Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Smutný hrdina s píšťalkou

12 2000
P r a h a - Pokud se před úvodním zápasem s Nizozemskem na mistrovství Evropy čeští fotbalisté něčeho báli, pak způsobu rozhodování v podání italského rozhodčího Pierluigiho Colliny. Po většinu hrací doby nic nenasvědčovalo tomu, že by tento jinak zkušený sudí měl na někoho spadeno. Až 89. minuta odstartovala sérii těžko pochopitelných situací, pocit bezmoci a zoufalství.

Čtyřicetiletý Collina, jehož profesí je finanční poradenství, vzal poprvé v životě píšťalku do úst v roce 1977. Do nejvyšší italské fotbalové soutěže - Serie A - se vypracoval o čtrnáct let později a v roce 1995 získal odznak FIFA, který ho opravňuje řídit zápasy na mezinárodní a mezistátní úrovni.

Ve stejném roce přišel také poprvé do kontaktu s českým fotbalem. V Českých Budějovicích rozhodoval zápas kvalifikace o postup na mistrovství Evropy hráčů do 21 let, ve kterém lvíčata prohrála s Norskem 1:2.

Holohlavý Ital se začal vypracovávat v uznávaného arbitra. Pískal na Letních olympijských hrách v Atlantě a světovém šampionátu ve Francii. Dostal důvěru i pro finále Ligy mistrů v roce 1999, kdy se střetl Manchester United s Bayernem Mnichov.

V témže roce se český fotbal podruhé setkal s Collinou. Bylo to v utkání Barcelona - Sparta v osmifinálové skupině Ligy mistrů a Letenští si odváželi debakl 0:5. V tomto duelu byl rozhodčí prakticky bez práce, i když je pravda, že o sobě dal vědět při vyloučení Martina Haška v závěru prvního poločasu.  

Do třetice si fotbalisty z České republiky zblízka Pierluigi Collina prohlédl v neděli při zápase skupiny D mistrovství Evropy s Nizozemskem. Na hřišti byl poměrně nenápadný, zbytečně hru nekouskoval, pískal korektně, trestal a karty rozdával za zákroky, které si to skutečně zasloužily.

První situací, která se poněkud vymykala ze standardu, byla kontraverze Tomáše Řepky s Edgarem Davidsem, do které se Collina vložil nejen verbálně, ale i fyzicky. Hrůzostrašným výrazem ve tváři, řevem a tlačením pěstí do hrudníku odháněl obránce Fiorentiny. Přitom výklad pravidel je jednoznačný: rozhodčí se s hráči nebaví, ani se jich nedotýká, při napomínání či vylučování musí zachovat klid. V tu chvíli ale literu pravidel italský sudí nevnímal.

"Precizně" si ovšem počínal při posuzování situace těsně před koncem utkání, kdy držení za dres R. de Boera Jiřím Němcem potrestal penaltou. Proč si Collina vybral právě tento zákrok, v tomto čase, ví jen on sám. Přitom podobné přidržení za triko předvedl Pavel Nedvěd na stejném místě pokutového území o mnoho dříve. To však nechalo Itala naprosto klidným.

Faktem je, že kdyby fotbalisté České republiky proměnili jednu ze svých pěti jasných brankových příležitostí, které si po přestávce vypracovali (dvakrát Koller, Poborský, Nedvěd, Bejbl), nemuselo o Collinovi padnout jediné slovo. Místo zisku alespoň jednoho bodu, tak ovšem svým verdiktem sebral Chovancovým svěřencům body všechny.

Když navíc nepochopitelně vyloučil z lavičky Radoslava Látala a čtvrtý rozhodčí začal Jozefu Chovancovi diktovat, kdy může střídat a kdy nikoliv, byla tragikomedie závěrečných minut dokonalá.

Život, včetně toho fotbalového, ovšem kráčí dál. Čeští reprezentanti se z šoku, který jim způsobil jeden finanční poradce s píšťalkou, musejí rychle vzpamatovat a soustředit se na další boje ve skupině. Zároveň musejí tajně doufat, že na podobného Collinu, který dokáže tolik ublížit, už nenarazí. Minimálně na Euru.

Muž, který vzal závěr zápasu do svých rukou - italský rozhodčí Collina.

Zoufalý výraz českých fotbalistů, marné vysvětlování Jozefa Chovance. Rozhodčí Collina z lavičky vyloučil Látala.

Zastrašovací manévr rozhodčího Colliny vůči Tomáši Řepkovi.

Tomáš Řepka nechce věřit - rozhodčí Collina v 89. minutě utkání s Nizozemskem odpískal penaltu proti českým fotbalistům.

Autor:


Nejčtenější

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.czmobilní verze