5 5:16 4

Najdete na iDNES.czmobilní verze