Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Španělé gratulovali Raúlovi, že měl kuráž na penaltu

26 2000
B r u g g y (Od našeho zvláštního zpravodaje) - Místo, aby francouzský gólman Fabien Barthez vykopl míč, začíná si s ním pohrávat jako děcko. Kleká si, míč pohladí a čeká, až k němu jeden ze Španělů doběhne. Tak tohle už je zesměšnění soupeře. Troufalost, která se nevyplácí. Za chvilku zaviní penaltu. Kapitán Deschamps běží vynadat Barthezovi. Má důvod, provedl strašnou věc. Běží devadesátá minuta a Španělé mohou vyrovnat na 2:2.

"Thuram nechával míč na roh, ale já ho chtěl chytit. Byli jsme pod tlakem," vysvětloval později Barthez. Padl na zem a zahákoval nohu Abelardovi. Hloupá chyba. Teď mu zbývá jediné: chytit penaltu. Má k tomu druhý pokus. Před přestávkou ji proti němu kopal Mendieta a hladce uspěl. K míči se staví Gonzalez Raúl.

Nebyl v zápase ničím výrazný, ale hráč jeho formátu by měl zvládat klíčové situace. Bude kopat na branku, za níž sedí francouzští fanoušci. Běsní, pískají na něj. Raúl už je přichystán, ale jeho nejistotu chce ještě prohloubit Djorkaeff. Provokativně se mu projde kolem míče. A potom letí střela vysoko nad. Je jasné, že Španělsko končí ve čtvrtfinále. Za moment je konec.

Raúl si dresem zakrývá hlavu a mizí v kabinách. S nikým se nebaví. Uličkou mezi novináři beze slova rychle proklouzne. "Co můžu říct? Nic. Chtěli jsme vyhrát a jedeme domů," odsekává španělský trenér Jose Camacho. Je to divoch, který se stěží ovládá. Už na lavičce poskakoval, rozhazoval rukama, takže čtvrtý rozhodčí Hugh Dallas většinu zápasu strávil jeho uklidňováním.

Na tiskovce Camacho rychle drmolí slova. "Tohle nebylo fér, neměli jsme prohrát," opakuje pořád dokola. Jeho hráči mezitím vycházejí z kabiny. Všechny stíhá jedna otázka: Co Raúl? Co mu řeknete? "Že ukázal obrovský charakter," tvrdí obránce Paco. Přidává se i Michel Salgado: "Málo lidí na světě má kuráž jít na penaltu v posledních vteřinách čtvrtfinále. Měli bychom Raúlovi gratulovat, že odvahu našel, a ne mu něco vyčítat." Slova útěchy, která podrží nešťastného hrdinu.

Raúl mlčí, až druhý den probleskují jeho pocity, které asi řekl jen nejbližším: "Když jsem viděl, kam míč letí, zhroutil se mi svět." Ze šesti penalt v poslední době neproměnil už třetí. "Brečel jsem na hřišti, v kabině i v hotelu." Na jedné straně zklamání, na druhé úleva a radost.

Francouzi postupují a Barthez si může oddechnout, že po šampionátu odejde s klidem do Manchesteru. Čekají ho pohádkové časy, s 45 000 liber (přes 2,5 milionu korun), které má dostávat týdně. Hloupý zákrok, kterým mohl připravit Francii o postup, bude zapomenut. Opět se stane středem zájmu, který umocňuje i soužitím s topmodelkou Lindou Evangelistou. "Vždycky se říká, že velký tým potřebuje štěstí. My ho měli, takže jsme velký tým," sebevědomě vyhlašuje Barthez.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze