Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Staré Město možná bude hrát ve Zlíně

25 2003
Staré Město - K noblesní restauraci, kterou vybral jako místo k rozhovoru, to nebylo od parkoviště dál než dvě stě metrů. Než jsme si vybrali stůl, vyřídil jeden telefonát, další s omluvou odmítl a zdvořile pozdravil pět kolemjdoucích. Jaroslav Hastík, ředitel fotbalového Synotu, jeden z nejvlivnějších mužů v českém fotbalu, vnímá přízeň a úctu okolí bez povýšení. Dalo by se říct - s grácií.

Jaká tedy byla vaše dovolená? Odpočinul jste si vůbec?
X let jsem dovolenou nevybíral. Ale přícházím do let, ve kterých cítím, že je nutné dobíjet baterky. Dva týdny u moře, to bylo vážně ideální. Moře, slunce, pohoda.

Co je v klubu nového, to jste ale věděl.
Vlastní mobilní číslo jsem přesměroval na sportovního ředitele Igora Štefanka, který mě o situaci s Drobiszem informoval. Sám jsem mnoho kontaktů s domovem přes vypůjčený mobil nevyhledával. Z ostrovů není telefonování zrovna nejlevnější. Původně jsem se nechtěl fotbalem vůbec zabývat. Pak ale do našeho letoviska přiletěl slávista Vachoušek... Hráli jsme společně tenis, ale na fotbal se samozřejmě také dostalo.

Loni v zimě jste prohlásil, že vás tenis někdy zajímá víc než fotbal. To myslíte vážně?
 Ano. Tenis, to je pro mě sportovně-společenská záležitost, při které se výborně odreaguju a příjemně unavím. Tenis má zvláštní kouzlo. Nejste poražen hned nebo za chvíli. Zatímco ve fotbalu rozhodne často jeden hloupý gól, v tenisu se porážka rodí pomaleji. Po "fiftýnech". Zkrátka - má to své perfektní zákonitosti. Tenisový řád mě vážně baví. Třeba v pondělí jsem hrál večer tři hodiny v kuse. Skončil jsem až před půl jedenáctou v noci. Než se nad městem přehnala bouřka.

Takže Wimbledon asi sledujete. Turnaj už ztratil obhájce titulu, Australana Lleytona Hewitta. Skončil hned v prvním kole s neznámým Chorvatem Karlovičem. Co tomu říkáte?
Jen jsem to zaslechl. Nejsem zase tak velký fanda. Vím sice, kde se co hraje, ale výsledky se detailně neprobírám. Spíš mě zajímá, kde si dobře zahraju já a s kým se při hře setkám.

V nadsázce řečeno, světová tenisová jednička je ze hry venku, ale brankářská jednička Synotu je od včerejška zpět. Petr Drobisz se nakonec vrátil do týmu a odcestoval na soustředění do Kosmonos. Proč jste ho vzali s sebou?
(Drobisz byl v květnu vyřazen z ligového kádru kvůli podezření z ovlivňování výsledků, pozn.) Vzali jsme ho proto, abychom naplnili jeho smluvní vztah s klubem.
Ten stále trvá. Aférou ani ničím jiným nebyl ovlivněn. To znamená, že brankář musí nadále do své práce docházet. Kontrakt je přece na bázi občansko-právního vztahu. Nemůžeme brankáře platit za to, aby někde lenošil. Příprava začala, Drobisz nemůže v práci chybět.

Nebylo by nejlepší uzavřít případ Drobisz jeho prodejem? Aféra přece jen poznamenala negativně klub a hráči pokazila dobré jméno.
Tato varianta je stále ve hře. Ovšem zájemci jsou, řekl bych, nezajímaví. Jde pouze o nabídky na hostování nebo skutečně nezajímavý přestup.

Drobisz podepsal novou smlouvu až do konce června 2005. To je asi pro spoustu případných zájemců špatný signál. Jednoduše - brankář je pro ně drahý.
I hostování je možné. V této chvíli ale nemáme nic na stole. Přestupní termín navíc teprve začíná, končí 31. srpna. Věřím, že prostor k vyřešení nastane. Pokud ne, je tady další, zimní přestupní termín. Uvidíme. Bude také záležet na Drobiszovi. Případný odchod je věcí vzájemné dohody.

Dokážete si představit sám sebe na Drobiszově místě? Jak byste se zachoval? Není odchod nejlepším řešením?
Nedokážu se do té situace vůbec vžít.

Kdo Drobisze nahradí? Údajně bylo v jednu chvíli až dvacet zájemců na volné místo. Jak situace vypadá dnes?
Vsadili jsme původně na Davida Šimona z Bohemians. Ovšem ten nebyl zdravotně v pořádku. Stále ho limitují potíže s nataženými vazy v kotníku. Nemohl se nám předvést v přípravě v plné parádě. Takže jsme se s trenérem dohodli, že ho zatím angažovat nebudeme. Na soustředění v Kosmonosech by měli tým doplnit dva noví brankáři. Oba jsou ze zahraničí. Jeden z nich je Slovák, druhý pochází z balkánské země. Na jejich jménech nezáleží. Kromě této dvojice jsou ve hře ještě další. Variant je znovu několik. Nechceme se ukvapit. Chceme získat jednoho, nebo i dva spolehlivé brankáře. Zatím se totiž neví, jak dopadne léčba vážně zraněného malíčku Miroslava Ondrůška. S tím jsme původně počítali.

Je na seznamu vyhlédnutých posil i zlínský Branislav Rzeszoto?
Určitá jednání kolem něj proběhla. Tuto variantu ale nevidím jako schůdnou. Šlo spíš jen o úvahy.

Z neděle na pondělí se uskutečnil výnosný prodej Makedonce Šumulikoského do ruské Kazaně. Obchod jistě pomůže při tvorbě nového rozpočtu. Odkud se vlastně vzal tip na hráče, kterého před příchodem do Synotu nikdo neznal?
Na Šumulikoského upozornil před dvěma roky jeho agent Majstrovič. Makedonec se nakonec dostal do republiky prostřednictvím dalšího fotbalového zástupce Júliuse Bielika. Od začátku byl přínosem. Bude týmu chybět. Je to univerzální typ hráče, dobrý hlavičkář. Na druhou stranu: museli jsme s jeho odchodem počítat. Jistě, přestup jsme si přáli, ale jeho hlavním smyslem nebylo naplnění nebo pomoc při naplnění nového rozpočtu. Ten je u nás zajištěn, i kdyby se hráči neprodávali. Jsem ale rád, že fotbalový klub dokázal uskutečnit velký přestup. Odchod Šumulikoského je dobrým signálem pro ostatní staroměstské fotbalisty. Už se ví, že Synot dokáže zhodnotit a realizovat talentovaného hráče.

Pokud jde o další tipy - před jarní sezonou jste zkoušeli jedenáct hráčů, neujal se ani jeden. Jen Slovák Csaba Horváth alespoň nepravidelně střídal první tým s třetiligovou rezervou. Neupustíte od rychlých testů?
Hráčů nebylo příliš. Spíš jde o to, aby jejich zkoušky měly hlubší smysl. Jenomže v nabité sezoně, ve které se opakují vlny přípravného a soutěžního období, není mnoho času. Chtěli bychom testy prodlužovat. Vždyť přece není kam spěchat. Hráčů na trhu je dnes hodně. Udělat dobrý obchod, vybrat optimální postavu, která bude vyhovovat našim potřebám, to není jednoduchá záležitost. Vybrat hráče podle našich potřeb, to chce pohled i z jiné než sportovní stránky. Jde o zvládnutí přechodu do malého města, adaptace v kolektivu, vytvoření si určité pozice. Sázka jen tak z voleje na hráče, to je risk.

Příchod nového obránce Petra Čoupka z Leverkusenu je ale ukázkovým případem "rány z voleje". Věřili jste doporučení?
'To je pravda. Přestup jsme realizovali bez jediné zkoušky. Spíš jsme pracovali s informacemi, videem, pověstí a image, kterou si obránce vytvořil. Tady jsme ale, myslím si, vsadili na hráče, který je ověřen. Slovo trenérů, se kterými jsme záležitost konzultovali, bylo pádné. Už dnes jsem přesvědčen, že jsme podnikli výhodnou transakci.

Podle jakého klíče budete vybírat nováčky letos v létě? Využijete někoho z vlastní fotbalové akademie?
Chceme jít cestou odchovanců. Jako ostatní. Voříšek, Kadlec, Mica a brankáři Melichárek a Křivánek, ti všechni jsou, abych tak řekl, viditelnými produkty vlastní líhně. Voříšek, i když patří stále mezi mladší dorostence, se loni proměnil v nejmladšího hráče první ligy. Jít cestou mládeže, to je nutnost. Považujeme ji za základní filozofickou podmínku k fungování klubu. V tuto dobu ještě akademie není schopná naplňovat potřeby klubu. Systém je ale zaveden podobně jako v Baníku nebo Olomouci. Předobrazem naší situace je úroveň dorostenecké a juniorské soutěže. Na jaře jsme juniorku doplnili násilně pěti až sedmi dorostenci. Projevilo se to vážnými existenčními problémy dorostenců, kteří byli málem na sestup. V závěru sezony jsme museli některé borce včetně Voříška a Kadlece vrátit do dorostu. Sestup, to by totiž byla tragédie. V blízké budoucnosti ovšem budeme z vlastních zdrojů čerpat. Věřím tomu.

