Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soupeři se sešli v jednom městě

15 2000
K n o k k e - H e i s t (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Domovské právo, které si po deseti dnech pobytu v belgickém Knokke-Heistu vybudovali čeští fotbalisté, dnes vzalo za své. Nad městem totiž zavlála francouzská vlajka a do hotelu La Reserve se nastěhovali zítřejší soupeři národního mužstva. K dobré náladě, kterou v českém tréninkovém táboře pomáhají dotvářet fanoušci, však měli úřadující mistři světa daleko.

Podle vývoje turnaje by tomu mělo být naopak, Francouzi mají už výhru nad Dánskem v kapse a mohou si zítra pojistit postup, zatímco Čechy srazila k zemi nespravedlivá prohra s Nizozemskem. Ve francouzském táboře však kazí pohodu válka mezi trenérem Rogerem Lemerrem a novináři.

"Přišel jsem jen proto, že mě k tumu nutí reglement UEFA," prohlásil kouč na tiskové konferenci a začal číst prohlášení, které začalo brzy kolovat mezi novináři i v psané formě. "Nikdy vám nezapomenu, co se stalo. Přetrhli jste řetěz mezi hráči a fanoušky," četl chladně a bez emocí předem připravený projev.

Spor vypukl v závěru minulého týdne. Hráči odmítli před zápasem s Dánskem hovořit s novináři s vysvětlením, že jejich otázky jsou pořád stejné a nudné. Žurnalisté se pak na oplátku otočili zády k trenérovi a nepřišli na jeho tiskovku.

Konflikt s vlastními krajany se však dneska otočil proti cizincům. Na tiskovce se mluvilo jen francouzsky a přání zahraničních novinářů o anglický překlad svazový mluvčí razantně zamítl. Samozřejmě ve francouzštině.

Lemerre však stejně o svém týmu vůbec nic neprozradil. Nevyjadřoval se ke zdravotnímu stavu hráčů ani k taktice. Zůstal pouze u obecných frází a několika komplimentů směrem k soupeři.

"V české reprezentaci se sešla mimořádně silná generace, která navazuje na období, ve kterých hráli Masopust nebo Panenka," podíval se do historie. "Tým se od minulého mistrovství Evropy, kde získal stříbro, příliš nezměnil, ale hráči jsou o mnoho zkušenější."

Na Chovancově mužstvu ocenil především dobře organizovanou hru. "Platí to především o obraně, která v prvním utkání nenechala nizozemským útočníkům Kluivertovi s Bergkampem skoro žádný prostor," všiml si Lemerre. V záloze vyzdvihl ofenzivní snahy Nedvěda s Poborským a zvláštní pozornost věnoval Kollerovi. "Je to výjimečný fotbalista, vůbec je zvláštní, kolik mají češi vysokých a přitom kvalitních hráčů," řekl a zmínil Lokvence, Gabriela a Fukala.

Autor:


Témata: Ostatní, UEFA
Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze