Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Spolehlivý dělník je na vrcholu kariéry

Gianluca Zambrotta - Italský fotbalista Gianluca Zambrotta oslavuje gól v utkání proti Ukrajině. | foto: Alessandro BianchiReuters

3 2006
Duisburg - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Gianluca Zambrotta si posunul míč do středu hřiště, zasprintoval a švihl levačkou. Střela prosvištěla ukrajinskému obránci Rusolovi mezi nohama, brankáři Šovkovskému ohnula prsty a zaplula k pravé tyči.

Itálie vedla v osmifinále 1:0 a nakročila do semifinále. Díky muži, který se nikdy nestane opravdovou superstar. Snad i proto je pro Italy tak důležitý. "Gianluca je náš univerzální voják," říká kapitán Fabio Cannavaro.

Zambrotta dal Ukrajincům gól, pak na brankové čáře odvrátil vyrovnání a před koncem po krásné akci přihrál Tonimu na třetí trefu.

Takového hráče by chtěl mít každý trenér. Na levém kraji obrany nahradil slavného kapitána Maldinino, ale jinak je použitelný na obou stranách hřiště, v obraně i v záloze. Ač se to na první pohled nezdá, je ústřední postavou Itálie.

Jezdí neúnavně tam a zpátky, bojuje, střílí, centruje. A taky vymýšlí kličky. Mimochodem, v pátek večer předvedl gólové výpady z obou stran. "Je nádherné být součástí Itálie.  Úspěšné Itálie," řekl po utkání.

Sám sebe musel chránit, protože mu hrozila druhá žlutá karta a stop pro semifinále s Německem. Pamatuje, jak kvůli vyloučení přišel o finále Eura 2000 proti Francii.

Sympaťák s uhrančivýma hnědýma očima a bradkou vystudoval institut textilního designu, skvěle jezdí na vodních lyžích, má rád mafiánské filmy s De Nirem a v rodném Comu se oženil pár metrů od jezera s neapolskou sexbombou Valentinou.

Před dvěma lety byl mezi svatebními hosty i bývalý spoluhráč Gianluca Pessotto, který se před týdnem kvůli korupčnímu skandálu Juventusu pokusil o sebevraždu. "Pessottino, jsme s tebou!" poslal mu Zambrotta vzkaz na národní vlajce, když Itálie postoupila do semifinále.

Co bude po mistrovství světa, Zambrotta netuší. Pokud bude Juventus přeřazen do druhé nebo třetí ligy, byla by škoda, aby zůstával. Jeho kariéra je na vrcholu.

Když mu bylo sedmnáct, podepsal smlouvu v Comu, ale zahrál si jen jednou. Při další štaci v Bari už si ho experti museli všimnout. Vynikal rychlostí a spolehlivostí, stal se po 50 letech prvním reprezentantem z Bari. Zákonitě se o něj strhla mela mezi slavnými kluby.

Půl miliardy korun byl ochotný zaplatit pouze Juventus, což Zambrottu nadchlo. Vždyť jako dítě měl nad postelí jediný fotbalový plakát: Roberta Baggia v klubovém dresu s černými a bílými pruhy.

Jako spolubydlícího si ho vybral málomluvný Francouz Zidane, dnes při soustředěních bydlí s Pavlem Nedvědem. "Trenér Lippi sice říká, že Pavel běhá i ve spánku, ale já můžu potvrdit, že když zavře oči, tak spí," žertoval před zápasem s Českem.

Zatímco Nedvěd už je na dovolené, Zambrotta na turnaji zůstává a lepší se každým zápasem.

Autor:


The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata
The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata

Představte si, že jste mladý pár, rozhodnete se pro miminko a narodí se vám dcerka. Po chvíli se shodnete, že by malá měla mít sourozence, ale namísto jednoho jí dopřejete hned tři. A všechny tři naráz

Najdete na iDNES.czmobilní verze