Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stadiony pro světový šampionát dvacetiletých v Egyptě

Poslední přípravy před startem mistrovství světa fotbalistů do 20 let na stadionu v Káhiře. | foto: Nasser NasserAP

24 2009
Do hlediště největšího stadionu v Egyptě přijde osmdesát tisíc fanoušků, kteří budou sledovat zahajovací zápas mistrovství světa fotbalistů do 20 let mezi domácím výběrem a Trinidadem a Tobagem.

Na obrovském stadionu Egyptské armády v Alexandrii se už žádný ze zápasů šampionátu neuskuteční, dalších jedenapadesát utkání hostí dalších šest stánků v pěti městech.

Češi ke dvěma utkáním základní skupiny proti Austrálii a Brazílii nastoupí v Port Saidu, třetí duel proti Kostarice je čeká v Alexandrii na mnohem menším stadionu než je ten, který zažije úvodní souboj celého turnaje.

Nejvíc utkání včetně souboje o zlato a obou semifinále se odehraje v Káhiře na místním Mezinárodním stadionu, kam se vejde 74 100 diváků.

Čeští fotbalisté v Port Saidu budou hrát pro osmnáct tisíc diváků, v Alexandrii dokonce jen pro necelých čtrnáct tisíc.

Vedle desetimilionové megapole Káhiry, kde jsou dva stadiony pro mistrovství, a čtyřmilionové Alexandrie hostí šampionát menší egyptská města.

V Port Saidu ležícím v ústí Suezského průplavu na pobřeží Středozemního moře žije kolem půl milionu lidí.

Přibližně stejně velké je i město Suez, kde naopak strategická námořní cesta z jižní strany začíná. Mezi Port Saidem a Suezem a rovněž u kanálu se rozkládá třičtvrtěmilionová Ismailia.

Stadion Egyptské armády - Borg El Arab

Vyrostl 60 kilometrů od Alexandrie téměř na okraji pouště. Jsou u něj rozlehlá parkoviště a dvě tréninkové plochy s menšími tribunami. Kolem hřiště je atletická dráha, kterou mají všechny stadiony v Egyptě, na nichž se turnaj hraje.

Alexandria, Borg El Arab stadium

Moderní stadion pro osmdesát tisíc diváků byl postaven před dvěma lety, hostí jen jediný zápas a to zahajovací mezi domácí reprezentací a Trinidadem a Tobagem.

Mezinárodní stadion v Káhiře

Hrají se na něm nejdůležitější zápasy šampionátu: obě semifinále, utkání o třetí místo i finále. Vedle nich hostí i zbývajících pět utkání skupiny A, v níž hraje domácí Egypt, Trinidad a Tobago, Paraguay a Itálie. Dále souboj Tahiti s Nigérií ze skupiny B, dvě osmifinále a dvě čtvrtfinále.

International stadium v Káhiře

Je srdcem sportovního komplexu na východě Káhiry, do hlediště se vejde 74 tisíc lidí.

Ismailia stadium

Hostí pět utkání skupiny D a jeden duel skupiny C. Vítěz déčka ve městě Ismailia nastoupí i v osmifinále. Z tribun může zápasy sledovat 18 525 diváků.

Mubarak stadium

Úplně nový stadion pro 40 tisíc lidí vyrostl na periferii města Suez blízko průplavu. Odehrají se na něm nejen zápasy základních skupin, ale také dvě osmifinále a dvě čtvrtfinále.

Alexandria stadium

Původní stadion v Alexandrii byl otevřen mezi dvěma světovými válkami v třicátých letech minulého století. Nachází téměř v centru města. Letos byla dokončena rekonstrukce, tribuny pojmou jen 13 660 diváků. Český tým na něm odehraje poslední utkání základní skupiny proti Kostarice.

Alexandria stadium 

Jinak hostí pět utkání skupiny F, v níž startují Honduras, Maďarsko, Jižní Afrika a Spojené arabské emiráty. Druhý tým skupiny E na něm odehraje osmifinále proti vítězi skupiny F.

Port Said stadium

Tady se představí český tým proti Austrálii a Brazílii. Kapacita hlediště je 17 988 diváků. Pokud Češi vyhrají skupinu E, odehrají na něm i osmifinále.

Místní klub Al-Masry stadion používal už od roku 1954, letos byla dokončena rekonstrukce. Stadion leží na dohled ústí Suezského průplavu do Středozemního moře a blízko pláže.

Al-Salam stadium

El Salam stadium v Káhiře

Druhý stadion v Káhiře, které hostí mistrovství světa dvacetiletých. Leží na severovýchodním okraji hlavního města daleko od centra. Hostí šest utkání základních skupin a jedno osmifinále. Kapacita hlediště je 22 tisíc. Je to jediný stadion pro šampionát s umělým povrchem. Český tým se mu určitě vyhne.

mapka - MS do 20 let 2009

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze