Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Spartu vyřadily špatná koncovka a náročný program

28 2002
Praha - Příčiny vyřazení Sparty z Ligy mistrů? Je jich víc, ale tady jsou ty hlavní: promarněné gólové šance v obou utkáních s Genkem a náročný program Sparty před úvodním soubojem v Belgii. Alespoň tak to vidí trenér Jozef Jarabinský s odstupem pár hodin po úterním vítězství 4:2, které ale pražskému klubu k postupu do prestižní soutěže nestačilo. "Co jsme mohli udělat pro postup víc?" položil si Jarabinský otázku.

"Teď mě zrovna nejvíc mrzí druhý gól v odvetě, který nebyl regulérní. Sonck při zpracování hrál evidentně rukou. A když si k tomu připočteme naše neproměněné šance, vychází mi z toho, že v rozhodujícím utkání na nás přišla pohroma," poznamenal Jarabinský.

Nezvládli jeden poločas
a tvrdě za to zaplatili

Ztrátu, kterou sparťané nabrali v prvním půli v Genku, už dohnat nestihli. Tuto část zápasu promrhali a dostali dva góly. Proč? Jarabinský má pro to vysvětlení. "Prohrávali jsme souboje, nechali soupeře hrát a pak nedali šance. Měli jsme jich víc, ale zápas jsme dva nula prohráli."

Co útočníkům stačí doma,
v pohárech je málo

Proč prohrávali souboje, proč byli u všechno později, proč nedali góly? "V naší lize je dáváme snadno, ale když vyjedeme ven, útočníci nestačí," všiml si trenér. Tak kupte lepší, chce se říct. "Nemůžeme koupit Ronalda. Jsme rádi, že máme Pospíšila a je na nás, aby se pořád zlepšoval," poznamenal Jarabinský. "Pokroky jsou vidět v lize, ale na Ligu mistrů je zapotřebí být dál."

Sparťě chybí typický střelec. V minulé sezoně byl nejlepším Holub. Náhradník, který ještě k tomu nehrál téměř celé jaro kvůli zranění. "Dostali jsme dědictví. Například Kincl se bál diváků, proto na jaře nenastupoval," řekl Jarabinský. Pospíšil, který hostoval na Žižkově, dal gólů pět, Jun čtyři, z toho jeden na hostování v Jablonci. "I Ostrava měla lepší kanonýry," upozornil Jarabinský.

Odložit utkání? Tady to nejde,
stěžuje si kouč Jarabinský

Za špatný výkon v první půli zápasu v Genku může podle sparťanského kouče předchozí náročný program. "Ve středu jsme hráli ve vedru v Gruzii proti Kutaisi, v sobotu po obědě zase ve vedru proti Ostravě. A už v úterý v Genku. Je mi jasné, že nejsou termíny, že liga šla těžko odložit, ale proč jsme museli hrát v tom horku?" Zápas si vybrala do vysílání televize Nova, která fotbalové přenosy dává v sobotu ve 14.30.

Měla Sparta urgovat přeložení zápasu jako v prvním kole proti Teplicím, který si o tři dny předehrála? "Když chce Sparta kvůli reprezentaci českého fotbalu přeložit zápas, všichni se v tom hrabou, chtějí vědět proč. Proč zase Sparta! Vzpomeňte si na ty trapné scény kvůli Teplicím. Dohody by měly být pružnější."

Jenže když před třemi lety Teplice žádaly odložení zápasu se Spartou kvůli svému utkání v předkole Ligy mistrů, tehdejší kouč Hašek byl zásadně proti. A na popud Sparty se hrálo v původním termínu.

Sparťané čekali slabšího
soka, než kterému čelili

Mohli sparťané v pohárové Evropě neznámého protivníka, byť belgického mistra, podcenit? Odevšad jen slyšeli: "V pohodě vyhrajete, Genk je lehký soupeř." Nebo: "Ten jejich gólman je velká slabina, nic nechytí."

"A vidíte, vychytal oba zápasy," poznamenal Jarabinský, který odmítl, že by Sparta belgický tým podcenila. "Měli jsme je přečtené dokonale. Jenže v zápasech, které jsem viděl, nehrál Genk, tak dobře jako proti nám."

Za nevhodné prohlášení o soupeři do novin napomenul záložníka Zelenku, který v Belgii čtyři roky hrál a od českých novinářů byl na Genk tázán nejvíc.

Jak se s vyřazením klub
vyrovná? Prodá hráče?

Vyřazením z Ligy mistrů klub ztratil nejméně 120 milionů korun. Prezident Vlastimil Košťál se nedávno nechal slyšet, že má připravené dvě varianty rozpočtu: ten s příjmy z Ligy mistrů a bez nich. "Když nepostoupíme, musíme to pokrýt z jiných zdrojů," řekl Košťál.

Pod tím si lze představit finanční rezervy, vklad akcionářů či prodej některých klíčových hráčů. "Jsem přesvědčený, že nikdo neodejde," prohlásil kouč Jarabinský.

Podle něj nastane čas, kdy prostřídá víc hráčů. Až na výjimky odehráli čtyři zápasy v předkole Ligy mistrů a stejný počet utkání v domácí soutěži ti samí hráči. Po zápase z Genku vyškrtl z užšího kádru Flachbarta. "Byl naším nejslabším hráčem. To na odstřel není, ani bych to neudělal, ale v nevhodných projevech pokračoval i v tréninku. Proto vypadl."

Nejspíš bude Jarabinský v dalších zápasech střídat i brankáře. Špit sice za góly nemohl, ale nechytil nic navíc. "Je ve složité situaci, loni vůbec nechytal, není rozjetý. Chvíli mu bude trvat, než se dostane do formy."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze