Sparta vypadla ze hry o titul

Poštulka, jeden z teplických hrdinů na Letné - Teplický gólman Poštulka se na Letnou vratil ve velkém stylu, bývalým spoluhráčům vychytal dvě penalty

20 2002
Praha - O fotbalový titul bojují už jen dva kluby. Tři kola před koncem ze hry vypadla Sparta, před sezonou největší favorit a obhájce, když nečekaně doma podlehla oslabeným Teplicím 2:3. Na vedoucí Liberec ztrácí devět bodů a má horší vzájemnou bilanci. Druhému Žižkovu chybí na lídra sice sedm bodů, ale k dobru má pondělní zápas s Hradcem Králové a lepší bilanci s Libercem. Spartě k vítězství nad Teplicemi nestačilo, že dvakrát vedla, ani dva pokutové kopy, které Sionko a Jarošík neproměnili.Horák dal gól, potom končil v slzáchZápas jsme sledovali minutu po minutě

"Největším problémem posledních zápasů je skutečnost, že když se něco nepodaří, tak naši mladí hráči ztratí víru v úspěch a je po zápase," posteskl si sparťanský trenér Vítězslav Lavička.

Sparta začala s nebývalou lehkostí, do šancí se dostávala poměrně jednoduše, ale stejně bez rozpaků je zahazovala.

Už ve čtvrté minutě totiž Jun pálil mimo. V desáté minutě sice po Michalíkově centru Horák, který nastoupil na poslední chvíli za zraněného Hübschmana, dostal hlavou domácí do vedení, ale pak po dvou minutách Sionko neproměnil penaltu a načal tak sparťanské trápení.

"Začali jsme hodně aktivně, vstřelili jsme i gól a pak kopali penaltu. Jenže tu jsme
neproměnili, přišly fatální chyby, a místo abychom po přestávce proměnili další penaltu, tak jsem se dostali do křeče. Nedokázali zvládat takové jednoduché prvky, jako je přihrávka, stopení míče a další věci," dodal Lavička.

Teplice, jimž chyběli zranění či potrestaní Horváth, Rampáček, Rada, Kolomazník a Verbíř, totiž ihned začaly využívat nezvykle mnoho volného prostoru na sparťanské polovině a třikrát po sobě daly najevo, že nehodlají hrát roli obětního beránka. Divecký s Doležalem sice ještě nemířili přesně, ale pak souhra obou hráčů přinesla úspěch.

Divecký poslal Doležala do uličky a stav byl vyrovnán. Dlouho se hosté ale neradovali, protože už ve 26. minutě Mareš po Zelenkově trestném kopu vsítil hlavou svůj první ligový gól v dresu Sparty.

Ani to ale domácím nestačilo, aby si udrželi do přestávky vedení. Ve 34. minutě si totiž Luděk Zelenka narazil míč o domácího Mareše a pak už neměl problém znovu vyrovnat.

Z dění v závěru první půle se Sparta evidentně neprobrala ani v kabině. Už deset minut po změně stran totiž hosté mohli poprvé vést. Leitner prošel letenskou obranou, pohrál si s Grygerou a jen Čechův zákrok a vyražený míč na tyč domácí zachránil. Vzápětí gólman pokus Luďka Zelenky podobně vyrazil na břevno.

To už se z ochozů ozýval hromový pískot, který neustal ani po další penaltě, kterou kopal Jarošík za Voříškovu ruku. Penaltový specialista Poštulka totiž vyzrál i na dalšího bývalého spoluhráče.

Trest v podobě další branky Severočechů přišel po neuvěřitelné hrubce Horáka a vykonavatelem byl Divecký.

"V životě jsem tu nevyhrál a teď tu vyhraji s torzem mužstva, to je neuvěřitelné. Bylo to asi hodně zajímavé utkání pro diváky. Chci hlavně pochválit některé jednotlivce, zvláště pak mladého Sigmunda, který sehrál první zápas a určitě nezklamal," řekl teplický trenér František Cipro.

Sparta se z opakovaného šoku už nedokázala zvednout, dlouhé centry schovaného Tumu nenacházely, a tak se sparťanská série bez výhry protáhla už na čtyři zápasy.

SPARTA - TEPLICE 2:3 (2:2) hráno 20.4. 17:00
Góly: 10. M. Horák, 26. P. Mareš
Góly: 22. M. Doležal, 34. L. Zelenka, 67. R. Divecký
Sestavy: P. Čech - J. Flachbart, Z. Grygera, M. Horák (71. L. Blaha), P. Mareš - L. Sionko, J. Jarošík, L. Zelenka (68. P. Zavadil), R. Michalík (78. T. Čížek) - T. Jun, V. Tuma
Sestavy: T. Poštulka - T. Kukol, R. Lengyel, Z. Frťala, J. Skála - M. Doležal (89. K. Doležal), P. Voříšek, M. Sigmund (84. D. Grlič), V. Leitner - R. Divecký (90. P. Piatka), L. Zelenka
Náhradníci: J. Bobok, M. Klein, M. Kincl, V. Malár
Náhradníci: R. Havel, M. Kuričaj, V. Brožík, L. Kozubík
Žluté karty: 50. L. Zelenka