Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sparťané do boje táhnou s Kinclem

4 2003
Istanbul - V Istanbulu je teplo, kolem dvaceti stupňů a pod mrakem. K večeru se trochu ochladí, ideální fotbalové počasí. "Z hotelových pokojů se díváme na lodě proplouvající Bosporem a taky na stadion. Krásně vidíme přímo na hrací plochu," sděloval v dobrém rozpoložení sparťanský trenér Kotrba v úterý krátce po poledni, kdy se s mužstvem vrátil z půlhodinového tréninku. "Ale je nám všem jasné, že za pár hodin už to tam dole na trávníku taková idyla nebude."

Fotbalisté Sparty dnes pozdě večer nastoupí k utkání Ligy mistrů proti domácímu Besiktasu Istanbul. Zápasy milionářské klubové soutěže mají jednotný začátek ve 20.45, jenže v turecké  metropoli už bude o hodinu víc.

"Přizpůsobili jsme tomu denní režim," říká Kotrba. "Vstávali jsme až v půl desáté zdejšího času, v jedenáct jsme vyrazili na půlhodinovou přípravu na tréninkové hřiště Besiktasu. Ve dvě jsme měli oběd. A taky poslední taktická příprava na zápas je proti zvyklostem posunutá hodně k večeru."

Na úterním krátkém tréninku si sparťanští hráči po důkladné rozcvičce naposled vyzkoušeli standardní situace. "Ale nenacvičovali jsme je jako jindy, teď už šlo jen o postavení jednotlivých hráčů jen při obranných, tak při útočných standardkách."

Základní sestavu Kotrba prozradit nechtěl. "Oficiálně ji oznámím až na taktické přípravě, ale hráči ji v podstatě vědí. Při takovém utkání je nemohu postavit před hotovou věc dvě hodiny před výkopem."

V pořádku už je i Kincl, který měl drobné šrámy z ligového duelu ve Zlíně. "Ten nastoupí určitě, už taky proto jsme ho ve Zlíně šetřili. Tam šel na hřiště až na poslední čtvrthodinu."

Další změny trenér jen naznačil. "Ve Zlíně jsem nechal odpočinout i některé další hráče, s nimiž dnes počítám. Změny v sestavě tedy nezávisí na tom, že jsme v sobotu prohráli. Spíš se odvíjejí od kvalit soupeře, od charakteru zápasu," vysvětlil Kotrba.

Na otázku, co především svým hráčům při večerní taktické přípravě zdůrazní, trenér reagoval:

"Hlavně by se měli prosazovat svou hrou, nepřizpůsobovat se soupeři. Samozřejmě, že chceme bodovat, ale musíme hrát obezřetně i v defenzivě. A když to půjde, míč klidně přidržet, aby se Besiktas nedostal k nějakému soustavnému tlaku."

Dalším neméně důležitým pokynem bude nepodlehnout za žádných okolností panice.

"Jsem přesvědčený, že bouřlivé prostředí naše hráče jen vyburcuje k co nejlepšímu výkonu," míní sparťanský kouč. "Ale může se stát, že přes veškerou snahu gól dostaneme. V takovém momentu se nesmí klesnout do kolen. Nic v takové chvíli není ztracené, pořád se dá hrát na solidní výsledek. Nemělo by se tedy stát to, co se nám a Slavii přihodilo na Besiktasu v zimě."

Kotrba připomíná lednovou výhru Besiktasu nad Spartou 3:1 a únorovou nad Slavií 4:2.

"My jsme tam v přípravném zápase dostali tři branky mezi padesátou a šedesátou minutou, Slavia v Poháru UEFA zase dostala tři góly mezi šedesátou a sedmdesátou minutou. Tak něco podobného teď dopustit nesmíme."

Trenér si představuje, že sparťané by se mohli prezentovat podobným výkonem, jaký předvedli v Římě v utkání s Laziem.

"Ale zápas na Besiktasu bude nesrovnatelně těžší. Navíc Turci nastoupí už s oporami Tümerem a Ilhanem, kteří na Spartě hrát nemohli. Jenže Besiktas doma vyhrát musí, což by tak trochu mohla být naše výhoda. A ta bude narůstat s každou minutou, ve které udržíme čisté konto."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze