Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šmicer si přál ještě další góly

12 2002
Larnaka - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Při obou gólech proti Maďarsku byl důležitou postavou záložník českých fotbalistů Vladimír Šmicer. První akci založil přesně načasovanou kolmou přihrávkou na Baroše, při druhé dobře zpracoval míč a předložil jej střelci Kollerovi. Označení nejlepšího hráče zápasu si však zasloužil i za další momenty. "Byl to dobrý zápas, mohli jsme využít i další šance a vyhrát i větším rozdílem," říkal spokojený fotbalista po vítězství 2:0, které týmu zajistilo postup do finále kyperského turnaje.

Už na sraz reprezentačního týmu do Prahy přijel Šmicer plný elánu. V sestavě Liverpoolu dva zápasy chyběl a po fotbalu hladověl. "Na Kypru klidně nastoupím do obou zápasů," nabízel se trenérovi před odletem.

"Hrál s chutí, to na něm bylo vidět," pochvaloval si trenér Karel Brückner po duelu proti Maďarsku. Šmicer dokázal i z místa na pravém kraji záložní řady dirigovat hru celého mužstva. Když bylo potřeba, naběhl si do středu hřiště, nebo se vydal i do útoku. Hře dával potřebné nápady na překonání dobře organizované soupeřovy obrany.

"Hráči dobře plnili stanovené úkoly," řekl Brückner po zápase. A kolmé přihrávky byly důležitou součástí jeho tréninků. Šmicer s Barošem si je zkoušeli v neděli večer v Praze, kde jim po opožděném příletu z Anglie trenéři připravili individuální lekci. Šmicer žongloval s míčem v hloubce dvacet pětadvacet metrů, Baroš se rozebíhal kolmo na branku.

V praxi se to hodilo. Už v páté minutě zápasu si takto nahráli a byl z toho první gól. Další podobný míč dal Šmicer témuž hráči později po narážečce s Kollerem a zrodila se gólová tutovka. Při druhém gólu naopak naběhl do prostoru, kam mířila kolmice od Štajnera. Stejný prvek, jen jiné personální obsazení.

Oproti nedělnímu tréninku však nastala jedna nezanedbatelná změna: Šmicer na Strahově nacvičoval všechny akce coby levý záložník, ale při zápase si nakonec stoupl doprava. "V Liverpoolu místa často měním, ale v reprezentaci jsem napravo už hodně dlouho nehrál," zamyslel se hráč, který se před lety proslavil na úplně jiném místě, jako útočník. "Nevidím velký rozdíl v tom, jestli hraji nalevo, nebo napravo. Snad jen centry mám z pravé strany přeci jen jistější."

Šmicer věří v pozitivní vliv vyhraného úvodního zápasu na psychiku hráčů: "Před turnajem jsme si řekli, že za neúspěšnou kvalifikací musíme udělat tlustou čáru a snažit se získat zpět ztracené sebevědomí," popisuje atmosféru v týmu. "Každý musí začít sám u sebe, aby byl prospěšný pro celý tým. Náznaky zlepšení už byly cítit."

Své si Šmicer odehrál už v úterý v semifinále, jako jeden z mála dřel od první do poslední minuty, velká vlna střídání se mu vyhnula, ale nebrání se tomu, že by hrál i ve finále. "Asi nebudu v základní sestavě, ale na hřiště klidně půjdu. O víkendu nehrajeme, takže se nemusím šetřit."Najdete na iDNES.czmobilní verze