Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Španělský brankář Almunia chce chytat za Anglii, trenér Capello ho ale odmítá

Takhle zasahoval Manuel Almunia při utkání proti Manchesteru United. | foto: Reuters

13 2009
Ač má anglická fotbalová reprezentace dlouhodobé problémy najít spolehlivého gólmana, její kouč Fabio Capello zůstává klidný. Nepřesvědčila ho ani nabídka Manuela Almunii, jedničky londýnského Arsenalu, jenž je ochotný vzdát se španělského občanství a stát se občanem Velké Británie.

Jako by to bylo prokletí všech brankářů, kteří se postaví mezi tři tyče anglického celku. Chybují, dělají minely, dostávají laciné góly.

Robinson, James, Carson, Green, Foster. Ani jeden si stálé místo v základní sestavě nevydobyl. Největším adeptem na ožehavý post je zřejmě David James z Potsmouthu, ale i on střídá fantastické zákroky s momenty, kdy je fanouškům buď k smíchu, nebo k pláči.

Svou šanci tak zavětřil Almunia, jenž v Arsenalu v roce 2007 vystřídal zraněného Lehmanna a už ho do brány nepustil. Teď by chtěl rodák z Pamplony vytěsnit anglické gólmany z anglické reprezentace.

"Nemyslím si, že by bylo těžké získat britské občanství. Mohlo by to být velmi rychlé. A brzké," věří dvaatřicetiletý Španěl, který zatím nedostal šanci reprezentovat vlastní zemi.

Paul Robinson

Paul Robinson

David James

David James

Jeho sny se ale rozplynuly po rychlé reakci trenéra Capella.

"Almunia je pro mě Španěl. Je to Španěl a hraje za Arsenal," prohlásil stroze třiašedesátiletý Ital. Tato slova neznamenají pro Almuniu mnoho naděje.

Jaký paradox: italský kouč Anglie si nepřeje, aby za jeho tým chytal španělský brankář. A to přesto, že mu jej doporučuje francouzský trenér Arsenalu Wenger.

Brankáři anglie

David James (Portsmouth)

Ben Foster
(Manchester United)
Robert Green
(West Ham)

případně
Paul Robinson (Blackburn)

Joe Hart
(Birmingham)

Ovšem i kdyby se trenér rozhodl, že na mistrovství světa v Jihoafrické republice Almuniu potřebuje, měl by Španěl zřejmě smůlu.

Vyřízení pasu trvá v Anglii přibližně půl roku a po podání žádosti se musí žadatel vzdát svého současného pasu. To si Almunia samozřejmě nemůže dovolit, s Arsenalem bude létat po celé Evropě kvůli zápasům Ligy mistrů či v horším případě Evropské ligy.

To všechno jsou ale jen spekulace, které přísného trenéra Capella vůbec netrápí: "Vím, kdo bude mým brankářem na mistrovství světa," tvrdí odhodlaně.

Almunia asi ne. Jen aby se to anglickému celku nevymstilo.Najdete na iDNES.czmobilní verze