Fotbalisté Sparty oslavují hattrick Adama Hložka (druhý zprava).

Fotbalisté Sparty oslavují hattrick Adama Hložka (druhý zprava). | foto: Michal Turek, MAFRA

Sparta - Opava 4:2, zářil Hložek, tři góly dal a na jeden přihrál

• 105
Sparťanští fotbalisté sice herně nepřesvědčili, tentokrát však body přece jen uhráli. V 29. kole Fortuna ligy zdolali poslední Opavu 4:2, všechny góly zařídil Hložek. Tři dal a na jeden přihrál Plavšičovi. Hosté snižovali na 1:3 a 2:4.

Sparťanský gólman Nita dvě minuty před koncem dostal žlutou kartu za zdržování. Tahal čas, protože domácí si nemohli být jistí ani při dvougólovém náskoku. Tak je nahlodaly snižující trefy soupeře.

Přitom stejně jako v týdnu sparťané velmi slušně zvládli první poločas. Dali dvě branky, měli spoustu střel, roh i další šancí. A když krátce po půli Hložek zvýšil na 3:0, zdálo se být hotovo.

Jenže Opava se nevzdala a začala zlobit.

Druhý a třetí gól Sparty padly po brejkových situacích do prázdné brány.

ONLINE

„Mrzí nás, že dostáváme góly. Ale chceme hrát fotbal nahoru dolů, být aktivní,“ řekl sparťanský kouč Pavel Vrba.

„Chválím Opavu, že zady nezalezla, že hrála odvážně. Určitě je to lepší, než vyčkávat a hrát na jedna nula. Měla i další šance stejně jako my.“

Sparta v týdnu na hřišti Pardubic promarnila dvougólové vedení, s dalšími třemi duely venku nevyhrála na hřištích soupeřů už čtyřikrát a klesla na třetí příčku. Na Jablonec ztrácí bod a má odložený duel s Plzní k dobru.

Spartu dál provází nekonečné zdravotní problémy. Vedle dlouhodobě zraněných Štetiny, Juliše a Kozáka vypadl do konce sezony i klíčový záložník Krejčí. Jeho starší jmenovec si poranil kotník, svalové potíže vyřadily Polidara, kvůli zranění chyběli i Souček a Vindheim.

I proto se do základní sestavy dostal sedmnáctiletý středopolař Karabec. Po zranění se po týdnu vrátil stoper Čelůstka.

Opava je poslední s desetibodovou ztrátou na příčku zajišťující záchranu. Ve hře je do konce ročníku už jen patnáct bodů.  „Naše situace je kritická, ale ještě žijeme. Příští zápas musím zvládnout, už i kvůli fanouškům,“ řekl opavský kouč Radoslav Kováč.

Domácí se ujali vedení v 16. minutě. Wiesner přihrál do vápna Dočkalovi, který načechraným centrem našel na zadní tyči hlavou zakončujícího Hložka. Karabec poté z úhlu nepropálil Digaňu.

Deset minut po úvodním gólu Pražané zvýšili. Vitík vybojoval míč a vyslal za hostující obranu Hložka, který přihrál na zadní tyč a Plavšič ve skluzu zakončil. Letenští kontrolovali zápas a Opavu nadále do ničeho nepouštěli.

V 53. minutě přidala Sparta po rychlém brejku třetí branku. Karabec křížnou přihrávkou vyslal dopředu Wiesnera, který běžel sám, ale počkal si na nabíhajícího Hložka, který zakončoval do odkryté brány.

Hosté třikrát vystřídali a v 62. minutě snížili. Střídající Holík nacentroval do šestnáctky a kapitán Žídek hlavou překonal Nitu. Opava skórovala po třech kolech a proti Spartě dokonce po šesti ligových utkáních a poprvé od srpna 2004. Hosty gól nakopl a Žídek o chvíli později hlavičkoval těsně vedle.

Uklidnění přinesl domácím v 74. minutě Hložek, jenž střelou k tyči dokonal hattrick. O osm minut později završil gólově bohaté utkání střídající Helešic po dalším nedorazu v obraně Sparty.

Sparťané paradoxně inkasovali dvě branky od týmu s nejhorším útokem v lize.

1. AC Sparta PrahaSparta 31 25 4 2 74:28 79
2. SK Slavia PrahaSlavia 31 23 6 2 67:23 75
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 31 20 5 6 70:33 65
4. FC Baník OstravaOstrava 31 13 6 12 48:44 45
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 31 12 8 11 50:49 44
6. 1. FC SlováckoSlovácko 31 11 8 12 41:44 41