Sousední Zlín razí stejnou filozofii. Nebudete si nakonec talenty přetahovat? Myslím, že oba kluby jsou schopny fungovat na svém prostoru. Zlín měl v mládeži jistý náskok, ale ten se už srovnává. Podívejte se na Liberec a Jablonec. Taky k sobě nemají daleko a dokáží využít svého prostoru. I z hlediska finančních toků má každý svoje vlastní zázemí. Tak je to i mezi Zlínem a Synotem.

Nákupy hráčů odjinud jsou nutné téměř každý rok. Kolik můžete investovat do přestupů a hostování?
Částka letos nemusí překročit deset milionů korun.

Jak pokračuje výstavba nového stadionu v Uherském Hradišti? Kolik utkání odehrajete v Brně?
Při debatě na téma azyl v Brně jsem trochu na vážkách. Ve čtvrtek mám v Brně uzavřít předjednanou smlouvu o podnájmu tamního stadionu. V úterý ráno ale svitla naděje na začátek sezony ve Zlíně. Sportovní ředitel Igor Štefanko jednal se zlínským místopředsedou Josefem Dudou o variantě nástupu na zlínské Letné. Zlín už získal ujištění, že bude moci zahájit novou sezonu na vlastním zrekonstruovaném hřišti.

To znamená, že do Brna se nutně stěhovat nemusíme. Rádi bychom se pokusili prosadit nástup na staroměstském Širůchu, ale sám už tomu nevěřím. Nenacházíme totiž pro tento záměr dostatečnou podporu u ligových klubů. A sami změnu neprosadíme. Hrát ve Zlíně, to by bylo výhodné také kvůli fanouškům. Do Brna jich za námi mnoho nepřicestuje. Smlouva s Brnem ještě podepsána není. Z diváckého hlediska ovšem není brněnská karta nejvýhodnější. Netvrdím, že bychom získali ve Zlíně domácí prostředí, to ne. Letná zůstane cizím stadionem, ale mentalita fotbalových příznivců ve Zlíně a Brně je naprosto rozdílná.

Pokud nenastanou komplikace, kdy nejdřív nastoupíte na novém hradišťském stadionu?
Stavba má být hotova k poslednímu září. Dřív určitě ne. Pak budou následovat předávací záležitosti, smluvní vztahy majitel - uživatel, a tak dále. Je toho víc. Pokud budeme vycházet z toho, že ke 30. září bude stadion k dispozici, termín nejbližšího ligového zápasu bude 5. října. Na tento termín bych ale dnes příliš nesázel. Spíš ho vidím jako jistou rezervu na případný konec pronájmu cizího hřiště. V Hradišti bychom chtěli stadion slavnostně otevřít v době mezi 5. a 19. říjnem, kdy ligu zastaví reprezentační přestávka. Ligový fotbal by se tedy měl hrát poprvé 19. října. Pokud ale dnešní los přisoudí na tento den domácí zápas.

Jak pojmenujete novou arénu?
 Obávám se, že bude zvolen fádní název "Městský stadion". Investorem je totiž město Uherské Hradiště. Mezi příznivci se ale bude říkat areálu nejspíš jako dřív, tedy na "Slovácké". Asi bude v oficiální a neoficiální rovině rozpor. Možná uspořádáme anketu přes noviny nebo na vlastní internetové stránce.

Řada sportovních funkcionářů komunikuje s fanoušky přes internet, prostřednictvím klubových webů. Neplánujete něco podobného?
Nechám se inspirovat. Přiznám se, že jsem se už touto myšlenkou zabýval. Chtěl jsem lidem ze svého pohledu objasnit kauzu Drobisz. Možná nakonec novou internetovou rubriku zavedeme.Tabulka ligy

Známky

1,75

Josef Hušbauer

Slavia

1,85

Uroš Radakovič

Olomouc

1,93

Matúš Kozáčik

Plzeň

Góly

7

Michael Krmenčík

Plzeň

6

Stanislav Tecl

Jablonec

4

Jan Holenda

Dukla

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 10 10 0 0 21:3 30
2. SK Slavia Praha 10 6 4 0 15:2 22
3. SK Sigma Olomouc 10 6 3 1 17:7 21
4. FK Jablonec 10 4 5 1 17:8 17
5. FC Slovan Liberec 10 5 2 3 14:10 17
6. AC Sparta Praha 10 4 3 3 9:7 15
7. Fastav Zlín 10 4 2 4 11:11 14
8. FK Teplice 10 3 4 3 14:15 13
9. Bohemians Praha 1905 10 3 4 3 7:8 13
10. Dukla Praha 10 3 2 5 10:18 11
11. 1. FC Slovácko 10 1 5 4 8:9 8
12. MFK Karviná 10 2 2 6 9:15 8
13. FK Mladá Boleslav 10 2 2 6 9:18 8
14. FC Baník Ostrava 10 1 4 5 14:22 7
15. Zbrojovka Brno 10 2 1 7 8:18 7
16. FC Vysočina Jihlava 10 2 1 7 8:20 7

Najdete na iDNES.czmobilní verze