Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Start Rosického na Slovensku? Otazníky se hemží

Uvidí fanoušci Tomáše Rosického na Slovensku v akci? | foto:  Michal Růžička, MAFRA

28 2009
A je to tady. Tomáš Rosický se objevil v nominaci na zápas pravdy, který čeká 5. září v Bratislavě fotbalovou reprezentaci. Někdejší evropská hvězda přitom kvůli zranění nehrála ostrý zápas od loňského ledna čili 18 měsíců!

Je lákavé si představit, že právě s Rosickým skončí reprezentační doba temna, jenže před netrpělivě očekávaným návratem zůstává spousta otázek záhadou.

1. Přijede vůbec? Musí, protože nominace je závazná. Sraz národního týmu je v pondělí. "Ale dokážu si představit, že Arsenal z toho úplně nadšený není," připustil reprezentační trenér Ivan Hašek.

2. Jak zareaguje Arsenal? Kolikrát už se stalo, že slavné kluby přiměly své hvězdy, ať reprezentační sraz oželí a raději zůstanou doma, aby se neunavily. To se nyní nestane, ale Arsenal může protestovat.

Dlouho strádal tím, že Rosického trápilo zranění podkolenní šlachy, záložníka platil, byť ho nemohl využít.
Teď mu ho bere reprezentace, která potřebuje zachránit pokaženou kvalifikaci o mistrovství světa.

3. V jaké je formě? Nejspíš ani Rosický to neví, v letní přípravě odehrál jen 110 minut. Vedl si sice solidně, jenže poslední tři týdny znovu marodil.

Důležitější je proto otázka, v jakém je zdravotním stavu. Sval už ho nebolí, trénuje s mužstvem a chystá se na sobotní ligový šlágr proti Manchesteru United. "Jestli bude hrát, to nemůžu říct. Ale je v pořádku, což je promě hlavní," říká Hašek.

4. Kolik minut zvládne? "Nevím, budu vás informovat v průběhu soustředění," tvrdil kouč Hašek. Rosického tělo je natrénované, jenže soutěžní zápas se hraje v tempu odlišném od tréninkového nebo přípravného. Nikdo neví, jestli bude 28letý záložník schopný odehrát poločas, hodinu, nebo jen 10 minut.

5. Bude kapitánem? Pokud nastoupí v základní sestavě, tak ano.

6. Bude posilou? Mentální rozhodně, protože má na mužstvo obrovský vliv. Je to přece kapitán. Zda může být i fotbalovým pomocníkem, napoví až příští týden v Kunicích, kde bude reprezentace trénovat.

Názory expertů na toto téma se liší. Jedna strana tvrdí: "Po tak strašlivém výpadku už se nikdy do formy nedostane." Jiní oponují: "Rosický je génius, kvalitu neztratí." Rosického nominace je tím pádem vlastně loterií.

7. Bude spasitelem? Na to nemůže spoléhat nikdo. Není v roli Nedvěda, který se vrátil v listopadu 2005 na baráž o mistrovství světa v úžasné formě. Byl by fotbalový zázrak, kdyby se to samé opakovalo s Rosickým.

8. Zafunguje souhra s Kollerem? Záleží jen na Rosickém, byť také útočný obr chyběl v reprezentaci 14 měsíců. Ti dva jsou spolu fotbalově srostlí, rozumějí si, jejich spojenectví bývalo chloubou Česka i Dortmundu. Jeden šance připravoval, druhý je proměňoval. Koller formu má, to se ví, ale co Rosický?

9. V čem může pomoct? I jako nehrající kapitán může být důležitým elementem, který mužstvo stmelí. Čechy totiž čeká psychicky nesmírně náročný podzim: potřebují čtyři výhry ve čtyřech zápasech, aby se pokusili kvalifikaci napravit. Zdravý Rosickýmůže hře vrátit řád, myšlenku a chytré přihrávky, které dosud osudově scházely.

10. Bojí se ho Slováci? Rozhodně ano! Nikdo totiž netuší, co může Rosický dokázat. On vlastně může svým způsobem působit jako česká volavka, které se Slováci polekají.

11. Co napoví sobota? Pokud záložník nastoupí aspoň na pár minut v lize, bude to jasná odpověď: Rosický je připraven! Teď ještě, aby během pěti dalších tréninků získal takovou jiskru, že pomůže i reprezentaci.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze