Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud potvrdil tresty pro Horníka a spol.

27 2006
Praha - Senát Městského soudu v Praze potvrdil, že bývalý ředitel žižkovského klubu Ivan Horník má za korupci ve fotbale podmíněný sedmiměsíční trest odnětí svobody s pětiletou zkušební dobou, zákaz činnosti na deset let a pokutu 900 000 korun. S odvoláním proti verdiktu březnového obvodního soudu neuspělo ani osm bývalých rozhodčích a dva delegáti.

obvodní soud v kauze Žižkov - ZDE

Ti všichni se odvolali proti trestům za korupci, za kterou je letos v březnu nepravomocně odsoudil Obvodní soud pro Prahu 3. Tato kauza se týká úplatkářství v souvislosti s Viktorií Žižkov.

V Horníkově případě se však odvolala také státní zástupkyně. V pasáži  o desetiletém zákazu činnosti požadovala změnit formulaci "nesmí vykonávat žádnou funkci v orgánech řízených ČMFS" na "nesmí vykonávat žádnou funkci v orgánech sdružených v ČMFS".

Městský odvolací soud pak tuto formulaci ještě rozšířil. Horník podle upraveného verdiktu nesmí vykonávat žádné povolání, zaměstnání či funkce v rámci Českomoravského fotbalového svazu, u všech organizací a právnických osob, které jsou členy ČMFS a mají provozování fotbalu v náplni své činnosti.

"Chtěli jsme zkrátka zamezit jakémukoli působení pana Horníka ve fotbale," uvedla po líčení předsedkyně senátu Eva Burianová.

vše o korupci - ZDE

"Samozřejmě jsme věděli, jakým způsobem pan Horník po uplynutí disciplinárního trestu od svazu do fotbalu zase vstoupil," dodala Burianová a prohrábla se výstřižky s informacemi, jak Horníka coby svého poradce zaměstnal majitel a šéf příbramského prvoligového klubu Jaroslav Starka.

A pokud by se přišlo na to, že Horníka dál někdo zaměstnává kvůli práci ve fotbale?

"To si jistě pohlídá fotbalový svaz, navíc pan Horník by se tím dopustil maření úředního rozhodnutí. A nezapomeňme, že je v podmínce," řekla Burianová.

Rozsudek odvolacího soudu nabyl okamžitě právní moci. Lze proti němu podat pouze dovolání k první instanci, tedy k Obvodnímu soudu pro Prahu 3. Toto případné dovolání by pak posuzoval Nejvyšší soud.

Pokud jde o Horníkovu devítisettisícovou pokutu, až písemně obdrží rozhodnutí o zamítnutí odvolání, může například požádat soud o splátkový kalendář.

"Kdyby však tyto splátky nedodržel, šel by na pět měsíců do vězení," připomněla Burianová, jak je v takových případech na verdikty o peněžitých trestech pamatováno.

Podobné postihy v případě nezaplacení pokut by čekaly na dalších deset nyní už pravomocně odsouzených.      

Jak soudní líčení probíhalo

Ke středečnímu odvolacímu soudnímu líčení se z odsouzených dostavili pouze sudí Míka a delegát Draštík. Horníka a další zastupovali jejich advokáti.

Předsedkyně senátu Eva Burianová nejprve nechala soudce Tomáše Kubovce celou kauzu zrekapitulovat, což zabralo hodinu.

Poté dostala slovo obhajoba, právní zástupci mluvili před půldruhé hodiny. Vesměs namítali to, co říkali už u soudu první instance. Podle nich byly policejní odposlechy nezákonné, nelíbilo se jim, že brněnský soudce Dufek, který odposlechy nařídil, je člene arbitrážní komise Českomoravského fotbalového svazu.

Horníkova advokátka Naďa Kratochvílová, která tentokrát zastupovala právníka Sokola, mimo jiné na obhajobu svého klienta uvedla, že pan Horník vlastně nikdy nebyl ztotožněn jako osoba, která v odposleších hovořila.

Míka s Draštíkem prohlásili, že se cítí nevinní.

Všichni obhájci pro nepravomocně odsouzené požadovali úplné zproštění viny a osvobození.

S už zmíněným odvoláním v neprospěch Horníka pak vystoupila státní zástupkyně.

Poté soudkyně Burianová líčení přerušila s tím, že se senát poradí o závěrečném verdiktu.

Deset minut před středečním polednem se soudní síň zaplnila znovu, předsedkyně senátu zavelela povstaňte a přečetla rozsudek. Poté soudce Kubovec verdikt ve zhruba patnáctiminutové řeči zdůvodnil, někteří obhájci přitom teatrálně kroutili hlavami a obraceli oči v sloup.

Soudní tribunál shledal námitky obhajoby o podjatosti soudce Dufka za nedůvodné. Podobně argumentoval v případě údajně nezákonných odposlechů. "Shledali jsme, že obvodní soud se s touto kauzou vypořádal správně," zdůraznil Kubovec.

"Tresty jsou přísné, ale ne nepřiměřeně přísné. Souhlasíme s postojem obvodního soudu, že korupci je zapotřebí razantně potírat," dodal Kubovec.  

"Je to marný boj proti větrným mlýnům," utrousil po skončení líčení odsouzený Míka. "U toho soudu byl odsouzen už kolega Pastyřík, podám si dovolání."

Stejně tak prostřednictvím svého právního zástupce podá dovolání Draštík. "Nic jiného jsem tady nečekal, protože tento soud se musel ztotožnit s rozsudkem, který vynesl v případě pana Pastyříka. Budu bojovat dál," prohlásil Draštík.

Vzpomínaný Pastyřík, který byl jako někdejší policista souzen ve zvláštním režimu, s dovoláním neuspěl. Nejvyšší soud verdikt první instance potvrdil!    

Co odvolacímu řízení předcházelo

Horník dostal u první instance pokutu 900 000 korun a byl odsouzen na sedm měsíců do vězení s podmíněným odkladem na pět let a zákazem činnosti na deset let. Ostatním byly uloženy podmíněné tresty a pokuty od 30 000 do 150 000 korun se zákazy činnosti trvajícími od tří do pěti let.

Vedle Horníka byli nepravomocně odsouzeni sudí Hábl, Pustka, Talpa, Vidlák, Míka, Poledník, Gulajev, Lukes a delegáti Růžička s Draštíkem.

Horníkův advokát Tomáš Sokol mimo jiné argumentoval tím, že "je absurdní, aby za dobrovolnou organizaci, jakou je fotbalový svaz, zjednával pořádek stát; přitom systémový problém zůstává".

Ivana Horníka, jemuž trest od disciplinární komise Českomoravského fotbalového svazu vypršel (15. března 2004 mu disciplinárka na dva roky zakázala činnost v orgánech řízených ČMFS a uložila pokutu 100 000 korun), zaměstnal v minulých dnech majitel a šéf příbramského prvoligového klubu Jaroslav Starka jako svého poradce.

Jako první byl v kauze Viktorie Žižkov potrestán 19. září 2005 rozhodčí Pastyřík. Dostal osmiměsíční podmíněný trest s odkladem na dva roky, pokutu 30 000 korun a tříletý zákaz výkonu funkce rozhodčího. Jeho odvolání bylo zamítnuto, při dovolání rozsudek obvodního soudu nedávno potvrdil i Nejvyšší soud.

Bývalý delegát svazu Jiří Vlček jako jediný přijal trest nařízený trestním příkazem.Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Guélor Kanga, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Peter OlayinkaAlexandru ChipciuMichael Krmenčík, Nicolae Stanciu, Jan Matoušek, Jaroslav Svozil

Tabulka ligy

Známky

1,5

Petr Jiráček

Zlín

1,63

Josef Hušbauer

Slavia

1,67

Simon Deli

Slavia

Góly

4

David Vaněček

Teplice

3

Milan Baroš

Ostrava

3

Michael Krmenčík

Plzeň

Mužstvo Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 4 4 0 0 11:1 12
2. AC Sparta Praha 4 4 0 0 9:1 12
3. FC Viktoria Plzeň 4 4 0 0 6:1 12
4. FC Baník Ostrava 4 3 0 1 6:2 9
5. 1. FK Příbram 4 2 1 1 9:6 7
6. Fastav Zlín 4 2 1 1 6:5 7
7. 1. FC Slovácko 4 2 0 2 6:5 6
8. Bohemians Praha 1905 4 2 0 2 5:6 6
9. FC Slovan Liberec 4 1 2 1 4:4 5
10. FK Teplice 4 1 2 1 8:9 5
11. FK Jablonec 4 1 1 2 6:5 4
12. SK Sigma Olomouc 4 1 0 3 5:7 3
13. FK Mladá Boleslav 4 1 0 3 6:11 3
14. Slezský FC Opava 4 0 1 3 3:8 1
15. MFK Karviná 4 0 0 4 4:13 0
16. Dukla Praha 4 0 0 4 3:13 0

Nejčtenější

Od kožichové aféry k výhrůžkám českému fotbalu. To je car Griša Surkis

Grigorij Surkis (vlevo), místopředseda UEFA

Griša má takovou zvláštní vlastnost: zvykl si být ve všem první tak jako car. Tuhle větu pronesl...

Tvrdík spílá UEFA: Surkis by měl odstoupit, sudí zápasy hrubě ovlivnili

Jaroslav Tvrdík na tiskové konferenci fotbalové Slavie k příchodu nových hráčů

Šéf slávistických fotbalistů Jaroslav Tvrdík těžce nesl vyřazení v 3. předkole Ligy mistrů na...Dědo, mě ten fotbal nebaví, poslouchá Viktor. Těžko se s tím smiřuju, říká

Ivo Viktor

Mistr z roku 1976 ani v 76 letech nepřestal sportovat. „Běhat nemůžu, ale na kole jezdím,“ říká...

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v...

Trnava nezvládla prodloužení, vypadl i Celtic, dál jde Ajax či Maďaři

Fotbalisté Celtiku Glasgow sice dokázali proti AEK Atény v 3. předkole Ligy...

Dynamo Kyjev, přemožitel slávistických fotbalistů, se v závěrečné fázi kvalifikace o Ligu mistrů...

Další z rubriky

Baník zažívá nejlepší vstup do ligy za 11 let. Páník: Půjdeme ještě nahoru

Fotbalisté a fanoušci Baní­ku Ostrava oslavují výhru na Bohemians.

Slavia, Sparta, Plzeň... A čtvrtý za nimi je Baník. Ostravským fotbalistům se po bídných sezonách...

Chvátal se ve Spartě neprosadil. V Olomouci chce ukázat, že na to má

Juraj Chvátal na tréninku Sparty.

Dopoledne si poprvé zatrénoval na Andrově stadionu s olomouckými fotbalisty, ale pak Juraje...

Olomouc zvyšuje konkurenci i vzadu. Po Chvátalovi shání další obránce

Francis Narh (vlevo) v souboji o míč s Jurajem Chvátalem ze Slovácka v zápase...

Dopolední trénink olomouckých fotbalistů na hlavním hřišti Androva stadionu se v úterý protáhl....Najdete na iDNES.cz