Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Snad i dvanáctka bude patřit do základní sestavy

11 2003
Vídeň - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Národní tým i ve Vídni dodrží svůj zvyk, a hráči budou mít na dresech jmenovky a stálá čísla. V základní sestavě tak nebudou jen číslice od jedničky do jedenáctky, ale jistě se objeví i vyšší cifry. Na hřiště se tlačí bývalí náhradníci. Lokvenc doufá, že konečně i jeho číslo dvanáct povede do základní sestavy.

"Doufám, že by to tentokrát mohlo vyjít," přeje si útočník Kaiserslauternu, který nastoupil k soutěžnímu zápasu v základní sestavě naposledy v nešťastném utkání baráže o MS 2002, které se hrálo před dvěma lety v Praze proti Belgii.

Dvanáctka na dresu je pro Lokvence symbolická. Je stálým členem týmu, objíždí s ním všechny zápasy, ale do základní sestavy mu malý krůček stále chybí. Prostě dvanáctý hráč, který se musí spokojit se střídáním.

V nynější kvalifikaci se objevil ve čtyřech zápasech, ale dohromady v nich odehrál 34 minut. Tedy necelý poločas, přesto dokázal dát dvě branky.

"Pořád mě těší, když můžu být v reprezentací. Je tady výborná atmosféra, nesrovnatelná s tou u nás," řekl v narážce na složitou situaci ve svém klubu v německém Kaiserslauternu.

Jenže tam aspoň hraje. V národním týmu je věčnou dvojkou za Kollerem, podobným typem hráče, který je pro trenéra první volbou. Nedávno Karel Brückner dokonce prohlásil: "Jsou hráči, kteří do týmu patří, i když zrovna nemají formu," a jmenovitě se zmínil právě o Kollerovi.

Proto Lokvenc ani po pátečním tréninku, kde nechyběl při žádném důležitém nácviku, nechtěl nic předjímat. "Doufám, ale jistý si budu až na taktické poradě," řekl. "Standardky nacvičuju pokaždé, i když pak nehraju, to ještě nic neznamená."

Víc by mu však měly napovědět některé signály od trenéra: "Něco mi naznačoval, snad se mnou počítá," říká potichu, jakoby to nechtěl zakřiknout. Také novinářům Brückner už po posledním kvalifikačním utkání s Nizozemskem řekl: "Chtěl bych dát ve Vídni příležitost hráčům, kteří svými výkony patří do základní sestavy, ale měli smůlu, že na jejich místě hrává někdo jiný."

Číslo dresu, s jakým vyběhne do zápasu, Lokvence moc nezajímá. Hlavně, aby to opravdu vyšlo. "Nevím, jestli zase dostanu dvanáctku, to se musíte zeptat kustodů."

Podle Jaroslava Johna, který se o výstroj fotbalových reprezentantů stará, bude dosavadní praxe platit i dnes odpoledne. "Kluci budou mít svá stálá čísla, a ti, kteří jsou tu noví, dostanou dresy po chybějících hráčích. Například osmičku po Poborském bude mít Heinz," prozradil.

Také pro Petrouše, Voříška či Holeňáka jsou v zásobě atraktivní čísla. Pro zranění či tresty za žluté karty zůstaly bez svých tradičních majitelů ještě Grygerova dvojka, Ujfalušiho trojka, Šmicrova sedmička či Rosického desítka.

Ale jak se později ukázalo, tak třeba Jiránek nevyběhl se "svou" třináctkou, ale dostal patnáctku. Štajner neměl "svou" osmnáctku, ale od Rosického si "půjčil" desítku. 

Utkání ve vídeňském Pratru začíná v 17 hodin, reprezentanti k němu nastoupí v červených dresech, domácí budou hrát v bílých. "Těším se na výbornou atmosféru, z Čech to sem není daleko, a tak si myslím, že bychom si mohli připadat skoro jako doma," věří Vratislav Lokvenc. Rád by se v takovém prostředí co nejlépe předvedl.Najdete na iDNES.czmobilní verze