Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sparta je náš vodič, říká trenér Jarolím

14 2006
Praha - Mnozí ho považují za největšího strůjce slávistických úspěchů v poslední době. Fotbalový trenér Karel Jarolím vytáhl tým plný mladíků na ligové čelo. Slavia ztrácí po sedmnácti odehraných kolech nejvyšší domácí soutěže jen dva body na vedoucí Spartu.

Jak to děláte, že jste tak vysoko?  Spousta lidí říká, že hrajete s "mateřskou školkou".
Je to hlavně o práci a celkové atmosféře v kabině. Mladí jsou zdravě ambiciózní a chtějí pracovat. Určitě o nich ještě uslyšíme.

Když ve Slavii bylo víc starších hráčů, tak atmosféra v kabině nebyla dobrá?
Já bych hráče nerozlišoval na staré a mladé. Ale když tam jsou starší kluci, tak by měli být pozitivní a být přínosem. Snažit se mladým pomoct, i když by se jim mohlo zdát, že je mohou připravit o místo. My v tomhle směru nemáme problém.

Jakou roli v tom hrajete vy?
Snažím se s nimi komunikovat. Když se na mladých budou hledat jenom špatné věci, tak je psychicky dostanete do takového stavu, že ti kluci budou uťáplí, nebudou si věřit a doplatíme na to všichni. Nakonec byla situace, kdy byli nucení naskočit a vlezli na hřiště, jako by do týmu patřili odjakživa. Pomohli nám.

Máte pověst, že jste pedant...
(vstupuje do řeči a směje se) Ale já mám taky rád srandu. Je pravda, že když se jedná o práci, mám rád důslednost, někdy až přehnanou.

To musí někteří mladí těžce nést.
Samozřejmě musí respektovat pravidla, bez toho to nejde. Snažím se s nimi mluvit. Není to z mé strany jenom dril, to ne.

Chválíte hráče?
Málo. Chválit se můžeme, až dosáhneme nějakého úspěchu.

Koho jste pochválil naposledy?
To si nevzpomínám. Není to o jednom nebo dvou zápasech. Chválím, když dojde u hráče ke změně, že začne pracovat jinak v tréninku. V jednotlivých zápasech se může i nemusí dařit. Ale když nastane zlom, že začne fotbalista trvale pracovat v tréninku, pak je to výhra.

Je někdo takový ve Slavii?
David Kalivoda. Oproti tomu, jak to bylo předtím, jisté věci pochopil a začal je dělat jinak. Předtím to bylo takové jo a ne. Měl teď ale smůlu, že byl zraněný. V závěru sezony podával zase velice kvalitní výkony.

Slavia se po posledním podzimním kole na den dostala na první místo. Přitom jste byli v polovině podzimu devátí. Věřil jste v tu chvíli, že budete přes zimu jen dva body od titulu?
Kdybych nevěřil, tak by to bylo špatné. Mohli jsme vyhrát všechny zápasy, i když to takhle zpětně asi posuzují všichni. Těší mě, že jsme si s každým byli schopni vytvářet šance. Je to jen o tom, naložit s nimi efektivně.

Nechybí právě v tomto směru zkušenější hráči?
Ve finální fázi je to o té maturitě, že hráči dokážou šance vyřešit v klidu a s nadhledem. I přesto máme po Teplicích druhý nejproduktivnější útok v lize. Oba střelci – Vlček a Fořt – se podíleli na polovině našich branek, ale mohlo to být ještě lepší na to množství šancí, co máme.

Mohl by být novým slávistickým kanonýrem Tomáš Necid?
Určitě, dokáže zachovat chladnou hlavu. Narodil se jako střelec.

Trenér vašeho béčka Luboš Kozel řekl, že dá ze dvou šancí jeden gól.
Nevím, jestli by dal vždy určitě jeden gól, ale pravděpodobnost je tady poměrně vysoká.

Právě Necid dal gól Ostravě, který vás posunul na den do čela tabulky. Přesto to asi nebyl váš nejlepší zápas. Za ty se dají považovat výhry v Boleslavi a Teplicích. Souhlasíte?
Všechny výhry venku měly svůj význam. Ale Boleslav byla zlomová. Jeli jsme tam hodně pomlácení. Jen škoda, že jsme nedali víc gólů, šance jsme na to měli.

Po tomhle zápase přišla i známá kauza, kdy Vlček, Fořt a Dosoudil skandovali s fanoušky: "Smrt Spartě!" Jak to dolehlo na kabinu?
V prvopočátku z toho byli kluci špatní. Hlavně Standa Vlček. Radek Dosoudil a Pavel Fořt jsou mladší a tak intenzivně to neprožívali. Ale Standa z toho byl fakt špatný. Pak měl ale spoustu povzbudivých telefonů, oklepal se a paradoxně mu možná celá tahle věc pomohla. Hrál výborně a hlavně střílel branky.

Co jste mu po Boleslavi říkal vy?
Bylo mi jasné, že to bylo pod vlivem emocí, ti kluci si neuvědomili, jaký to může mít dopad. Nebylo to myšlené ve zlém. Takových výrazů kolikrát padne i od jiných hráčů v lize. Bohužel to někdo natočil a zneužil na internetu. Ale určitě to nebylo od kluků nic extrémně zlého.

Stmelilo to slávistickou kabinu?
Myslím, že ano.

Jak kabina vnímá zpožděné výplaty?
Není to příjemné, ale nikdo se nedostal do situace, že by neměl na zaplacení hypotéky nebo něco podobného. Kluci navíc o ty prostředky nepřijdou. Bohužel je někdy dostanou se zpožděním, ale dostanou.

Co v takové chvíli děláte vy?
Snažím se, aby to bylo z druhé strany co nejdřív, protože pro trenéra je příjemné, když jsou tyhle věci v pořádku. Pak můžete pracovat jinak, kluci se můžou koncentrovat jen na fotbal. Ale tyhle problémy má 80 procent klubů u nás, pořád se mluví jen o Slavii.

Váš šéf Doležal řekl, že on má peníze včas. Co vy?
Já je taky někdy nemám včas, jsem na tom stejně jako hráči. Neměl bych dobrý pocit, kdybych měl vše vyřízené a mužstvo ne.

Teď k fotbalu: ztrácíte dva body na Spartu. Cítíte, že jste blízko titulu?
To je asi, jako když běžíte maraton a jste na 30. kilometru. To pořád nic neznamená. Může přijít krize, kdykoliv. Podstatné je, až ten průběh cílovou páskou. Do té doby se nesmíte uchlácholit nebo uspokojit.

Spartu berete jako favorita s náskokem, nebo vodiče, který odpadne?
No tak musím ji brát jako vodiče, to je samozřejmé. (směje se)

Co je pro vás víc: titul, nebo postup do Ligy mistrů?
Oboje má svůj význam, ale asi ta Liga mistrů.

Co vám k tomu chybí?
To je právě o těch zkušenostech. Když jsme hráli v Poháru UEFA s Tottenhamem, bylo vidět, že se ti kluci každý týden střetávají se světovými hráči, týmy jako Chelsea, Arsenal, Manchester. Prostě to je škola. (důrazně) Nic je nevyvede z míry. Že je na stadionu 70 tisíc diváků? Nevadí. My na tohle bohužel nejsme zvyklí.

Pomohlo by v tomto směru snížení účastníků české ligy, abyste hráli častěji těžké zápasy se Spartou či Libercem.
Každopádně.

Vidíte kromě Sparty, Liberce a Mladé Boleslavi ještě někoho, kdo by mohl hrát o titul?
Spíš ne. Ten odstup je velký.

Jaké mají vaši soupeři oproti vám přednosti?
Výhodu mají v tom, že domácí zápasy hrají opravdu v domácím prostředí. V tomhle máme handicap. Přesto bych chtěl našim fanouškům poděkovat za podporu.

Jezdíte někdy kolem Edenu?
Jezdím, jezdím...

A byl jste se tam podívat?
Zpomalím a prohlížím si to, což bych jako pozorný řidič neměl. Ale uvnitř jsem nebyl, možná teď v průběhu dovolené. Ale práce probíhají intenzivně.

Voláte panu Leškovi?
V kontaktu jsme. Informace mám.

A vypadá to dobře?
(směje se) Pořád dobře. Věřím, že to tak bude až do samého konce.

Budete u toho na lavičce Slavie?
To je ošemetné, v naší branži. Byl bych u toho rád. Snažím se, aby má práce k něčemu vypadala.

Cítíte, že máte neotřesitelnou pozici? Slavia je pod vámi úspěšná.
Já ale nejsem uspokojený, to vůbec ne. Vždycky to může být lepší. Věřím, že o sobě ještě dáme vědět. Nechci být druhý nebo třetí. Chci být na vrcholu.

K tomu budete potřebovat posily, ne?
Rozhodně bych rád, aby někdo přišel. Vím, jak to chodí v jarní části. Tam je zkušenost potřebná. Dva zkušenější fotbalisty bych uvítal.

Střelce?
No taky, taky. I když Pavel Fořt se Standou Vlčkem se prosazovali, konkurence nikdy není na škodu. Zkušenost na jaře bude hrát roli.

Rozhlížíte se doma, nebo v cizině?
V lize i v zahraničí, ale zahraničí nemusí být jen o cizincích.

Lákáte Pitáka nebo Šenkeříka?
Piták by nešel, se Šenkeříkem budeme jednat.

Počítáte s nějakými odchody? Zájem je hlavně o Vlčka a Šventa.
Nepočítám. Snad je udržíme.

Co mladý Radim Nečas?
V téhle fázi je to na bodě mrazu. Spíš myslím, že odejde.

Nemáte o něj zájem?
Mám, v podstatě bylo domluvené, že zůstane. Nevím, co tam pak sehrálo roli, že se to takhle otočilo.

Jakou máte moc při přestupech?
Určitě mám důležité slovo.

Nekomplikuje pozici Slavie při vyjednávání, že nemáte stadion a pořád se mluví o zpožděných výplatách? Třeba záložník Matějovský z Boleslavi řekl, že by šel v Česku jen do Sparty.
Myslím, že naše momentální postavení může sehrát roli v tom, abychom vytipované hráče získali. Navíc se začal stavět stadion a i tohle může hráče ovlivnit, aby přišli.

Máte už stanovené prémie za titul? Nechtějí je teď hráči zvýšit, když jste na tom dobře?
Stanovené byly před sezonou. Kdyby chtěli kluci v případě titulu přidat, tak to jsou příjemné starosti.

Jste optimista, nebo spíš krotíte euforii?
U nás nepadají žádná velká slova. Musíme dobře rozjet jaro v Liberci, pak se uvidí.

Pomáhá vám s "krocením" kabiny i syn Lukáš, kapitán týmu?
Nejen on, i Standa Vlček. Ale v tomhle opravdu problém nemáme.

Bylo pro vás těžké dát synovi kapitánskou pásku?
Významný hlas mají hráči. Standa Vlček je v trestu, tak to nemohl dělat. Zůstalo to na Lukášovi.

Slýcháte hlasy, že to je z protekce?
Jestli si tohle někdo myslí, vyvracet mu to nebudu. Normální lidé to berou s nadhledem.

Komu jste dal svůj hlas?
Rozhodli hráči, já do toho nechtěl zasahovat. Nevím ale, kdo jiný by měl být kapitánem. To není jen otázka navléknout si pásku. Důležité je být pozitivní a mužstvo zdravě nabudit před i v průběhu zápasu.
V komunikaci na hřišti máme rezervy. Správný lídr by měl zastat i tuhle roli.

Kapitán mívá v týmech občas nějaké výsady. Platí to i ve Slavii?
(usmívá se a razantně) No tak v tomhle případě ne! Já to neumím, spíš bych se někdy měl krotit a tolik si Lukáše nevšímat.

Dřív jste říkal, že byste v případě postupu do Ligy mistrů rád do Slavie přivedl i druhého syna Davida, záložníka Hamburku. Lákáte ho?
Ne, to ne. To nepřipadá v úvahu. V Hamburku navíc prodloužil smlouvu.

A kdyby byla vysněná Liga mistrů?
To by bylo jiné, ale pak by bylo ve Slavii těch Jarolímů už moc.

Slávistický kouč Karel Jarolím gestikuluje při derby na Spartě.

Autor:


Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga začíná v pátek 20. července v 18.30 zápasem Dukla - Plzeň. Hrát se bude podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Pavel Bucha, Luděk Pernica, Vladimír Coufal, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Alexandru ChipciuUroš Radakovič, Michael Krmenčík, Josef Hušbauer, Nicolae Stanciu

Mistrovství světa ve fotbalu 2018

Tabulka ligy

Známky

Góly

Mužstvo Z V R P S B
1. Bohemians Praha 1905 0 0 0 0 0:0 0
Dukla Praha 0 0 0 0 0:0 0
FK Jablonec 0 0 0 0 0:0 0
MFK Karviná 0 0 0 0 0:0 0
FC Slovan Liberec 0 0 0 0 0:0 0
FK Mladá Boleslav 0 0 0 0 0:0 0
SK Sigma Olomouc 0 0 0 0 0:0 0
Slezský FC Opava 0 0 0 0 0:0 0
FC Baník Ostrava 0 0 0 0 0:0 0
FC Viktoria Plzeň 0 0 0 0 0:0 0
1. FK Příbram 0 0 0 0 0:0 0
SK Slavia Praha 0 0 0 0 0:0 0
1. FC Slovácko 0 0 0 0 0:0 0
AC Sparta Praha 0 0 0 0 0:0 0
FK Teplice 0 0 0 0 0:0 0
Fastav Zlín 0 0 0 0 0:0 0

Nejčtenější

Fotbalový šampionát narušila čtveřice aktivistů ze skupiny Pussy Riot

Finálový zápas Mistrovství světa ve fotbale narušila čtveřice výtržníků, která...

VIDEO Finálový zápas mistrovství světa ve fotbale v moskevských Lužnikách musel být na chvíli přerušen,...

Plzeň v generálce prvně padla, Spartu po další prohře vypískali fanoušci

Roman Procházka z Plzně fauluje během přípravného zápasu.

Fotbalisté Plzně zakončili rakouské soustředění porážkou 0:2 s Dynamem Kyjev. Úřadující mistři v...Na MS nehraje, proč ta pozornost? Kvůli přítelkyni Pamele i rituálu

POSTUP! Francie dokráčela na fotbalovém mistrovství světa až do finále, takhle...

Ve VIP lóži fandila, slavila gól, který poslal Francii do finále mistrovství světa. Přítele Adila...

Hlavy vzhůru, pro nás jste mistři! Jsme smutní i pyšní, řekl kouč Chorvatů

Chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovićová v objetí s trenérem...

Davy fanoušků v přecpaných ulicích Záhřebu nejdřív trochu smutnily, pak ale propukly velké oslavy....

Belgie - Anglie 2:0, v boji o bronz rozhodli Meunier s Hazardem

Fotbalisté Belgie obsadili na mistrovství světa třetí místo.

VIDEO Belgičtí fotbalisté získali první cenný kov z mistrovství světa – Anglii na turnaji porazili i...

Další z rubriky

Fotbal miluju. Z Olomouce se chce Pilař odrazit zpátky na vrchol

Gólová radost Václava Pilaře v zápase s Olomoucí.

O co má křehčí zdraví, o to je pevnější jeho vůle. Fotbalista Václav Pilař myslí i na návrat do...

Liberec uzavřel přípravu remízou se Slaskem, Příbram s Werderem

Radim Breite z Liberce (vpravo) a Mateusz Cholewiak z Wroclavi během...

Liberečtí fotbalisté remizovali v generálce na start nové sezony s polským Slaskem Wroclaw 1:1. Za...

V zápasech máme hluchá místa, postěžoval si po další prohře Hapal

Sparťanský trenér Pavel Hapal během zápasu v Teplicích.

Fotbalisté Sparty Praha v letní přípravě vyhráli jen dvě ze sedmi utkání a v dnešní generálce na...Najdete na iDNES.cz