Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Možní soupeři pro české týmy: Tottenham, Benfica, Fiorentina i Kazaň

STŘELEC. Roberto Soldado z Tottenhamu nastřlel proti Machačkale hattrick. | foto: Reuters

12 2013
Tottenham, Lyon, Benfica Lisabon, Fiorentina, Neapol, Šachtar Doněck či Frankfurt. Atraktivní silné soupeře mohou dostat české kluby v úvodním kole vyřazovací fáze Evropské ligy. Na Plzeň a Liberec při losu v pondělí 16. prosince však číhají i neoblíbení soupeři z východního bloku Razgrad nebo Kazaň.

Česko vyšle do jarních pohárových bojů opět dva týmy. V minulé sezoně se ve vyřazovací fázi Sparta statečně prala s Chelsea, pozdějším vítězem. Plzeň smetla Neapol, v osmifinále ji zastavilo Fenerbahce.

Podle rozdělení při losu to i letos může být atraktivní podívaná.

V pondělí v Nyonu bude v osudí dvaatřicet týmů. Jsou mezi nimi zástupci elitních soutěží z Anglie, Francie, Španělska, Německa a  Itálie.

Účastníci vyřazovací fáze Evropské ligy

los v pondělí 16. prosince od 13.00

Nasazené týmy
Valencie, Ludogorec Razgrad, Salcburk, Kazaň, Fiorentina, Frankfurt (V. Kadlec), Genk, Tottenham, Sevilla, Lyon, Trabzonspor, Alkmaar,  Neapol, Benfica, Šachtar Doněck (Hübschman), Basilej.

Nenasazené týmy
Plzeň, Liberec
, Swansea, Oděsa, Esbjerg, Maribor, Dněpropetrovsk (Mazuch, Laštůvka), Maccabi Tel Aviv, Machačkala, Dynamo Kyjev, Betis Sevilla, Lazio Řím,  PAOK Soluň (Necid) Ajax Amsterdam, Juventus Turín, Porto.

Rozdělení pro los se tentokrát neurčuje podle koeficientů, ale rozhodují podzimní výsledky. Kluby jsou rozdělené na šestnáct nasazených a stejný počet nenasazených.

Liberec jako druhý tým základní skupiny Evropské ligy je mezi nenasazenými. To platí i pro Plzeň, která se do Evropské ligy dostala jako nejhorší tým z třetích příček Ligy mistrů. Spolu s ní jsou mezi nenasazenými i další tři nejméně úspěšné týmy z třetích míst Ligy mistrů - Juventus, Ajax a Porto.

Nasazeni jsou vítězové skupin Evropské ligy a čtyři nejlepší týmy ze třetích příček Ligy mistrů.

Platí, že se nemohou utkat týmy z jedné země a mužstva, která spolu bojovala v základní skupině Evropské ligy. Z českých zástupců se omezení týká pouze Liberce. Ten nemůže narazit na FC Sevillu.

Nasazené týmy odvetu odehrají doma, takže je jisté, že Liberec i Plzeň začnou boj o osmifinále na vlastních hřištích. Termíny jsou 20. února 2014, odvety o týden později.

Pro Plzeň by bylo pikantní, pokud by se znovu utkala s Neapolí, kterou v minulé sezoně porazila 3:0 v Itálii a 2:0 doma.

Zajímaví by byli i soupeři s českými hráči: Šachtar Doněck s Tomášem Hübschmanem nebo Frankfurt s Václavem Kadlecem.

Asi nejméně si v Plzni i v Liberci přejí Kazaň z Ruska. Neatraktivní a silný soupeř by byl i bulharský Ludogorec Razgrad. Nejpřijatelnější by byl asi belgický Genk.

Pro fanoušky by vedle německého Frankfurtu bylo nejbližší cestování k zápasům do Salcburku. Ale pozor, bohatý rakouský klub vyhrál ve skupině všechna utkání.

Pro libereckého kapitána Radoslava Kováče by jistě byl příjemný návrat do Basileje, kde před lednovým příchodem do Liberce působil. 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze