Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Starý kouč nechce tým omladit

1 2000
B ě l e h r a d, P r a h a - Tým vyzrálých fotbalistů s vynikající technikou, to je dnešní Jugoslávie. Pro mnohé však také velká neznámá, jak může tento soubor dopadnout. "Rádi bychom se dostali mezi nejlepší osmičku, s tím budu spokojený," řekl devětašedesátiletý Vujadin Boškov, nejstarší ze šestnácti trenérů, kteří pojedou na šampionát. "Vím ale, že k tomu potřebujeme spoustu štěstí."

Fanoušci jsou ale hákliví na tak skromná prohlášení. Raději slýchají, že se jede pro medaile, za titulem. Nebo když Boškov pronese optimistickou a pravdivou věc, ke které se odvážil: "Vím, že máme tým složený ze světových hráčů, který může porazit kohokoliv."

Mijatovič, Stojkovič, Mihajlovič, Jugovič a Djukič jsou jako značkové víno od Bordeaux. Teď si celá Jugoslávie přeje, aby u nich platila i svatá pravda o víně: čím starší, tím lepší. Všem je víc než třicet let. Celé mužstvo se vlastně téměř nezměnilo od prosince 1994, kdy se nově zrodilo po občanské válce.

Jediní, kdo přicházeli a odcházeli, byli trenéři. Důvěru má nyní starý Boškov. Muž, který prošel celou Evropou včetně Realu Madrid a má mimo jiné italský titul ze Sampdorie Janov. Přišel uprostřed kvalifikace, kterou procházelo mužstvo s rozdílnými výsledky, avšak nakonec úspěšně. Vždyť vyřadilo i balkánského soka Chorvatsko, bronzový tým z mistrovství světa. Byla to velká sláva. V posledním zápase na jeho půdě remizovalo 2:2, přestože už od konce první půle hrálo bez vyloučeného Mirkoviče.

V jednom však trenér Boškov nesplnil roli, kterou mu veřejnost svěřila: mužstvo neomladil. Dál staví hru na pětatřicetiletém špílmachru Stojkovičovi, který hraje v Japonsku a v plném tempu už těžko vydrží celých devadesát minut.

"Nechápu, proč si fanoušci myslí, že jsme stará a vyšeptalá generace," diví se útočník Predrag Mijatovič. "Ať přijdou mladí, ale nechte je učit se vedle nás." Jediné, co prý může Jugoslávce přibrzdit, jsou zranění. Právě u Mijatoviče jeho slova sedí, protože velkou část sezony promarodil. Mužstvo nemá pevnou obranu, naopak vyniká v útočné síle.

Mijatovič a Miloševič, kteří mají v reprezentaci přes čtyřicet zápasů, dali 22, respektive 20 gólů. Tak průkaznou ofenzivu nemá žádný tým na Euru.

Nikdo nedokáže odhadnout, v jaké formě Jugoslávie přijede na šampionát. Kvůli bombardování od NATO byla před časem znovu izolována. Dodnes má problémy najít pořádné soupeře v Evropě. Musela se proto spokojit s asijským turné, během něhož navštíví Čínu, Koreu a Hongkong. Vrací se až 5. června a hned za pět dní začne mistrovství Evropy.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze