Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sparťanská euforie zamotá boj o nominaci na fotbalové Euro

Fotbalisté Sparty při tréninku fotbalové reprezentace: (zleva) Jakub Brabec, Martin Frýdek, Lukáš Mareček a Josef Šural. | foto: ČTK

24 2016
Že by se do fotbalové reprezentace po letech vrátil rudý vítr? Do přátelského utkání proti Skotsku (od 20.45) může nastoupit až šest sparťanů. Těžko se tomu divit, když Sparta jede na vítězné vlně.

Mladý obránce Jakub Brabec se lehce ztrácí v hloučku fotbalových reprezentantů, rozhlíží se po prázdných tribunách na Letné a napadá ho: „To jsou události! Až si občas říkám, jestli je to vůbec pravda.“

Ano, je to pravda, Jakube!

Ve čtvrtek si poprvé v životě může zahrát za dospělou reprezentaci. A rovnou na Letné, kde je doma.

V kádru na přípravný zápas proti Skotsku (a na úterní ve Švédsku) je také pět Brabcových kumpánů ze Sparty, což znamená jasný vzkaz od trenéra Vrby: Sázím na klub, který je v kurzu.

„Mám radost, jak to Spartě jde. Pokud se jí bude dařit i dál, ať klidně hraje finále Evropské ligy,“ řekl Pavel Vrba.

Vlastně by bylo divné, kdyby sparťany přehlížel, když postoupili přes Krasnodar a Lazio Řím do čtvrtfinále Evropské ligy.

On-line

Duel Česko vs. Skotsko sledujte v podrobné reportáži.

Ale upřímně: čekali jste takový nával? Reprezentační kouč tím dává signál, že sparťanská jízda může výrazně ovlivnit i nominaci na mistrovství Evropy, které vypukne za 78 dní. Kdyby se rozjetý tým udržel na vítězné a euforické vlně, kterou zatím na jaře neopouští, mělo by hned jedenáct sparťanů reálnou šanci.

Jestli nevěříte, tak počítejte. Záložníci Dočkal s Krejčím jsou stálicemi, kterým Vrba věří. Ofenzivní rychlík Šural zaujal už na podzim tak, že se o něm nepochybuje.

Frýdek je snaživý univerzál, který právě slaví 24. narozeniny. Má jedinou vadu: sbírá příliš žlutých karet. Reprezentační atmosféru nově poznávají Brabec se záložníkem Marečkem.

Do jedenáctky musíte přidat pět jmen, na které se nedostalo. Kanonýra Lafatu, defenzivní štít Váchu, stopera Holka, krajního obránce Zahustela a brankáře Bičíka.

„Je to krásné období a jsem rád, že to všechno přichází tak rychle za sebou. Aspoň se z toho nezblázním,“ říkal Jakub Brabec, když dostal dodatečnou nominaci.

Asi se nedá čekat, že by na mistrovství Evropy odjelo všech jedenáct sparťanů, ovšem naděje na výrazné zastoupení se zvyšuje.

Trenér českých fotbalistů Pavel Vrba na tiskové konferenci před utkáním se...
Trenér českých fotbalistů Pavel Vrba na tiskové konferenci před utkáním se...

Ze současné Sparty čiší síla a bylo by škoda toho nevyužít. Jako když před čtyřmi lety válela Plzeň a tehdejší trenér Michal Bílek pozval na Euro šest členů jejího kádru. Na poslední chvíli vzal i neprověřeného záložníka Daridu, protože věřil, že se mu s plzeňskou formou bude hodit.

Na stříbrné Euro 1996 zase odjelo pět slávistů, a dokonce tři borci z Olomouce, což nebyli úplně tradiční dodavatelé reprezentantů. „Hlavně u slávistů jsem spoléhal, že po skvělé sezoně v evropských pohárech budou sebevědomí a v laufu. Potvrdilo se to, byla to šťastná volba,“ vzpomíná trenér Dušan Uhrin a kolegovi Vrbovi se vůbec nediví, že teď vsadil na sparťanskou módu.

Díky postupům v pohárech jsou sparťané načichlí úspěchem i sebedůvěrou. Přizpůsobili se agresivnímu a přímočarému stylu, se kterým naposledy odrovnali v derby Slavii. Proto trenér Vrba neváhal a dodatečně povolal další tři sparťany.

Už v době, kdy se nemohl spolehnout na herní vytíženost krajánků, fandil pohárovým misím Plzně, Sparty a Liberce. Z těch klubů pak houfně čerpal kandidáty pro reprezentaci. Teď sází na Spartu, která jako jediná v Evropě zůstala.

Alespoň je vidět, že reprezentační trenér musí být nadstranický. Zatímco sparťan Bílek využíval plzeňské fotbalové horečky, Plzeňan Vrba sází na tu sparťanskou.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze