Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sparta protestuje proti reportáži Novy

29 2006
Praha - Výstavba Národního stadionu na Letné by Spartě mohla ulevit od miliardového dluhu, který údajně má. "Je to nesmysl," ohradil se klub. Pozemky, na nichž má stadion vyrůst, jsou podle reportáže televize Nova zastaveny na krytí úvěrů klubu. Reportéři pořadu Na vlastní oči spekulují o tom, že by se tak Sparta souhlasem k výstavbě mohla tohoto dluhu zbavit.

"Ostře se ohrazujeme," píše se v prohlášení, která vydalo vedení Sparty.

"Že skrytým cílem výstavby stadionu na Letné je snaha přenést dluhy ve výši přesahující jednu miliardu na tento projekt, je nesmysl. Televize Nova záměrně přehlížela fakta, která jí klub ještě před odvysíláním reportáže poskytl."

Informace o údajném dluhu Sparty jsou novinkou.

Když finanční skupina J&T klub v roce 2004 kupovala, hovořilo se oficiálně jen o dluhu ve výši 240 milionů korun za splácení tréninkového centra na Strahově.

Nový majitel po první uzavřené sezoně vykázal zisk ve výši 32 milionů korun a žádnou velkou investici neudělal.

Nova přesto přinesla zprávy o tom, že má Sparta tři úvěry u bank v celkové výši 1,045 miliardy korun a že za ně ručí pozemky, které koupila od státu jen na 20 milionů korun.

"Dluh se pohybuje v těch relacích, jak bylo uvedeno původně, tedy kolem dvě stě milionů korun," zdůraznil sparťanský mluvčí Lukáš Přibyl.

Reportéři dávají údajný dluh Sparty do souvislosti s rozhodnutím fotbalového svazu stavět Národní stadion právě na Letné.

Výstavbu národního fotbalového stadionu na Letné podpořil v květnu i odstupující premiér Jiří Paroubek. Přislíbil přitom, že stát podpoří projekt miliardou korun na vybudování dopravní infrastruktury. O tom, že by pozemky pro stadion byly zatíženy zástavou nevěděl.

"Pochybuji, že by o tom věděl pan Košťál. To bych pochyboval o jeho odborné kvalifikaci, o které jsem nikdy nepochyboval," řekl Paroubek.

Prohlášení Sparty v celém znění

AC Sparta Praha se ostře ohrazuje proti reportáži týkající se Národního fotbalového stadionu, která byla odvysílána ve středečním pořadu TV Nova Na vlastní oči.

Závěrem reportáže bylo nesmyslné konstatování, že skrytým cílem výstavby NFS na Letné je snaha přenést dluhy AC Sparta Praha ve výši přesahující 1 mld. Kč na tento projekt. TV NOVA záměrně přehlížela fakta, která jí AC Sparta Praha ještě před odvysíláním reportáže poskytla.

Je skutečností, že pozemky, které jsou dnes ve vlastnictví AC Sparta, slouží k zajištění komerčních úvěrů, prostřednictvím kterých je klub financován. Tento postup je zcela legitimní a uplatňovaný prakticky všemi obchodními společnostmi.

V žádné variantně projektu výstavby Národního stadionu na Letné nikdy samozřejmě nebylo uvažováno s tím, že by pozemky do tohoto projektu měly vstupovat zatížené zástavními právy. Naopak je naprosto přirozené a zřejmé, že před případným převodem pozemků by veškerá zástavní práva musela být zrušena – buď splacením příslušných úvěrů nebo jejich jiným zajištěním.

Pokud jde o výši příslušných úvěrů, ve zmíněné reportáži TV Nova došlo k sečtení minulých, současných i budoucích maximálních úvěrových rámců, včetně rezerv na jejich případná příslušenství. Výše skutečných úvěrů je pouze zlomkem uvedené částky.

O výše uvedených skutečnostech byla TV Nova před odvysíláním reportáže opakovaně ústně i písemně informována. Spartě není zřejmé, z jakých důvodů TV Nova vědomě vysílala nepravdivou a manipulativní reportáž.

AC Sparta zdůrazňuje, že se nechce stát advokátem jakékoli konkrétního projektu výstavby Národního stadionu. Odmítá však, aby byla v této souvislosti účelově skandalizována.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze