Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Srbové a Albánci nedohráli zápas. Kvůli stržené vlajce vzplály emoce

14 2014
Kvalifikační zápas o fotbalové Euro 2016 mezi Srbskem a Albánií byl předčasně ukončen. Mezi hráči obou týmů vzplál spor kvůli „pošlapání“ vlajky tzv. Velké Albánie. Duel na stadionu Partizanu Bělehrad byl nejprve narušen dronem s vlajkou, který létal nad hřištěm. A když domácí fotbalisté zástavu z dálkově řízeného letadla strhli, začalo se jiskřit. Situaci neuklidnila ani půlhodinová pauza.

Dálkově řízený model s vlajou Velké Albánie (části Černé Hory, Srbska, Makedonie, Řecka a celé Kosovo, které albánští nacionalisté považují za území náležící Albánii) začal v závěru prvního poločasu kroužit nad tribunami a poté i nad trávníkem. Poté, co jeden ze srbských hráčů zástavu z dronu strhl, vypukla mezi fotbalisty potyčka.

Fotogalerie

Na hřiště musela nastoupit zásahová policejní jednotka, protože z hlediště na trávník vběhla i zhruba dvacítka fanoušků.

Fotbalisté se stáhli do tunelu k šatnám, zatímco z tribun začaly létat světlice. Po půlhodinovém čekání se anglický rozhodčí Martin Atkinson rozhodl do té doby bezbrankový zápas ukončit.

„Okolnosti byly takové, že zápas nemohl pokračovat,“ řekl novinářům delegát UEFA Harry Been. „Nemohu nyní komentovat, kdo za to nese vinu. Spolu s kolegy (rozhodčím a bezpečnostním poradcem) vypracujeme zprávu pro UEFA a ta rozhodne, co bude dál,“ doplnil.


Zápas už předem provázala přísná bezpečnostní opatření vzhledem k napětí mezi oběma zeměmi kvůli Kosovu. Bývalá srbská provincie, jejíž obyvatelstvo tvoří převážně kosovští Albánci, vyhlásila v roce 2008 nezávislost. Srbsko ovšem tento krok nikdy neuznalo.

Autoři: ,


Témata: Velká Albánie, UEFA
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze