Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Víc než kdysi za Ligu mistrů. Sparta si vykopala téměř 200 milionů

KLUCI DĚKUJEM Sparťanští fotbalisté Ladislav Krejčí (vlevo), David Bičík, Lukáš Juliš a Martin Matoušek zdraví fanoušky po vyřazení z Evropské ligy od Villarrealu. | foto:  Dan Materna, MAFRA

15 2016
Ani když před jedenácti lety hrála naposled Ligu mistrů, nevydělala fotbalová Sparta tolik peněz jako v současném ročníku Evropské ligy. Na bonusech a prémiích, které Evropská fotbalová unie (UEFA) na odměnách vyplácí, dostane přibližně v přepočtu 186 milionů korun.

Nejdřív vyřazení ve 3. předkole Ligy mistrů, následně úspěšný boj v play off Evropské ligy a účast v základní fázi. Druhé místo ve skupině, následný postup do vyřazovací fáze, osmifinále, čtvrtfinále.

Sparťané sbírali nejen plusové body za výkony na hřišti, ale zároveň vykopali klubu (i sobě) slušné peníze.

Když loni v srpnu přemohli Thun v závěrečném předkole, za postup do skupiny dostali 2,4 milionů eur, což je v přepočtu 64,8 milionů korun.

UEFA odměňuje kluby i za jednotlivé výsledky. Dvě výhry nad APOEL Nikósií a jedna nad Asterasem Tripolis znamenaly 1 080 000 eur, čili 29 160 000 korun. Dvě remízy se Schalke a bod v Tripolisu přinesly 9 720 000 korun.

Kolik si Sparta v pohárech vykopala

Evropská liga

Základní skupina: 64,8
Tři výhry ve skupině: 29,160
Tři remízy ve skupině: 9,720
Druhé místo ve skupině: 6,750
1. kolo vyřazovací fáze: 13,500
Osmifinále: 20,250
Čtvrtfinále: 27

Součet: 171 180 000

Příjmy ze vstupného (odhad): 60
Merket pool (odhad): 5 až 10

Liga mistrů
Vyřazení ve 3. předkole: 15

Poznámka: Částky jsou v milionech korun

Ve skupině Sparta skončila druhá za Schalke, odměna za druhou příčku je 250 tisíc eur, v přepočtu 6 750 000 korun. Za účast v prvním kole vyřazovací části Evropské ligy UEFA vyplácí půl milionu eur, za postup do osmifinále 750 tisíc eur a za čtvrtfinále milion eur.

Spartě zároveň náleží ještě bolestné za vyřazení ve 3. předkole Ligy mistrů s CSKA Moskva, což je 15 milionů korun.

Součet všech položek dává 186 080 000 korun. A to není všechno, co poháry Spartě přinesly. Výtěžek ze vstupného z osmi domácích zápasů je hrubým odhadem kolem šedesáti milionů korun. UEFA pak Spartě pošle ještě podíl z tzv. Market poolu, což však mohou být jen jednotky milionů korun (5 až 10 milionů).

Za celkovou účast v letošním pohárovém ročníku tak Sparta měla příjmy kolem 250 milionů korun.

Je to důležitá položka pro fungování klubu, při plánování rozpočtu na každou sezonu se totiž počítá s účastí v základní skupině Evropské ligy, což při průměrných výsledcích přinese přibližně 80 až 100 milionů. Na tyto peníze si za podzim přišly ostatní české kluby v soutěži Plzeň a Liberec, které nepostoupily ze základní skupiny.

Dvě stě milionů korun je přibližně polovina ročního rozpočtu Sparty. Díky vydělaným penězům může klub v létě investovat do nákupu posil. Zároveň však platí, že u špičkového hráče české ligy má Sparta strop 15 až 20 milionů.

S účastí v Evropě jsou však spojené i náklady: zhruba 2 až 3 miliony korun stojí jeden výjezd, asi půl milionu vydá klub, když hraje doma. Ze sumy se odčítají i prémie pro hráče, což je odhadem desetina celkové částky. I tak Spartě pořád zbývá do rozpočtu dost...

I když příjmy pro Evropskou ligu UEFA v poslední době zvýšila, pořád jsou výrazně nižší než peníze, které kluby inkasují za postup do Ligy mistrů. Jen za postup do základní fáze to je 324 milionů korun, za výhru je přibližně 40 milionů.

Přitom když před jedenácti lety Sparta hrála Ligu mistrů naposled, získala jen něco málo přes sto milionů. Tak velký rozdíl je mezi bonusy tenkrát a nyní.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze