Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kurážný kouč soupeře Sparty: Ztrácíme dva góly, dát jich můžeme i víc

Fotbalisté Thunu se radují ze své jediné trefy na Spartě. V odvetě musí skórovat nejméně dvakrát, chtějí-li postoupit. | foto: ČTK

27 2015
Thun (Od našeho zpravodaje) - Kdepak odevzdanost, soupeř fotbalové Sparty si věří. „Jsem plně přesvědčený, že můžeme výsledek otočit,“ prohlásil kouč Thunu, slavný švýcarský fotbalista minulosti Ciriaco Sforza. Jeho mužstvo bude ve čtvrtek v play-off Evropské ligy dohánět manko 1:3.

Jako hráč patřil k symbolům švýcarského fotbalu. Teď hodlá Ciriaco Sforza s klubem ze své vlasti proniknout do pohárové Evropy – a v cestě mu stojí Sparta. „Návod je jasný, musíme se vyvarovat individuálních chyb,“ říká před odvetou kouč Thunu; Sforza se v kariéře nejvíce proslavil svým angažmá v Bayernu.

Jaký je váš plán na Spartu, abyste dvojzápas zvrátili?
Velmi zajímavá otázka, jestli myslíte vážně, že vám prozradím taktiku (culí se). Musíme hrát drze, se sebevědomím. Jsem plně přesvědčený, že ztrátu můžeme otočit, jde o dvě branky. Ale taky víme, že má Sparta velmi dobrý tým, je silná.

Kouč soupeře Ščasný uznal, že pod vámi jde hra Thunu nahoru. Proč?
Řešení je velmi jednoduché: musíme se zbavovat individuálních chyb. Už v Praze jsme předvedli dobrý úvod a pak hráli takticky, ale před pauzou jsme dostali dvě zbytečné branky a v nastavení taky.

Musíte dohánět, ale je pro vás zároveň klíčové nedostat další gól, že?
Našim primárním cílem je vyhrát 2:0, ale jsou i jiné výsledky, s nimiž se dá postoupit. Navíc věřím, že jsme schopní si vytvořit dostatek šancí i na případný vyšší počet branek.

Hrajete na umělé trávě, navíc doma. Dvojitá výhoda?
Ohledně umělé trávy moc neumím odpovědět. Sparta hrála slušně loni proti Young Boys Bern (rovněž na umělé trávě), navíc je schopná předvádět dobrý fotbal celkově, jak na přírodní trávě, tak na umělém povrchu. A diváci? Myslím si, že tohle není až tak důležité. Záleží hlavně na tom, jak koncentrovaní budeme, jestli ze sebe vydáme všechno, jestli si budeme věřit po celých 90 minut.

Opora vaší ofenzivy Simone Rapp na úvod v Praze Spartu potrápil, ale teď hrál v lize jen závěrečných 18 minut. Bude připraven?
FC Thun není jen on. Spoléháme na všechny členy kádru a jsem přesvědčený, že naše mužstvo má na to, aby Spartu přivedlo do problémů. Uvidíme na hřišti. Jsem hodně zvědavý. Myslím, že můžeme vidět velmi dobrý zápas.

Sparťanský bek Mario Holek: Budeme hrát na vítězství

„Dá se očekávat, že domácí budou hrát aktivně, musí dotahovat. Na druhou stranu by nám to mohlo vyhovovat, dopředu se nám bude otvírat prostor. Uvidíme, s čím přijdou. Hlavně se musíme soustředit na nás a hrát tak, aby nám to přineslo úspěch. Jdeme do zápasu s tím, jakoby první utkání skončilo 0:0, chceme hrát na vítězství. Jde jen o to, jak si to nastavíme v hlavě, s jakým nasazením a koncentrací budeme hrát. Pokud by Sparta nehrála Evropskou ligu, byl by to neúspěch. To hovoří za všechno. Je to pro nás velmi důležitý zápas.“Najdete na iDNES.czmobilní verze