Sponzoři vyčkávají i varují: Zvážíme odchod. Nebudeme financovat Berbra

Roman Berbr, mocná figura českého fotbalu. | foto:  Michal Šula, MAFRA

10 2017
Většinou mají zdrženlivý postoj, ale také je tu jedno důrazné varování. "Jsme současnou situací znepokojeni, není vyloučeno, že z fotbalu zvážíme odchod," vzkazuje Plzeňský Prazdroj, jeden z hlavních partnerů českého fotbalu.

Zadržení a obvinění předsedy asociace Miroslava Pelty, který sedí ve vazbě.

Mocenské plány kontroverzního místopředsedy Romana Berbra.

Vedení českého fotbalu má momentálně hodně nízkou důvěryhodnost ze strany fanoušků i ostatní veřejnosti.

Jak reagují nejvýznamnější sponzoři, jejichž příspěvky jsou pro fotbal vedle státních dotací naprosto zásadní? Mimochodem, ministryně školství Kateřina Valachová v úterý rozhodla, že dotace pro fotbal prozatím pozastavuje.

„T-Mobile je dlouholetým partnerem české fotbalové reprezentace, stávající smlouva je platná do července 2020. Současnou kauzu pozorně sledujeme, k personální politice a změnám se v tuto chvíli vyjadřovat nebudeme. V rámci našich aktivit se soustředíme především na podporu fanoušků a fandění v rámci aktivity #fotbalvsrdci,“ řekla Martina Kemrová, tisková mluvčí T-Mobile, který je generálním partnerem státní reprezentace.

Umírněný postoj zaujímá i společnost PepsiCo ČR. Podle jejího generálního ředitele Josefa Neumanna je podpora domácího sportu, včetně českého fotbalu, pro společnost jedním ze strategických cílů. „Situaci a její další vývoj budeme jako partneři fotbalové asociace určitě i nadále sledovat,“ podotkl Neumann. Pepsi je partnerem fotbalu od roku 2015.

„Nebudeme to komentovat,“ prohodil Miloš Adámek, PR Manager Hyundai, oficiálního partnera reprezentace.

Tyto výstupy potvrzují pondělní slova druhého z místopředsedů asociace Zdeňka Zlámala, který ujistil, že v portfoliu sponzorů a partnerů je zatím klid. „Situace je do dnešního dne stabilizovaná. Smluvní partneři nevypověděli smlouvy. Jedná s nimi ředitel STES Martin Malík a zatím nemáme negativní zprávy, že by sponzoři odešli,“ řekl Zlámal.

To však nemusí platit dlouho. Gambrinusu, který českému fotbalu dává prostředky už devatenáct let a dodnes zůstal věrný navzdory několika kauzám, jež fotbal ničily, dochází s poměry ve vedení asociace trpělivost.

„Vždy jsme se snažili maximálně přispívat k dobré reputaci českého sportu i spokojenosti fanoušků a v tom chceme i pokračovat. Aktuální kauzou okolo fotbalové asociace jsme znepokojeni, je další událostí v řadě vrhajících špatné světlo na český fotbal a na nás také.“

„Od asociace očekáváme zejména její další kroky k očištění českého fotbalu a znovuzískání důvěry odborné fotbalové i široké veřejnosti. Výsledek pondělního jednání výkonného výboru pro nás není uspokojivý, očekávali jsme jasnější stanovisko. Jsme však ochotni počkat do řádné valné hromady 2. června.“

„Není vyloučeno, že zvážíme odchod z nejvyšší fotbalové soutěže, pokud nebudou podniknuty kroky a opatření, které by zlepšily pověst českého fotbalu. Gambrinus chce pro fanoušky čistý, férový fotbal a nezkorumpovanou hru,“ oznámila prostřednictvím tiskové mluvčí Jitky Němečkové společnost Prazdroj, pod kterou značka Gambrinus patří.

Kriticky se k vedení asociace vyjádřil i Jaroslav Tvrdík, který zastupuje čínskou společnost CEFC. Ta je nejen majitelem Slavie, ale i významným partnerem asociace a národního mužstva.

„Chceme zůstat investorem do českého fotbalu i v budoucnosti. Ale nebudeme financovat Romana Berbra. Za situace, kdy český fotbal dá přednost takovému řešení, budeme respektovat rozhodnutí delegátů valné hromady. Ti však potom musí respektovat, že naše prostředky nebudeme směřovat na činnost asociace jako takové. Umím si představit, že by naše prostředky šly třeba do místních organizací, do těch nejnižších soutěží,“ zdůraznil Tvrdík v rozhovoru pro iDNES.cz.

„Nezměnili bychom výši finančních prostředků, které bychom vynakládali na český fotbal, ale změnili bychom jejich určení. Abychom neměli pochybnosti, jestli asociace vedená Romanem Berbrem nakládá s našimi prostředky podle našich představ.“

Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Jarní část začne 9. února. Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Guélor Kanga, Nikolaj Komličenko, Miroslav Stoch, Peter Olayinka Jean-David BeauguelMichael Krmenčík, Lukáš Masopust, David Moberg Karlsson, Petr Ševčík

Nejčtenější

Nejsme retrotým. Po tom, co udělal Real, si postupu vážím víc, řekl Vrba

Plzeňský kouč Pavel Vrba slaví  výhru na AS Řím v Lize mistrů.

VIDEO Byl ve výborné náladě, byl nadšený. A postup do jarní fáze Evropské ligy slavil s fanoušky v Plzni...

Plzeň - AS Řím 2:1, poháry na jaře budou, zajistil je gól Chorého

Plzeňský kouč Pavel Vrba se svými svěřenci slaví před kotlem fanouškům výhru na...

VIDEO Výborný týmový výkon a vítězství nad loňským semifinalistou Ligy mistrů. Fotbalisté Plzně na...

Real utrpěl debakl s CSKA, poslední místo v osmifinále zabral Lyon

Memphis Depay z Lyonu (vlevo) a Ismaily ze Šachtaru Doněck v utkání Ligy mistrů.

Real Madrid zakončil podzimní část Ligy mistrů ostudou. Vítěz posledních tří ročníků...

Tři výhry a Česku vyletěl koeficient, dvě místa v LM může jistit i remíza

Plzeňští fotbalisté zleva Hruška, Hořava, Kopic, Petržela, Limberský a Hejda...

Ještě na začátku listopadu to měl český fotbal v pohárové Evropě nahnuté. Sbíral málo bodů do...

KOMENTÁŘ: Sparta klesla hluboko. A klesá dál. Je v troskách

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

VIDEO Vratislav Lokvenc strávil ve Spartě šest let. Vyhrál pět titulů. Byl zvyklý na Ligu mistrů. A teď...

Další z rubriky

Kde máte Modriče? Nebo Ronalda s Messim? Bizarní tipy ve Zlatém míči

Luka Modrič se svou rodinou poté, co převzal Zlatý míč za rok 2018.

Albert Stanislas Koumbobacko je rozhlasový reportér ze Středoafrické republiky. Pro něj je...

Ani Ronaldo, ani Messi. Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu má Modrič

Luka Modrič se Zlatým míčem.

Zlatá éra Cristiana Ronalda a Lionela Messiho po deseti letech skončila, nebo minimálně byla...

Výkonný výbor FAČR svolal kvůli dotacím mimořádnou valnou hromadu

Valná hromada FAČR 2017

Výkonný výbor Fotbalové asociace ČR svolal na 5. února mimořádnou valnou hromadu do Nymburka. Bude...

Najdete na iDNES.cz