Vicente del Bosque

Vicente del Bosque | foto: Reuters

Na naši éru chceme dát pečeť, přeje si španělský trenér Del Bosque

• 42
Naposled před velkým finále přišel mezi novináře. Trenér španělských fotbalistů Vincente del Bosque v sále Olympijského stadionu v Kyjevě prohlásil. "Chceme na práci, kterou jsme v průběhu několik let udělali, dát pečeť."

Současné Španělsko se může stát nejslavnějším a nejlepším reprezentačním týmem historie. Pokud v neděli večer v Kyjevě ve finále mistrovství Evropy porazí Itálii, stane se prvním týmem, který vyhrál tři vrcholné turnaje za sebou.

"Ale to, co už náš národní tým dosáhl nyní, je vytesáno do kamene," řekl Del Bosque novinářům z celého světa.

Pod jeho vedením Španělé před dvěma lety vyhráli mistrovství světa, v roce 2008 jeho předchůdce Luis Aragonés dovedl reprezentaci k titulu mistrů Evropy.

"Tyhle úspěchy mohou některé týmy nasytit, hráči už pak nejsou tak hladoví. Ale náš případ to rozhodně není," ujistil jedenašedesátiletý kouč.

"Do našeho mužstva přišli další mladí hráči a ti přinesli touhu po úspěchu. To je pro nás velmi důležité," podotkl Del Bosque.

Pokud Španělsko zvítězí, Del Bosque se stane teprve druhým trenérem, který vyhrál mistrovství Evropy a mistrovství světa. Dosud jediným koučem, který to dokázal je Helmut Schön. Ten dovedl Německo k vítězství na mistrovství Evropy 1972 a na mistrovství světa o dva roky později.

Del Bosque, bývalý trenér Realu Madrid, triumfoval na mistrovství světa, v Lize mistrů a v Interkontinenálním poháru. Pokud vyhraje i evropský šampionát, bude jediným na planetě, který tyto čtyři trofeje získal. "Chceme naši éru zakončit vítězstvím, ale Itálie se na Euru zlepšuje každým zápasem."

Del Bosque den před finále získal vítané posily. Do Kyjeva dorazili svým spoluhráčům fandit David Villa a Carles Puyol, kteří o šampionát přišli kvůli zranění.

"Těší mě to. Z jejich strany je to dárek. Už jen jejich pouhá přítomnost nám pomůže. I oni k našim úspěchům hodně přispěli," řekl.