Sparťanský kapitán Berger: Špatný rok. A že jsem nejlepší střelec? To je ostuda

Sparťanský kapitán Patrik Berger přispěl k výhře v Mladé Boleslavi jedním gólem. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

31 2009
Kapitán v akci: Od středového kruhu rozehrál přímý kop, před pokutovým územím Boleslavi si dlouhými kroky rychle doběhl pro přihrávku, narazil si s parťákem a pak levačkou z dvanácti metrů prudce zakončil. Tak se předvedl sparťanský fotbalista Patrik Berger.

Sparťané nakonec zvítězili v posledním ligovém kole vysoko 3:0, potvrdili druhé místo v tabulce a pro podzimní sezonu si zajistili start v kvalifikaci Ligy mistrů, ač cesta do hlavní soutěže bude přetěžká.

A pětatřicetiletý veterán Berger se díky trefě v Mladé Boleslavi stal nejlepším střelcem týmu z Letné. Ovšem s pouhými šesti trefami, když překonal útočníka Slepičku, jenž před zimním odchodem do Dinama Záhřeb skóroval pětkrát...

Z pohledu celé Sparty to ale není na gratulaci, že?
To je dost velká ostuda. Já jako záložník a ve svých letech bych nejlepší střelec rozhodně být neměl.

Jak vůbec hodnotíte celý ročník?
Jsme bez trofeje, takže špatně. Chtěli jsme titul, nemáme ho, ani pohár jsme nezvládli a vypadli v semifinále. Ale na druhou stranu: ze čtvrtého místa, kde jsme byli po podzimu, jsme se dostali aspoň na druhé, které jsme si dali jako cíl. Bez Ligy mistrů by byla špatná nálada.

Mladá Boleslav - Sparta: gólová radost hostujícího Patrika Bergera

Takhle se letenský kapitán Patrik Berger radoval v Mladé Boleslavi, když zvyšoval na 2:0. Sparťané pak přidali ještě třetí gól.

Druhé místo jste teď potvrdili suverénně.
Měli jsme jasný plán a chtěli si druhé místo uhrát sami bez ohledu na Liberec. Hráli jsme zodpovědně, kluci bránili fantasticky a my jsme dali tři góly. Kdyby to tak vycházelo i na podzim, to by byla paráda. Každopádně musíme hrát líp než teď.

Měli jste zprávy, jak hraje Liberec na Slaviï?
V poločase jsme věděli, že Slavia vede. Ale hlavně my jsme dali gól do přestávky a ten nás uklidnil.

Co teď Sparta nejvíc potřebuje, aby hrála líp?
Kvalitního útočníka, který nastřílí aspoň třináct gólů. Když musí góly dávat obránci nebo záložníci a spoléhá se hodně na standardní situace, vyhrává se moc těžko. Takový útočník nechybí jenom nám, ale i celé lize.

A co vy? Může s vámi Sparta počítat dál?
Teď jsem hlavně rád, že je po všem, a těším se na dovolenou. Se Spartou mám ještě rok smlouvu a chtěl bych pokračovat. Baví mě to.