Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Smrt fotbalisty je pro Kamerun národní tragédií

Zdrcení kamerunští fanoušci, když se dozvěděli o smrti záložníka Marka-Viviena Foea, který zemřel po semifinálovém zápase FIFA s Kolumbií | foto: Robert PrattaReuters

27 2003
Yaoundé - Na hlavní ulicích kamerunské metropole Yaoundé se chystal karneval, ale nakonec vůbec nezačal. V centru města se přesto davy lidí shromáždily. Po vítězství fotbalistů v semifinále Poháru FIFA nad Kolumbií neslavili vítěztví, ale oplakávali smrt záložníka Marca-Viviena Foea, který při utkání v 71. minutě zkolaboval a přes veškerou snahu lékařů zanedlouho zemřel. Dále čtěte: Šmicra bolí, že kamarád Foe odešel x Foe zápas o život prohrál x Kamerunský postup přebila smrt x Finále Poháru FIFA se nejspíš hrát bude x Přehled úmrtí při fotbale

Obyvatelé chudé africké země, pro něž je fotbal jednou z mála životních radostí, byli šokováni.

Plačící fanoušci se na ulicích podle agentury AP srocovali do skupin a tiše hovořili o  národní tragédii. Smrt jedné z reprezentačních hvězd po semifinálovém utkání Poháru FIFA považují za stejné neštěstí, jako by zemřel prezident.

"Foeova smrt je ta nejhorší zkušenost, kterou jsem během svého života jako trenér i jako fotbalista zažil," řekl zlomený Jean Paul Akono, bývalý trenér kamerunské reprezentace.

"Foe byl nejupřímnější, nejvzornější a nejuctivější hráč, jakého jsem kdy trénoval a který dokázal splnit vysoká očekávaní," dodal se slzami v očích.
 
Fanoušci byli připraveni oslavovat i v případě porážky, protože už premiérová účast v semifinále turnaje, na němž dosud žádný africký tým mezi poslední čtyři neprošel, byla pro zemi úspěchem.

Ale přišel šok. Vyzdobená auta zůstala stát a restaurace se vyprázdnily. "Všechno pivo, které jsem připravil na oslavy našeho vítězství nad Kolumbií, zhořklo. Nechci ho ani vidět," hlesl majitel jedné z hospod, kde fanoušci sledovali přenos.

"Byla to příliš veliká oběť, hráč, který dal své zemi na fotbalovém hřišti až příliš," litoval kamerunský obchodník Augustine Meh Zang.

Zdrcen byl i Foeův bývalý spoluhráč z Olympigue Lyon, francouzský brankář Gregory Coupet. "Byl to neobyčejný muž. Jako velký bratr," plakal po druhém semifinálovém zápase, v němž
vychytal Francii výhru 3:2 nad Tureckem.
 
Čest vzdal Foeovi i bývalý trenér West Hamu Harry Redknapp, jenž hráče přivedl do Anglie za 6,8 milionu dolarů a šestnáct měsíců na něho spoléhal. Podle něho Foe vždy působil fyzicky
nesmírně fit.

"Je to hrozný šok. Byl to tak statný a silný chlap. Nikdy jsem neviděl nikoho v lepší kondici. Byl to tak příjemný kluk, skvělá osobnost," vzpomínal zaraženě Redknapp, jenž nyní bude novým trenérem Patricka Bergra v Portsmouthu.
 
Podle Redknappa byl Foe všude nesmírně oblíbený. "Všichni ve West Hamu ho milovali. Stačilo podívat se na reakce francouzských fotbalistů, když se ve čtvrtek řadili před hymnami, abychom viděli, jak oblíbený mezi fotbalisty byl," dodal s tím, že velký zájem o Foea měl Alex Ferguson.

Trenér Manchesteru United chtěl Kamerunce získat do svého mužstva a dohoda prý byla na spadnutí. Letošní sezonu Foe odehrál v konkurenčním Manchesteru City, který ho získal na hostování z Lyonu. Vedení klubu bylo zprávou zničeno.

"Všem spoluhráčům bude hrozně chybět. Nejen jako fotbalista ale i jako přítel," řekl předseda klubu John Wardle.

Zdrceni jsou i fanoušci manchesterského týmu, soustrast fotbalistově rodině vyjádřili také zástupci anglické Fotbalové asociace.

Autoři: , ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze