Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stál tři miliardy, je tu muzeum i obchody. Tady hráli Čech a spol.

MODERNÍ STADION. Juventus od roku 2011 hraje na novém, moderním a působivém stadionu. Při tréninku českých fotbalistů byly tribuny ještě prázdné, ale během zápasu se čeká bouřlivá atmosféra. | foto:  Michal Šula, MAFRA

10 2013
Turín (Od našich zpravodajů) - Stál tři miliardy korun. Když je vyprodáno, burácí tu 41 tisíc fanoušků. V jeho areálu je nákupní centrum a největší klubový fanshop v Itálii. Takový je nový stadion Juventusu, kde hráli čeští fotbalisté.

Jen račte dál...

... zde vidíte kabinu domácích...

... a tady je šatna hostů.

Byl listopad 2011 a první návštěvníci objevovali zázemí moderního stadionu Juventusu Turín. Kráčeli po chodbách, jež na fotografiích vyprávějí historii slavného klubu. Velké snímky připomínají Zidana, Platiniho, Del Piera, Sivoriho i Pavla Nedvěda.

A právě blonďák ze Skalné první hosty vedl. On a průvodce? Jistě, výjimečná chvíle si žádala výjimečnou osobnost. Juventus se totiž chlubil novým domovem. Byla to vůbec první prohlídka nové arény, která se fanouškům otevřela jen pár týdnů předtím. Proto se prvním návštěvníkům věnoval Čech, který dobyl Itálii a v roce 2003 i celý fotbalový svět.

VZÁCNÉ SETKÁNÍ. Na trénink české reprezentace před zápasem s Itálií dorazil i...
FAKT DOBRÁ HISTORKA. Pavel Nedvěd a Vladimír Šmicer se baví na tréninku české...
PALEC DOLŮ. Fotbalové legendy Karel Poborský a Pavel Nedvěd sledují trénink...

VZÁCNÁ NÁVŠTĚVA. Na trénink české reprezentace před zápasem s Itálií dorazil i Pavel Nedvěd.

Juventus hrával roky na nepopulárním Delle Alpi, kde návštěvy bývaly mizerné - třeba kvůli atletické dráze, jež ochozy oddělovala od trávníku a ubírala na atmosféře. A tak se zrodil plán: dočasný přesun na Olympijský stadion a výstavba nového.

Jako aktivní fotbalista už ho Nedvěd nezažil, poslední zápas za Juventus hrál 31. května 2009. Po osmi letech, během nichž vyhrál dvakrát italskou ligu a získal Zlatý míč, se loučil právě v azylu. Vzpomínáte? Kolem něj děti a manželka Ivana. Nadšení tifosi se překřikovali několik minut: "Pavel - Pavel, Nedved - Nedved." Naučený chorál byl dechberoucí. Na novém stadionu má Nedvěd jako člen vedení svoji kancelář.

VÍTEJTE V TURÍNĚ! VÍTEJTE NA STADIONU JUVENTUSU. Právě tady se dnes večer srazí...

VÍTEJTE V TURÍNĚ! VÍTEJTE NA STADIONU JUVENTUSU. Právě tady se dnes večer srazí v kvalifikaci o mistrovství světa 2014 italští a čeští fotbalisté.

A jaký je?

Působivý! Stál tři miliardy korun, na bílých tribunách pro 41 tisíc lidí září tři hvězdy, jež symbolizují víc než tři desítky mistrovských titulů, které Juventus získal. Má jich však jen 29, dva mu po korupční aféře vzali. V areálu je nákupní centrum a největší klubový fanshop v Itálii. Juventus je jediným prvoligovým klubem v zemi, který postavil a vlastní svůj stadion.

On-line

Utkání můžete sledovat minutu po minutě

A právě tady v úterý nastoupili čeští fotbalisté k další kvalifikační bitvě o mistrovství světa, tady bojovali o naději na šampionát brankář Petr Čech, záložník Tomáš Rosický a další...

"Všichni vědí, že fandím Čechům, ale českou vlajku si kolem krku nedám, abych neprovokoval," řekl Nedvěd, když přišel za českými hráči přišel na trénink.

To byla rozlehlá okolní parkoviště s tisíci míst ještě prázdná, stály tu jen televizní přenosové vozy. Zato dopoledne už pomalu ožívala - přijely stánky s dresy, suvenýry Juventusu i občerstvením. A přicházeli i čeští fandové v červených dresech, sílily klaksony a trumpety.

Velký zápas se blížil.Najdete na iDNES.czmobilní verze