Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šmicer: Nedvěd je masochista. Já ne

Vladimír Šmicer - Záložník fotbalové reprezentace Vladimír Šmicer na tréninku fotbalové reprezentace. | foto: Michal SváčekMF DNES

4 2006
Bordeaux, Praha - Marodí od 25. února. Oplakal, že nemohl na mistrovství světa, nestihne ani začátek nové sezony. Přesto si Vladimír Šmicer nezoufá. "Musím zaťukat, že noha drží. Nikam nespěchám," řekl třiatřicetiletý fotbalový záložník z Bordeaux. Kvůli zranění přišel i o letošní světový šampionát.

Nikam nespěcháte? Vždyť už zítra začíná francouzská liga.
Ale já teprve v úterý začal trénovat s mužstvem. Pořád se musím krotit, abych si šlachu pod pravým kolenem neutrhnul znovu. To už se vážně nesmí stát. Jde to těžko, když chci dát na tréninku gól, přitom se po míči nemůžu naplno natáhnout, aby se mi něco nestalo.

Zranění vás trápí od února, třikrát jste si ho obnovil, naposledy v květnu v Seefeldu. To jste ještě věřil, že si zahrajete na mistrovství světa.
Nešlo to. Doktoři mi pak řekli, že noha byla v dezolátním stavu. Potřebovala naprostý klid a já ji pořád pokoušel. Jak jsem ohlásil, že mistrovství světa vzdávám, pět týdnů jsem vůbec nic nedělal.

To jste vydržel?  Vy, který pořád musíte něco hrát?
Byl to docela očistec, ale musel jsem vydržet. Bez tenisu, bez nohejbalu, exhibičních fotbálků, bez vodních lyží. I bez golfu. Ale aspoň jsem si odpočinul, vyčistil se.

Když teprve začínáte trénovat s mužstvem, kdy naskočíte do zápasů?
Možná v půlce srpna. Nebudu na to tlačit, noha zeslábla. Nikdo po mně nechce, abych honem honem vletěl na hřiště. Zvyšuju zátěž, ale bez bolesti. Do rizika nepůjdu.

Češi ve Francii

Jan Koller (Monako)
Jeden z hlavních přestupů léta, dvoumetrový kanon z Dortmundu.

Jaroslav Plašil (Monako)
S klubem je srostlý, nabídky k od jiných mužstev zatím odmítá.

David Rozehnal (Paříž SG)
Vyhrál Francouzský pohár, teď by chtěl i ligový titul.

Vladimír Šmicer (Bordeaux)
Zažil překvapivý rok, sám říká, že tým druhé místo těžko obhájí.

René Bolf (Auxerre)
Bolelo ho, že nebyl na mistrovství. Po zranění chce opět reprezentovat.

Ivan Hašek (St. Etienne)
Trenér převzal legendární klub v krizi a chce s ním do pohárů.

Váš tchán Ladislav Vízek mi vyprávěl, že chcete být zdravý hlavně na zápasy Ligy mistrů.
Liga mistrů je velká motivace. Do září je relativně dost času.

Jak vůbec vaše tělo reaguje na dlouhodobé zranění?  Jak se dostává zpátky do formy?
Po zranění se vždycky cítím výborně, dva tři týdny to klape a všechno mi připadá snadné a samozřejmé. Ale pak na mě padne únava a třeba dva měsíce se z ní dostávám.

Takže tušíte, že vás čeká pořádně perný podzim, že?
Neříkám, že budu hrát špatně, ale boj to bude. Vždyť jsem už šest měsíců nekopal. Když je člověk v pohodě, hraje třikrát výborně a dvakrát dobře. Když se trápí, je z pěti zápasů jen jeden dobrý, a to je málo. Zvlášť před Ligou mistrů. Potřeboval bych herní zátěž, než to vypukne.

Když jste loni jako vítěz odcházel z Liverpoolu, myslel jste si, že si ještě někdy Ligu mistrů zahrajete?
Ani ve snu. Ligu mistrů jsem vyhrál, splnil si svůj velký sen a dál nekoukal. Bordeaux bylo patnácté v lize... Já si nedával žádné cíle, jen jsem si přál, aby se mi ve Francii líbilo. Titul? Poháry? To vůbec.

Jste překvapený?
Je to příjemný bonus. Ještě bych chtěl hrát rok pro radost, pak mi končí smlouva a kdo ví, co bude dál.

Čekáte, že vám klub nabídne prodloužení?
Zaprvé bych si ho musel nejdřív zasloužit, vždyť jsem od února marod, a zadruhé je moc brzo. Sám nevím, co bude za rok, jestli budu mít chuť ještě zůstat venku.

Zvažujete konec kariéry?
Kdybych se měl trápit a pořád se z něčeho kurýrovat, asi bych se na to vykašlal. Za rok je mi čtyřiatřicet. Záleží na tom, jak mi to půjde. Hlavou můžu kopat i do čtyřiceti, ale ty nohy...

Do české ligy byste se na konec kariéry ještě vrátil?
Venku se mi líbí, v Česku mi to připadá nejisté, to prostředí mi nevoní. Návrat domů bych asi neriskoval.

S čím vlastně půjdete do sezony? Jaké má Bordeaux cíle? Naposledy skončilo druhé.
To právě nevím. Čeká nás spousta zápasů, a přitom jsme v létě nijak neposílili. Odešly osobnosti Cheyrou s Denílsonem a přišel jen Micoud z Brém. To nenaznačuje žádné velké ambice. Chtěli Zé Roberta z Bayernu, a nic. Chtěli i další jména, a nic. Když skončíme do pátého místa, bude to fantazie.

Šéfové určitě budou chtít výš.
Pokud ano, museli by se ukázat na přestupovém trhu. A tam bylo ze strany Bordeaux ticho. Lyon suverénně vyhrál popáté titul a v létě skoupil to nejlepší, co běhá ve Francii. Takhle se chová dravec.

Takže jste před nadcházející sezonou skeptický?
Snad ještě někdo přijde, jinak nevím, jak to vydržíme. Liga mistrů je výš než domácí soutěž, bude nás stát spoustu sil. Hrát sobota – středa, to není jen tak. Třeba se ještě vypneme v Lize mistrů, necháme tam duši, ale hádám, že v lize budeme ztrácet.

Po příchodu do Bordeaux jste říkal, jak si na stará kolena chcete odpočinout u oceánu. Přitom vás čeká hodně namáhavý rok.
Jo jo, chtěl jsem si dáchnout, ale nějak se mi to nahustilo. Budu si muset vybírat, abych se neodrovnal. Všechny zápasy nezvládnu.

Sám si trenérovi Ricardovi řeknete, který zápas budete hrát a který ne?
To určitě ne, jedině na trenérovi záleží. Ale už loni jsme se bavili, co hrát a co raději vynechat. Při těžkých sériích mě nechal odpočívat.

Cítíte, že stárnete?
Tělo stárne. Po těžkém zápase potřebuje pět dní na rehabilitaci. Měsíc bych možná vydržel hrát dvakrát týdně, ale pak už ne. I kvůli všelijakýmzraněním už to není, co to bývalo. Ale snad jsem nezpomalil.

Věříte si ještě na reprezentaci? Pokračujete?
Věřím si. Jestli budu v nějaké slušné formě a zdravý, tak to uběhám. A když bude zájem, přijedu.

Už v září začíná kvalifikace o mistrovství Evropy. Stihnete ji?
Snad jo. Ale nominace je otázka pro trenéra, ne pro mě.

Po mistrovství světa skončil z třicátníků jenom Karel Poborský. Zato Pavel Nedvěd zatím své rozhodnutí oddaluje. Co myslíte, zůstane?
Snad jo. Chuť má, a když bude zdravý, může ještě pár let kopat. Že s Juventusem spadli do druhé ligy, to je vlastně pro reprezentaci skvělá zpráva. Méďa ztratí zápasy v pohárech, takže bude mít o to větší chuť na nároďák. Málo by se potil. (úsměv) Je to trochu masochista, jeden zápas týdně mu nestačí.

