Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sobota 18 hodin, mistrovství světa: rozhodčí Damková vstupuje na scénu

Dagmar Damková, učitelka angličtiny s píšťalkou | foto: Luděk Peřina, MAFRA

29 2011
Tuto sobotu nastane pro nejlepší českou fotbalovou rozhodčí Dagmar Damkovou den s velkým D. Vstoupí do právě probíhajícího mistrovství světa žen v Německu, když bude od 18 hodin řídit utkání USA - Kolumbie.

"Když jsem se na jaře dozvěděla, že jsem nominovaná na mistrovství světa, obrovsky se mi ulevilo. Dokud člověk nemá jistotu, žije v napětí, jestli to vyjde," říká Damková. "Znám totiž spoustu skvělých rozhodčích, na které se tentokrát nedostalo."

Nyní má před sebou šestatřicetiletá sudí jediný cíl.

"Chci prostě na šampionátu uspět. Nemyslím na to, do jaké fáze mistrovství bych se mohla dostat, ale především chci zanechat dobrý dojem," poznamenává Damková, která mimo jiné řídila finále ženského olympijského turnaje 2008 v Pekingu.

Česká rozhodčí musela na jaře absolvovat testy na portugalském soustředění, které před šampionátem pořádala Mezinárodní fotbalová federace (FIFA). Právě zde se rozhodovalo, kterých šest evropských rozhodčích si na mistrovství světa v Německu zapíská.

Dagmar Damková

Od soutěžního ročníku 2005/06 píská Gambrinus ligu, dosud v ní má na kontě 48 utkání, na mezinárodní listině FIFA patří do elitní skupiny.

Pískala už na ženském olympijském turnaji v Aténách v roce 2004, na olympiádě v roce 2008 v Pekingu rozhodovala v ženském turnaji mimo jiné i finále.

Na světovém šampionátu žen v roce 2007 v Číně řídila semifinále, na kontě už má i finálový duel z mistrovství Evropy žen 2009 ve Finsku, letos v květnu pískala finále ženské Ligy mistrů.

"Měla jsem z toho pobytu v Portugalsku hodně dobrý pocit. Říkala jsem si, že bych se do té evropské šestky vejít mohla. Ale jak už jsem říkala, až teprve když jsem nominaci měla v ruce, pořádně jsem si oddechla," říká elitní rozhodčí, která je učitelkou angličtiny.

Damková kvituje, že se šampionát koná v typicky fotbalové zemi. Loni v Německu řídila zápasy mistrovství světa hráček do dvaceti let a udělala velice dobrou zkušenost.

"Současný šampionát určitě trumfne ten minulý, který před čtyřmi roky pořádala Čína. Na tom loňském mistrovství světa dvacítek nebyly výjimkou zápasy s dvacetitisícovými návštěvami," připomíná Damková, která na domácí scéně řídí duely Gambrinus ligy.

Mimochodem, po nejvyšší domácí mužské soutěži prý není nijak těžké přeorientovat se na utkání žen.

"Zkušenost z řízení špičkových mužských utkání mi při zápasech žen spíš pomáhá. Přistupuju k nim, jako když jde o muže, a delegáti to oceňují velmi dobrým hodnocením. A můj styl vyhovuje i týmům z ženské špičky, například Německu, Brazílii či Spojeným státům," říká Damková, která letos v české první lize brilantně odřídila například ostře sledovaný duel Ostrava - Sparta 0:2.

Do jaké fáze šampionátu se Damková dostane, to podle ní bude hodně záležet na tom, jakým výkonem do mistrovství vstoupí.

"Opravdu teď myslím jen na ten sobotní zápas. Když mi vyjde, dá se pak čekat víc. Uvidíme."Najdete na iDNES.czmobilní verze