Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Smolný den poutníka. Rozbili mu kolo

Bohumil Kyselý - Cyklomaratonec Bohumil Kyselý vyrazil z Třince po rodištích fotbalových reprezentantů. Druhou zastávkou jsou Kožušany u Olomouce odkud pochází David Rozehnal. Cestu má naplánovanou na dobu konání mistrovství světa ve fotbale a za tu dobu ujede přes 2500 kilometrů. | foto: Luděk PeřinaMF DNES

19 2006
Kraslice - Na počest šampionátu objíždí cyklomaratonec Bohumil Kyselý z Třince naši zemi. "Když je mistrovství světa ve fotbale, rozhodl jsem se navštívit rodná města a obce českých reprezentantů.“ Pomohlo mu, že většina fotbalistů se narodila blízko hranic.

Nejvíc do vnitrozemí si zajel kvůli Blažkovi, Kinskému a Rosickému, to musel až k Praze. Teď prožil smolnou sobotu. Nepodařilo se mu dojet do Skalné u Chebu, rodného městečka Pavla Nedvěda. A pak český tým podlehl nečekaně Ghaně 0:2.

V Jirkově u Chomutova se šel občerstvit a mezitím mu nějaký vandal poškodil kolo. "Nabral jsem dvě hodiny zpoždění, než mi to pomohl opravit jiný cyklista,“ povzdechl si.

"Musel jsem zastavit v Kraslicích,“ vyprávěl pak dál. Na duel se díval s hosty tamější restaurace. "A bylo to moc smutné,“ popsal atmosféru.

"Bez útočníka se těžko hraje, Barošek je zraněný, Koller taky a Šmicer nemohl do Německa ani jet.“ A kde se mu zatím líbilo nejvíc?

"Srdečnější jsou setkání s lidmi ve vesnicích a menších městech,“ pochvaloval si zastávky v Rozehnalových Kožušanech, Ujfalušiho Rýmařově či Plašilově Ličně. Tam mu nabízeli i štamprli na povzbuzení. "Ale odmítl jsem,“ řekl Kyselý.

Nevynechal ani severočeské Verneřice. "Tam jsem musel kvůli Šmicrovi.“ Popovídal si s jeho tetou. "To je úžasná fanynka. Když jsem ji viděl, myslel jsem, že je to jeho sestra.“ Známí Kyselému říkají, že je blázen, ale on si nedá pokoj ani v 64 letech.

Se svými poutěmi začal už před jedenácti lety. Jeho výkony, například cesta z roku 1999, jsou i v Guinnessově knize rekordů. Tehdy ujel 2010 kilometrů za 119 hodin bez přestávky.

"Letos si dopřávám i odpočinek, jsem přece jen starší,“ přiznává. "Každou druhou noc spím, jinak jedu.“

Stejně jako cesta fotbalové reprezentace, i Kyselého fotbalová pouť pokračuje. Na rozdíl od fotbalistů, kteří vyrazí na sever do Hamburku, on jede na východ. Čtvrteční, rozhodující zápas s Italy chce stihnout už ve Viganticích, odkud pochází Milan Baroš. "A po utkání hned zamířím domů,“ řekl.

Rodiště fotbalistů by tak měl objet během deseti dnů. Snad reprezentanti v Německu vydrží déle.

Autor:


Chystáte se na hory?
Chystáte se na hory?

Pořiďte zímní výbavu rychle a levně. V našem bazárku najdete vše, co potřebujete na zimní radovánky.

Najdete na iDNES.czmobilní verze