Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V červnu se do Olomouce vrátíme domů, těší se anglický kouč Southgate

Angličtí reprezentanti do 21 let se připravují v Olomouci. Druhý zprava trenér Gareth Southgate. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

26 2015
Během prvních dvou dnů pobytu v Olomouci stihli angličtí fotbaloví reprezentanti do 21 let vyzkoušet Andrův stadion i tréninkový areál v Řepčíně. A tak mohl už v polovině přípravného kempu trenér Gareth Southgate spokojeně prohlásit: „Jsem opravdu nadšený ze všeho - podmínek, služeb, stadionu i přijetí od lidí, jaké jsme tu potkali. Už se těším, až se vrátíme v červnu,“ řekl bývalý hráč Aston Villy či Middlesbrough, který za anglický národní tým odehrál 57 zápasů.

Nic vám tu nechybí?
Olomouc byla naše první volba, i proto nám tu nic neschází. Jsme tu moc spokojení.

Je to i tím, že jste si přivezli svého kuchaře?
Kuchaře sebou vozíme vždy, ale není to tak, že by nahradil toho hotelového. Spíš jen dohlíží, jak se jídlo připravuje. Chápeme, že jsme v jiné zemi, takže se snažíme poznat i místní kulturu, lidi a týká se to i jídla. Proto jsme sem teď přijeli a v červnu se sem vrátíme jako domů. Věříme, že nás místní lidé budou podporovat.

Připravoval jste se na český tým, se kterým se v pátek utkáte v Praze?
Známe Kalase a Vydru, kteří působí v Anglii. Pečlivě jsem Čechy studoval, ale vzhledem k tomu, že jsme spolu ještě nehráli, uvidíme až v pátek. Bude to pro nás opravdu dobrý test. Chápu, že Češi hrají doma a budou se snažit ukázat v nejlepším světle.

I tak budete favoritem, souhlasíte?
Jsme nadšení z týmu, jaký máme. Teď jsme museli kvůli zraněním udělat řadu změn, ale je dobré vidět nové hráče. Uvidíme, jak to bude probíhat, jsme připraveni.

V kvalifikaci jste měli nejlepší obranu v Evropě. Čím to je?
Kvalifikace nás velmi dobře prověřila, utkali jsme se s těžkými soupeři. Na podzim jsme hodně pracovali na defenzívě v zápasech s Portugalskem a Francií a teď nás čekají zápasy s Českem a Německem. To bude také dobrý test.

Řada expertů však vidí jako hlavní favority šampionátu Němce. Je pro vás lepší, že nemusíte být pod takovým tlakem?
V Anglii jste vždycky pod tlakem. Pokoušíme se změnit styl hry. Anglický fotbal je tradičně přímočarý. Tento tým ale umí hrát i dobře pozičně a držet míč ve středu hřiště.

Co budete považovat z mistrovství Evropy jedenadvacítek jako úspěch?
Chceme vyhrát, ale samozřejmě si uvědomujeme, že to bude těžké. Kvalita ostatních týmů je vysoká. Uděláme pro to maximum.

V turnaji mohou rozhodovat i penalty. Připravujete na to tým?
Připravujeme na to hráče, uvědomujeme si, že to může být potřeba. Myslím, že jsem ten správný, abych jim s tím pomohl. (Gareth Southgate na ME 1996 v Anglii v semifinále s Německem neproměnil v rozstřelu penaltu a domácí vypadli)

Kdo se podle vás může stát hvězdou šampionátu v Česku?
Může to být někdo úplně neznámý. My vidíme neuvěřitelný vývoj v rámci našeho týmu. Například Harry Kane se za tři měsíce do šampionátu může dostat ještě na úplně jinou úroveň.

Budete tedy mít Kanea, novou hvězdu Premier League, k dispozici? A platí to i pro Sterlinga, který už také nastupuje za první tým?
Harry Kane nejspíš přijede, ale u Raheema Sterlinga nevím. Zatím to není jisté.Najdete na iDNES.czmobilní verze