Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stadion slávistům vrátí sebedůvěru

Petr Doležal - KLUBISTA. Nový šéf Slavie Petr Doležal fandí klubu už odmalička. Pod jeho vedením by Slavia měla postavit svůj stadion a dostat se do Ligy mistrů. | foto: Michal SváčekMF DNES

12 2006
Praha - Po dvanácti letech vlády Vladimíra Lešky ve fotbalové Slavii se stalo to, po čem fanoušci klubu už dlouho volali: Slavia má nového šéfa. Je jím Petr Doležal. Bývalého svazového legislativce čeká těžký úkol. Slavia má dluhy, 10 let čeká na mistrovský titul, o mnoho déle na svůj stadion a účast v Lize mistrů. To všechno by za Doležala mělo být.

Váš předchůdce Leška vám ironicky pogratuloval k nejoblíbenější funkci v zemi. Jak se v ní cítíte?
Představy fanoušků o tom, jak funguje profesionální klub, jsou do jisté míry zkreslené. I já jsem po deseti letech na svazu musel změnit názor na činnost profesionálních klubů. Když to řeknu zjednodušeně, tak je to dennodenní boj o místo na slunci.

Fanoušci volali po Leškově odchodu. Nesouhlasil jste s nimi?
Poznal jsem ho jako fotbalového džentlmena. Co kdy řekl, to platilo. Ve Slavii jsem se v tom utvrdil.

V jakém stavu vám klub předal?
Ve stavu jednoznačně možného dalšího rozvoje klubu. Ať už z pohledu zahájení výstavby stadionu i pohledu perspektivy kádru a lidí, kteří ve Slavii pracují.

A co dluhy? Ty také nechal, ne?
Nevím, proč se mluví jen o Slavii. Situace v českých klubech je téměř totožná. V českém fotbalovém prostředí není dobrá finanční situace.

Proč?
Ať už je to z pohledu doznívající korupční aféry nebo z pohledu možnosti získat sponzory, která je omezená. Jsme také malý trh z hlediska televizních práv. Rozpočty jsou napnuté. Uživit fotbalový klub není jednoduché. Slavia je vděčné téma, protože je to historicky jeden z nejvýznamnějších klubů. Mrzí mě, že finanční problémy jsou vždy spojené jen s ní. Ukažte mi kromě Sparty v lize klub, který má srovnatelné sportovní úspěchy doma i v zahraničí.

Petr Doležal
V devadesátých letech pracoval jako trestní soudce. Od roku 1995 byl právníkem na Českomoravském fotbalovém svazu, poté přešel do pozice ředitele legislativně právního oddělení a zástupce generálního sekretáře. Zároveň působil šest let jako technický vedoucí u reprezentace do 21 let. Od 1. února letošního roku byl generálním sekretářem Slavie, počátkem září pak po Vladimíru Leškovi převzal post generálního ředitele.

Čtyřicetiletý Doležal je ženatý a má čtyři dcery: Nelu (14), Karolínu (12), Natálii (8) a Kláru (3 měsíce). Kromě Slavie šéfuje i klubu Jílové, jenž hraje středočeskou I. A třídu. "V Jílovém jsem se naučil fotbal dělat. Bylo mi 26 let, zpunktoval jsem tam revoluci a zvolili mě za předsedu," vzpomíná Doležal, který v Jílovém působí i v zastupitelstvu a kandiduje v nových volbách. „Všechno je dost časově náročné, ale mám tolerantní manželku,“ říká.

Ale ty problémy tady jsou, ne?
Tak to asi skrývat nebudeme. Problémy jsou, ale ne toho rázu, jaké tady byly třeba před dvěma lety. Situace je úplně někde jinde.

Můžete být konkrétnější?
Máme určité závazky vůči subjektům mimo rámec fotbalu. Nějaké závazky máme i vůči hráčům, ale fungují mezi námi dohody. V tom nevidím problém.

Řeknete nějaká čísla? Jsou to miliony, nebo desítky milionů?
Určitě ne desítky milionů. Řekněme, že se jedná o měsíční zpoždění, v jistých případech to může být o něco déle, ale neviděl bych to nějak dramaticky.

Co vy, dostáváte výplatu včas?
(Směje se) Já zatím ano.

Tak proč ne i ostatní?
Ale pozor, když dojde ke zpoždění s výplatami, týká se to i vrcholného managementu. Pak je tu otázka vztahu zaměstnaneckého a osob samostatně výdělečně činných neboli fakturantů. Zaměstnancům musíte peníze uhradit v zákonné lhůtě. Navíc to je maximálně pět až deset procent z celkových mzdových nákladů klubu. Hlavní část směřuje k áčku.

Říká se, že dřív žila Slavia nad poměry. Souhlasíte s tím?
Kladete mi otázky, se kterými jsem se ještě do detailu neseznámil. Byla tady řada úkolů, teď probíhá pravidelný audit. Věřím, že to bude v pořádku.

Prý jste na Slavii zavedl éru „utahování opasků“. Je to pravda?
Nevím, že bych něco takového razil. Ale je třeba se dívat realitě do očí a moje vize je, že si Slavia bude moci dovolit jen to, na co uvidí.

Takže to tak dřív nebylo?
Situace v českém i evropském fotbale byla příznivější. Byly jiné peníze za televizní práva, jiné peníze za transfery hráčů. Tím nechci říct, že si kluby žily nad poměry, ale možnost uvolňovat peníze byla větší. Dnes jsou zdroje omezené.

Ve Slavii byli také hráči s nadstandardními smlouvami. Klub jim neplatil a hráči vás dávali k arbitráži. Kolik jich je teď?
Dva. Míra Holeňák a Lumír Sedláček. Ale ve finále dostali a dostanou všichni hráči zaplaceno přesně to, co jim náleží.

Tyhle smlouvy podepisoval váš předchůdce Leška. Přesto o něm říkáte jen pozitivní věci.
To jsou mé zkušenosti.

Je tedy něco, co byste dělal jinak?
Pan Leška byl v některých věcech až příliš velký džentlmen.

V minulé sezoně vám disciplinární komise po odchodu ze hřiště v zápase proti Liberci vyměřila dvoumilionovou pokutu. Obrátili jste se na civilní soud. Proč?
Byli jsme nespokojení s procesními nedostatky řízení, a tak jsme se obrátili na soud, který je vůči nám zatím nečinný.

V čem jste se cítili poškozeni?
Deset let jsem dělal v právním oddělení svazu. Krédem pro mě bylo, aby se všem měřilo stejně. Tak by to mělo být. Z některých posledních rozhodnutí některých orgánů svazu jsem ten pocit neměl.

Takže je podle vás v pořádku, když odejdete při zápase ze hřiště?
To je druhá věc. Prostě jsme s řadou věcí v průběhu jara nebyli spokojení. Používali jsme standardní prostředky: stížnosti ke komisi rozhodčích, oslovili jsme předsedu svazu. Odpovědí nám byla slova pana Košťála (místopředseda svazu), že jsme ubrečený klub, který má těžké finanční problémy.

A ten zápas s Libercem?
To byl vrchol. Průběh byl podle nás hrubě ovlivněný rozhodčím. Byli jsme si vědomí, že porušujeme předpisy, a očekávali jsme trest. Otázka je jeho výše a to, jaké postupy byly při řízení dodrženy nebo nedodrženy.

Myslíte, že vám udělal předseda disciplinárky Károlyi naschvál?
Takhle to nechci charakterizovat, ale způsob vedení některých řízení byl prostě špatný.

Ptám se, protože se říká, že vy dva nejste zrovna kamarádi.
Dneska už určitě ne.

Kde to vzniklo?
V rozdílných názorech na řešení některých kauz nebo názorů na řešení problematiky předpisů svazu.

Kvůli tomu jste na svazu skončil?
Nikdo to nikdy přesně nedefinoval, ani předseda svazu Mokrý, když jsme se loučili. Ale myslím, že to byl jeden z hlavních důvodů: náš názorový nesoulad s doktorem Károlyim.

Takže jste byl vyhozen?
Já jsem se s předsedou dohodl, byli jsme přátelé z doby působení u reprezentace do 21 let. Ale i u něj došlo k jistému názorovému posunu. Mně se třeba nelíbilo, jak byla řešená korupční aféra.

Váš odchod byl formou protestu?
Ani ne protestu. Když odřídíte tři náročné valné hromady, na kterých bylo značné napětí, tak snad nejste neschopný. Ale vzápětí jste odvolaný z funkce. Svazovou legislativu jsem dělal deset let, šest let jako ředitel. A nikdo vám ani není schopný vysvětlit, proč končíte. Pak si musíte říct, že je to jedině z důvodu, že máte na něco odlišný názor.

Vidíte na svazu posun k lepšímu?
Jak to sleduji, tak spíš posun k horšímu. Ale vedení svazu dostalo mandát valné hromady, je potřeba to hodnotit, až volební období uplyne.

Co dalšího kromě způsobu řešení korupční aféry se vám nelíbilo?
I způsob potrestání jednoho z místopředsedů pana Kubíčka, s tím se také nemůžu ztotožnit. Třeba bývalý předseda Chvalovský byl trestně stíhaný a k jeho odvolání musela být svolána valná hromada, teprve pak byl odvolán. Dnes disciplinárka může de facto celý výkonný výbor odvolat. Včetně předsedy. Mandát valné hromady je tím absolutně popřený. Proti tomu jsem už dřív silně protestoval. Tady byl první názorový střet s doktorem Károlyim.

Zpět ke Slavii. Říkáte, že jste byli několikrát poškozeni, voláte po spravedlnosti, ale zaměstnáváte Lubomíra Pučka, dost kontroverzní postavu.
Pan Puček předtím, než přijal nabídku Slavie, kandidoval na místopředsedu svazu. Tenkrát pan Károlyi konstatoval, že všichni kandidáti jsou v pořádku.

Vy tomu v případě Pučka věříte?
Může to tak být a nemusí. Pan Puček je odsouzený soudem prvního stupně, teď probíhá odvolání. Uvidíme, jak to dopadne. Možná z toho bude chtít sám vyvodit nějaké důsledky. Pokud bude rozsudek zrušený, nevidím důvod, proč by nemohl ve Slavii pracovat dál.

Pro vás je teď čistý?
Slavia ctí presumpci neviny. Pan Puček je v danou chvíli pro Slavii nekonfliktní osobou.

Co by se mělo ve Slavii změnit?
Dnes se už skoro nemluví o klubismu, který tady byl. Já jsem klubista odmalička. Musíme se k tomu vrátit, znovu to nastolit. Abychom si mohli říct, že jsme na náš klub hrdí a chceme pro něj něco udělat.

Z toho pramení i vaše prohlášení, že až budete mít stadion, předčíte Spartu v diváckém zájmu? Vážně?
To jsem řekl? Nevím, jestli předčíme, ale minimálně se vyrovnáme.

I v jiných věcech? Stadion, klubismus, sebevědomí?
Poslední derby mě utvrdilo, že určitě pozadu nejsme. Stadion je jeden z aspektů, který tu sebedůvěru slávistům vrátí. Pak se na Spartu a Slavii budeme moct dívat jako na zcela rovnocenné kluby, přičemž Slavia má podle mě větší potenciál ve výchově mladých fotbalistů.

Jak to vůbec vypadá se stadionem?
Vidím to jednoznačně pozitivně. Slavia se má na co těšit.

To už tady ale bylo několikrát.
Ted už tomu věřím ne na sto procent, ale na 250 procent. Je podepsaná smlouva se stavební společností. Slávisté se opravdu mají na co těšit.

Mohou se těšit i na Ligu mistrů?
Chceme vytvořit silné mužstvo z mladých hráčů, kteří mají ke Slavii vztah. Věřím, že Liga mistrů bude.

Mluvil jste o mladých hráčích, ale někteří vám utíkají ke konkurenci. Na odchodu je prý i Radim Nečas, kterého jste přeřadili do dorostu.
Dostal jsem se na zápas béčka a viděl jsem tam velice dobré výkony. Jsou tam hráči s budoucností. A pokud tady jiní být nechtějí, tak tady nebudou. Chceme dát šanci těm, co tady chtějí působit. V případě Nečase jsem to necítil.

Kde byl problém?
Neporozuměl jsem mu. On byl jedním z mála dorostenců, kteří dostali šanci hrát za A-mužstvo, byla to pro něj obrovská zkušenost a nová nabídka pro něj byla dobrá. Zdá se mi, že Radim neví, co chce.

Autor:


Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga začíná v pátek 20. července v 18.30 zápasem Dukla - Plzeň. Hrát se bude podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Pavel Bucha, Luděk Pernica, Vladimír Coufal, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Alexandru ChipciuUroš Radakovič, Michael Krmenčík, Josef Hušbauer, Nicolae Stanciu

Mistrovství světa ve fotbalu 2018

Tabulka ligy

Známky

Góly

Mužstvo Z V R P S B
1. Bohemians Praha 1905 0 0 0 0 0:0 0
Dukla Praha 0 0 0 0 0:0 0
FK Jablonec 0 0 0 0 0:0 0
MFK Karviná 0 0 0 0 0:0 0
FC Slovan Liberec 0 0 0 0 0:0 0
FK Mladá Boleslav 0 0 0 0 0:0 0
SK Sigma Olomouc 0 0 0 0 0:0 0
Slezský FC Opava 0 0 0 0 0:0 0
FC Baník Ostrava 0 0 0 0 0:0 0
FC Viktoria Plzeň 0 0 0 0 0:0 0
1. FK Příbram 0 0 0 0 0:0 0
SK Slavia Praha 0 0 0 0 0:0 0
1. FC Slovácko 0 0 0 0 0:0 0
AC Sparta Praha 0 0 0 0 0:0 0
FK Teplice 0 0 0 0 0:0 0
Fastav Zlín 0 0 0 0 0:0 0

Nejčtenější

Díky Juventusu za skvělou příležitost, miluju výzvy, řekl Ronaldo

Cristiano Ronaldo přichází na zdravotní prohlídku před přestupem do Juventusu...

VIDEO Velký den Cristiana Ronalda je u konce – portugalský fotbalista předstoupil před novináře na...

KOMENTÁŘ: Velkorysé Rusko? Nevěřte, že mu to vydrží

Ruský prezident Vladimir Putin polaskal trofej pro vítěze mistrovství světa,...

Three, two, one! Konec! Chytlavé odpočítávání v angličtině můžeme na další čtyři roky odložit,...Už žádné klacky, slibuje před sezonou plzeňský šéf Šádek

NA TANKU. Fotbalisté Plzně slaví mistrovský titul.

Šest přípravných zápasů, šest vítězství. Až v generálce na ligu proti Dynamu Kyjev fotbalová Plzeň...

Cristiano Ronaldo. Obchod, který mění fotbalové zvyklosti

Cristiano Ronaldo zdraví fanoušky Juventusu.

VIDEO Juventus Turín nezískal jen famózní jméno, ale taky příznivce po celém světě. A miliardy eur!

Wenger ho pustil kvůli MS. Teď je Giroud šampionem, co netrefil bránu

MÁM JI! Francouzský útočník Olivier Giroud s trofejí pro fotbalové mistry světa.

Když se s ním v lednu před přestupem z Arsenalu do Chelsea loučil trenér Arséne Wenger, přál mu...

Další z rubriky

Záložník Moulis v Olomouci zaujal jen jako žolík. A tak je v Teplicích

NEVYŠLO TO. Jak napovídá výraz ve tváři olomouckého útočníka Pavla Moulise,...

Olomouc záložníka Pavla Moulise nabídla Teplicím v balíčku za útočníka Davida Vaněčka, a přestože z...

Uvidíme, jak se kouč rozhodne, říká před startem ligy plzeňský Procházka

Plzeňský Roman Procházka (vlevo) a Vojtěch Machek ze Sokolova.

Do Plzně přišel slovenský záložník Roman Procházka z bulharského Levski Sofia s jasným úkolem –...

Hlavně vyhrát ligu, přejí si v Plzni. Jeden útočník ještě odejde

Plzeňský kapitán Roman Hubník (vlevo) a kouč Pavel Vrba na předsezónní tiskové...

VIDEO Cílem obhajoba ligového titulu, v evropských pohárech ambice na postup do jarní fáze. „Nejprve ale...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.Najdete na iDNES.cz