Nemůže nepovedený světový šampionát zanechat na reprezentaci negativní stopy?
Když jsem četl, jak byla v Německu napjatá atmosféra, divil jsem se. Nesmysl. Já to zažil, mančaft byl v pohodě. Jen se sešlo tolik špatných faktorů, že to nešlo ukočírovat. Zranění, nerozehranost, smůla... Taková kalamita už se nemůže opakovat. Aspoň doufám.

Králové z Lyonu. Jiná dimenze francouzského fotbalu

Lyon, Praha - Králové jdou do boje a budou bojovat sami se sebou. Aspoň to předvídají experti ve Francii. Je vůbec fotbalový klub Olympique Lyon přemožitelný? "Těžko. Na 95 procent vyhraje titul zase.

Mají dvě nabušené jedenáctky, na francouzskou ligu je to úplně jiná kategorie," tvrdí Vladimír Šmicer z druhého Bordeaux.

Pětkrát po sobě vyhrál Lyon ligu, zrodila se hegemonie, která nemá v Evropě obdoby. Pokaždé, když klub ztratí body, bude to překvapení.

Dnes večer vstoupí Lyon do sezony předehrávkou 1. kola v Nantes. "Každý rok je těžší a těžší titul obhájit, ale to neznamená, že bychom na ambicích slevili. My jsme totiž extrémně ambiciózní," prohlásil klubový prezident Jean-Michel Aulas.

Z ospalého provinčního klubu vytvořil tygra, který ve své aréně trhá jednoho soupeře za druhým. Pět titulů za sebou nezískaly ve Francii ani slavné kluby ze St. Etienne nebo Marseille, o Paříži ani nemluvě.

Poslední sezonu navíc Lyon nasbíral 84 bodů, což je francouzský rekord, a teď chce ještě víc. Vyhrát Ligu mistrů. Zatím třikrát po sobě neprošel přes čtvrtfinále. "Nedivím se jim, že chtějí až nejvýš. Jsou stále silnější, bohatší a zkušenější. Musí se měřit s Chelsea, Barcelonou nebo Manchesterem," říká Šmicer.

Lyon přes léto udržel všechny hvězdy: v brance Coupet, v obraně Cris s Abidalem, v záloze Juninho, neunavitelný Diarra a chytrý Tiago, v útoku Wiltord, Carew a Fred. A k tomu se povedly skvělé nákupy.

Lyon utratil v přepočtu 600 milionů korun, nejvíc ze všech francouzských týmů. Na koho si trenér Gerard Houllier ukázal, toho má: švédského reprezentačního záložníka Källströma, mladičkého Francouze Toulalana, nebezpečného útočníka Fraua i obránce Squillaciho.

V anketě listu L’Equipe se všichni ligoví trenéři shodli, že titul vyhraje Lyon pošesté v řadě. "Jsou ještě silnější než před rokem," řekl Francis Gillot z Lens.

Jen jediná vyhlédnutá posila zatím nepřišla. Zjizvený útočník Franck Ribéry, senzace mistrovství světa, zůstává v Marseille. Klub ho zatím nehodlá pustit, přestože nabídka se zvýšila už na 800 milionů korun.

Kdo by mohl Lyonu konkurovat? Možná bohatý pařížský SG, snad Marseille, nenápadné Lille nebo Monako s českým obrem Kollerem.

Před sezonou se však zdá, že znovu budou všichni přihlížet královské jízdě Lyonu.

JAN  PALIČKA s využitím Reuters

Autor:


Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga začíná v pátek 20. července v 18.30 zápasem Dukla - Plzeň. Hrát se bude podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Pavel Bucha, Luděk Pernica, Vladimír Coufal, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Alexandru ChipciuUroš Radakovič, Michael Krmenčík, Josef Hušbauer, Nicolae Stanciu

Mistrovství světa ve fotbalu 2018

Mužstvo Z V R P S B
1. Manchester City 38 32 4 2 106:27 100
2. Manchester United 38 25 6 7 68:28 81
3. Tottenham Hotspur 38 23 8 7 74:36 77
4. Liverpool FC 38 21 12 5 84:38 75
5. Chelsea FC 38 21 7 10 62:38 70
6. Arsenal FC 38 19 6 13 74:51 63
7. Burnley 38 14 12 12 36:39 54
8. Everton FC 38 13 11 14 44:57 50
9. Leicester City 38 12 11 15 56:60 47
10. Newcastle United 38 12 8 18 39:47 44
11. Crystal Palace 38 11 11 16 45:55 44
12. Bournemouth 38 11 11 16 45:61 44
13. West Ham United 38 10 12 16 48:68 42
14. Brighton 38 9 13 16 34:54 40
15. Watford 38 10 9 19 43:64 39
16. Huddersfield Town F.C. 38 9 10 19 28:58 37
17. Southampton FC 38 7 15 16 37:56 36
18. Swansea 38 8 9 21 28:56 33
19. Stoke City 38 7 12 19 35:68 33
20. West Bromwich Albion 38 6 13 19 31:56 31
Mužstvo Z V R P S B
1. Bayern Mnichov 34 27 3 4 92:28 84
2. FC Schalke 04 34 18 9 7 53:37 63
3. Hoffenheim 34 15 10 9 66:48 55
4. Borussia Dortmund 34 15 10 9 64:47 55
5. Bayer Leverkusen 34 15 10 9 58:44 55
6. RB Lipsko 34 15 8 11 57:53 53
7. VfB Stuttgart 34 15 6 13 36:36 51
8. Eintracht Frankfurt 34 14 7 13 45:45 49
9. Borussia Mönchengladbach 34 13 8 13 47:52 47
10. Hertha Berlín 34 10 13 11 43:46 43
11. Werder Brémy 34 10 12 12 37:40 42
12. FC Augsburg 34 10 11 13 43:46 41
13. Hannover 34 10 9 15 44:54 39
14. FSV Mohuč 05 34 9 9 16 38:52 36
15. SC Freiburg 34 8 12 14 32:56 36
16. VfL Wolfsburg 34 6 15 13 36:48 33
17. Hamburk SV 34 8 7 19 29:53 31
18. 1. FC Köln 34 5 7 22 35:70 22
Mužstvo Z V R P S B
1. FC Barcelona 38 28 9 1 99:29 93
2. Atlético Madrid 38 23 10 5 57:21 79
3. Real Madrid 38 22 10 6 93:43 76
4. FC Valencie 38 22 7 9 65:38 73
5. FC Villarreal 38 18 7 13 57:50 61
6. Betis Sevilla 38 18 6 14 60:61 60
7. FC Sevilla 38 17 7 14 49:58 58
8. Getafe 38 15 10 13 42:33 55
9. Sociedad Deportiva Eibar 38 14 9 15 44:50 51
10. FC Girona 38 14 9 15 50:59 51
11. San Sebastian 38 14 7 17 66:59 49
12. Celta Vigo 38 13 10 15 59:60 49
13. Espaňol Barcelona 38 12 13 13 36:42 49
14. Alavés 38 15 2 21 40:50 47
15. UD Levante 38 11 13 14 44:58 46
16. Athletic Club Bilbao 38 10 13 15 41:49 43
17. CD Leganes 38 12 7 19 34:51 43
18. Deportivo La Coruňa 38 6 11 21 38:76 29
19. Las Palmas 38 5 7 26 24:74 22
20. Málaga 38 5 5 28 24:61 20
Mužstvo Z V R P S B
1. Juventus Turín 38 30 5 3 86:24 95
2. SSC Neapol 38 28 7 3 77:29 91
3. AS Řím 38 23 8 7 61:28 77
4. Lazio Řím 38 21 9 8 89:49 72
5. Inter Milán 38 20 12 6 66:30 72
6. AC Milán 38 18 10 10 56:42 64
7. Atalanta Bergamo 38 16 12 10 57:39 60
8. FC Turín 38 13 16 9 54:45 55
9. ACF Fiorentina 38 15 10 13 53:46 55
10. Sampdoria Janov 38 16 6 16 56:60 54
11. Sassuolo Calcio 38 11 10 17 29:59 43
12. CFC Janov 1893 38 11 8 19 33:43 41
13. Udinese Calcio 38 12 4 22 48:63 40
14. AC Chievo Verona 38 10 10 18 36:59 40
15. FC Boloňa 38 11 6 21 40:52 39
16. US Cagliari 38 11 6 21 33:61 39
17. SPAL Ferrara 38 8 14 16 39:59 38
18. Crotone 38 9 8 21 40:66 35
19. Hellas Verona 38 7 4 27 30:78 25
20. Benevento 38 6 3 29 33:84 21
Mužstvo Z V R P S B
1. Paříž St.Germain 38 29 6 3 108:29 93
2. AS Monako 38 24 8 6 85:45 80
3. Olympique Lyon 38 23 9 6 87:43 78
4. Olympique de Marseille 38 22 11 5 80:47 77
5. Stade Rennes 38 16 10 12 50:44 58
6. Girondins Bordeaux 38 16 7 15 53:48 55
7. St Etienne 38 15 10 13 47:50 55
8. O.G.C. Nice 38 15 9 14 53:52 54
9. Montpellier 38 12 17 9 36:32 53
10. FC Nantes 38 14 10 14 36:41 52
11. FCO Dijon 38 13 9 16 55:73 48
12. Guingamp 38 12 11 15 48:59 47
13. Amiens 38 12 9 17 37:42 45
14. Angers SCO 38 9 14 15 42:52 41
15. Racing Štrasburk 38 9 11 18 44:67 38
16. SM Caen 38 10 8 20 27:52 38
17. OSC Lille Métropole 38 10 8 20 41:67 38
18. FC Toulouse 38 9 10 19 38:54 37
19. Troyes 38 9 5 24 31:59 32
20. Méty 38 6 8 24 34:76 26

Nejčtenější

Özil po aféře kolem fotky s Erdoganem skončil v reprezentaci

Mesut Özil z Německa si otírá tvář během zápasu mistrovství světa s Mexikem.

VIDEO Německý záložník Mesut Özil ukončil reprezentační kariéru. Devětadvacetiletý fotbalista to oznámil...

KOMENTÁŘ: Šlágr? Jedině říjen, neděle v pět a pod světly

RÁMUS Z VÝCHODU. Na východní tribuně se scházejí hlučnější fanoušci už od...

Kdyby tak bylo plno, ale je čas dovolených, hodně lidí je pryč a na návštěvnosti to bude vidět,...Bohemians - Slovácko 2:1, volej, dvě penalty, domácí se báli o výhru

Fotbalisté Bohemians se radují z druhého gólu, který v utkání se Slováckem...

Fotbalisté Bohemians 1905 vstoupili do nového ročníku první ligy vítězně, před vlastními fanoušky...

Největší přestup Slavie: favorit na titul koupil Olayinku za 80 milionů

Peter Olayinka, nová posila Slavie z Gentu, pózuje s dresem. Slavii stál v...

Fotbalová Slavia dotáhla do úspěšného konce svůj historicky nejdražší přestup. Do mužstva největší...

Baníku se vracejí odchovanci. Je to hezké, libuje si trenér Páník

Ostravský trenér Bohumil Pánik pozoruje zápas Baníku s Karvinou.

Fotbalisté i šéfové Baníku Ostrava doufají, že nadcházející sezona bude pro ně mnohem úspěšnější...

Další z rubriky

Juventus by i přes nákup Ronalda mohl skončit v černých číslech

Portugalec Cristiano Ronaldo upozorňuje rozhodčího, že byl faulován.

VIDEO Ačkoli Juventus Turín investoval 112 milionů eur do přestupu Cristiana Ronalda z Realu Madrid a...

Boltův fotbalový sen žije. Austrálie se ptá: Bude to trhák, nebo cirkus?

Usain Bolt (vpravo) v dresu Výběru světa v souboji s Freddiem Flintoffem z...

Vydal se nejdál, co to šlo - a ke svému snu se přiblížil dosud nejvíce. Otázkou ale je, zda z toho...

Arbitráž zrušila vyloučení AC Milán z Evropské fotbalové ligy

Fotbalisté AC Milán slaví gól proti Hellasu Verona.

Sportovní arbitráž CAS zrušila trest pro fotbalisty AC Milán, kterým UEFA zakázala start v příštím...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz