Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Štajner se chystá na základní sestavu

9 2003
Praha - Český fotbalový útočník Jiří Štajner věří, že v posledním kvalifikačním zápase s Rakouskem se dostane do základní sestavy. "Leccos už vám naznačí, jak jednotlivé řady skládá kouč na tréninku při hře na dvě branky," říká jeden z klíčových hráčů Hannoveru. "Navíc nemůže hrát Karel Poborský, tak odhaduju, že mám k té základní sestavě hodně blízko."

Role Poborského, tedy hodně ofenzivního pravého záložníka, by vám vyhovovala?
Jistě. Právě tenhle post teď hraju v Hannoveru.

Máte deset reprezentačních startů, ale jen jednou - v zahajovacím utkání kvalifikace loni v Moldavsku - jste hrál od začátku. Byl byste hodně otrávený, kdybyste šel v sobotu ve Vídni zase jen na lavičku?
Dost by mě to mrzelo. Ale já věřím, že tentokrát se to nestane.

Naposled jste za národní mužstvo nastoupil v červnu v Olomouci proti Moldavsku a skóroval jste po sólu přes půl hřiště. Pokusíte se v sobotu o něco podobného?
To se přece nedá naplánovat. Ale když to vyplyne ze hry, klidně se do takové akce pustím.

Měl váš červnový reprezentační gól nějaký ohlas u spoluhráčů v Hannoveru?
Kdepak. Hned potom totiž byly dovolené a když jsme se pak sešli k letní přípravě, na to, co bylo před měsícem, nikdo ani nevzdechl.

Teď se na Rakousko vzhledem ke zraněným a potrestaným hráčům rýsuje sestava, v níž národní mužstvo ještě nikdy nenastoupilo. Stačí se během několika tréninků sehrát?
Já jsem přesvědčený, že v tomhle mužstvu jsou tak dobří fotbalisti, že se ani sehrávat nepotřebují.

Co o rakouském soupeři vůbec víte?
Vlastně vůbec nic. Ani jsem neviděl ten domácí dubnový zápas, protože jsem se nevešel do nominace a byl jsem v Německu. Nějaké video a informace od trenéra nás teprve čekají.

Někteří vaši reprezentační spoluhráči říkají, že nynější příprava na kvalifikační zápas je přece jen volnější. Vzhledem k tomu, že postup na mistrovství Evropy si tým zajistil už před měsícem výhrou nad Nizozemskem.
To bych ani neřekl. Připadá mi to jako na každém jiném soustředění. A pokud jde konkrétně o mě, připravuju se ještě o něco svědomitěji než jindy. Protože tuším tu základní sestavu.

Pokud skutečně nastoupíte od začátku, budete z toho nervózní?
Tohle nehrozí. Nejsem typ, který by jen tak znervózněl.

Čekáte v sobotu těžkou partii?
No, lehké to nebude. My si každopádně chceme udržet neporazitelnost, jenže Rakušani zase budou chtít být těmi, kdo nám sedmnáctizápasovou sérii bez porážky přeruší.

Na zápas je prodáno sedm tisíc vstupenek českým fanouškům, což se vám jistě zamlouvá.
Samozřejmě. A věřím, že naše fandy nezklameme.

Chystá se do Vídně i nějaký fan-klub Jiřího Štajnera?
O žádném takovém klubu nevím, ale kamarádů a známých tam asi budu mít dost. Já sám jsem ale zajišťoval lístky jen mé přítelkyni a její sestře s přítelem.

Na závěr dovolte otázku, která s nadcházejícím kvalifikačním zápasem nesouvisí. Co můžete říci k případu vašeho hannoverského spoluhráče Jana Šimáka?
Jenom to, co si už všichni přečetli v novinách. Nemluvil jsem s ním. Pravda je, že nám moc chybí. A já říkám, že by bylo určitě dobře, kdyby se Honza do mužstva vrátil.Najdete na iDNES.czmobilní verze